Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Złotymi Mikrofonami są co roku honorowane osoby, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego. Fot. Wojciech Zagaj [Radio Szczecin/Archiwum]
Złotymi Mikrofonami są co roku honorowane osoby, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego. Fot. Wojciech Zagaj [Radio Szczecin/Archiwum]
Wręczono najważniejsze nagrody Polskiego Radia - Złote Mikrofony.
Tegorocznymi laureatami zostali: Michał Jakubik z Biura Technologii i Cyfryzacji, dziennikarz Programu Trzeciego Marcin Łukawski, Michał Montowski z Radiowej Jedynki, Tomasz Perkowski z Teatru Polskiego Radia i Adam Suprynowicz z Programu Drugiego.

Honorowy Złoty Mikrofon otrzymał Ernest Bryll, poeta i pisarz, autor wielu scenariuszy słuchowisk Teatru Polskiego Radia. Zarząd Polskiego Radia uhonorował go za "ogromny wkład w kształtowanie wyobraźni poetyckiej słuchaczy”.

Ernest Bryll jako poeta debiutował w 1958 roku "Wigiliami wariata", a popularność przyniósł mu trzeci tomik poezji "Twarz nieodsłonięta" z 1963 roku. Jest również prozaikiem, dramaturgiem, autorem sztuk scenicznych, oratoriów, musicali i programów telewizyjnych. Tłumaczy z języka irlandzkiego, czeskiego, jidish. Przez wiele lat był krytykiem filmowym, pracował jako kierownik literacki teatru telewizji, a także jako szef lub kierownik literacki kilku zespołów filmowych oraz autor audycji telewizyjnych dotyczących kultury. W latach 1974-1978 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Kultury Polskiej w Londynie. Po powrocie do Polski na pewien czas związał się ze Śląskiem: wykładał na wydziale filmu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz był kierownikiem artystycznym zespołu filmowego Silesia w Katowicach. Po wprowadzeniu stanu wojennego Bryll wystąpił z PZPR. Jako jeden z nielicznych twórców, uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej. Wydał dwa tomiki wierszy w drugim obiegu, a jego sztukę "Wieczernik", osnutą na motywach ewangelicznych, grano w kościołach.

W 2006 roku Ernest Bryll został uhonorowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, cztery lata później odznaczono go Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Dwa miesiące temu odebrał nagrodę TOTUS, nazywaną "katolickim Noblem", za wybitne osiągnięcia twórcze. Urodził się 1 marca 1935 roku.

Złotymi Mikrofonami są co roku honorowane osoby, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego. Nagrodę można otrzymać tylko raz w życiu. Po raz pierwszy zostały przyznane w 1969 roku. Dotychczas Złotym Mikrofonem zostało uhonorowanych ponad 250 osób. Wśród laureatów są między innymi Maria Kuncewiczowa, Bohdan Tomaszewski, Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski, Jerzy Waldorff, ksiądz Józef Tischner.

Polskie Radio przyznaje też nagrodę Diamentowy Mikrofon, którym honoruje wielkich twórców radiowych za wybitne zasługi i ogromny dorobek artystyczny. Wśród osób wyróżnionych są między innymi Jan Nowak-Jeziorański, Irena Kwiatkowska, Lucjan Kydryński, Wacław Przybylski, Jerzy Waldorff, Czesław Miłosz, a także Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.

Z kolei Honorowe Mikrofony są przyznawane okazjonalnie, od 2002 roku. Otrzymują je osobowości radiowe - pracownicy i współpracownicy Polskiego Radia - za wybitne zasługi dla radia publicznego. W gronie laureatów znaleźli się między innymi Andrzej Markowski, brytyjski muzyk Sting, Lesław Skinder, Łukasz Turski, redakcja Sygnałów Dnia, Grażyna Łobaszewska. W tym roku do tego grona dołączył Ernest Bryll.

Zobacz także

2015-01-07, godz. 15:27 Pierwszy koncert w ramach festiwalu Akustyczneń W środę w klubie Rocker o godzinie 19.00 wystąpi grupa Ułani Kapitalizmu. Wstęp na koncert jest wolny. » więcej 2015-01-07, godz. 14:44 No Mercy, Kasia Nova i Mesajah gwiazdami finału WOŚP w Szczecinie Zespół No Mercy ze Stanów Zjednoczonych, Kasia Nova i Mesajah - to oni zagrają podczas niedzielnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szczecinie. » więcej 2015-01-04, godz. 13:58 "Ida" znów z nagrodą. Tym razem za kreację Kuleszy Amerykańskie Narodowe Stowarzyszenie Krytyków Filmowych przyznało Agacie Kuleszy drugie miejsce w kategorii "najlepsza aktorka drugoplanowa". To wyróżnienie za jej rolę w filmie "Ida" Pawła Pawlikowskiego. » więcej 2015-01-02, godz. 19:48 Ida z kolejną nagrodą Komisja konkursowa festiwalu "Capri Hollywood", który odbywa się we Włoszech, uznała film Pawła Pawlikowskiego za najlepszą produkcję nieanglojęzyczną. » więcej 2014-12-27, godz. 17:51 Czego nie lubi Robert Górski? [WYWIAD] Sam zawodowo zajmuje się opowiadaniem dowcipów, ale nie lubi kiedy za żarty biorą się jego fani. Robert Górski z Kabaretu Moralnego Niepokoju był gościem programu "Potyczki Moniki Pyrek" w Radiu Szczecin. » więcej 2014-12-27, godz. 08:45 Rockowe brzmienia w Alter Ego. "Młodzi gniewni dla zwierzaków" Zagrają dla bezdomnych zwierzaków z Polic. W sobotę o 18 w Klubie Alter Ego rozpocznie się trzecia edycja imprezy "Młodzi gniewni dla zwierzaków". » więcej 2014-12-26, godz. 15:18 Holland ocenia "Idę" [WIDEO] "Ida" jest faworytem do Oskara - tak uważa reżyser Agnieszka Holland. Według niej, czarno-biały film Pawła Pawlikowskiego jest "ostentacyjnie i bezczelnie minimalistyczny" i opowiada o uniwersalnych problemach. » więcej 2014-12-25, godz. 10:25 Szczecińscy artyści zagrają dla ubogich rodzin Koncert "Szczecin Razem" rozpocznie się o 21 w klubie City Hall. » więcej 2014-12-23, godz. 11:06 "Joe Cocker to był normalny otwarty facet" To był normalny, otwarty facet - tak o Joe Cockerze mówi organizator koncertu artysty w Szczecinie. » więcej 2014-12-22, godz. 19:58 Joe Cocker nie żyje [WIDEO] Legendarny piosenkarz rockowy i popowy, Joe Cocker, zmarł w poniedziałek 22 grudnia. Miał 70 lat - informuje BBC. Przyczyną śmierci artysty był rak płuc. » więcej
447448449450451452453