Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Wybieramy lekturę do tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Każdy może zagłosować na wybraną książkę - tak zdecydował prezydent. Z typowaniem może być jednak problem.
Do wyboru są: "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Beniowski" autorstwa Juliusza Słowackiego i "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Akcja polega na popularyzowaniu i przypominaniu dzieł narodowych - i jak się okazuje - bardzo zapomnianych.

- Kojarzy Pan "Przedwiośnie"? - zapytała reporterka Radia Szczecin jednego z przechodniów.

- Do wiosny jeszcze brakuje, kwiecień, maj. A, chodzi o książkę. Ciężko, ja słaby byłem. "Wesele"? Na weselu to się bawiłem - odpowiedział mężczyzna.

- Tak, kojarzę "Przedwiośnie". To lektura szkolna, ale nic nie pamiętam. Nigdy nie czytałam lektur, to jest najgorsza rzecz - przyznaje kobieta.

Nawet licealiści wiedzą niewiele więcej. - Tam były szklane domy, a "Przedwiośnie" napisał Stefan Żeromski. Nie pamiętamy, kto napisał "Wesele", a "Beniowskiego" nie kojarzymy - mówią licealiści.

Żeby zagłosować, należy wysłać maila na adres narodoweczytanie@prezydent.pl. Tytuł książki należy umieścić w temacie wiadomości. Głosowanie potrwa do 15 lutego. Zwycięską lekturę Prezydent Andrzej Duda ogłosi w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego 21 lutego.

Narodowe Czytanie to akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, a fragmenty dzieł odczytywane są publicznie - w szkołach, instytucjach kultury, czytają aktorzy, muzycy czy prezydent. W ubiegłym roku lekturą było "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza.

Kancelaria Prezydenta wytypowała lektury do głosowania po konsultacjach z naukowcami wydziałów filologicznych uczelni w kraju, pracownikami Biblioteki Narodowej czy ekspertami Instytutu Badań Literackich.

Akcja zapoczątkowana została w 2012 roku z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie.
Relacja Anny Łukaszek.

Zobacz także

2017-03-20, godz. 18:16 Kontrapunkt coraz bliżej. Znamy szczegóły i pierwsze tytuły 52. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt za miesiąc rozpocznie się w Szczecinie. To jeden z najstarszych, trwających nieprzerwanie, festiwali teatralnych w Polsce. » więcej 2017-03-20, godz. 08:54 Orły 2017, wielka gala w Teatrze Polskim W poniedziałek poznamy zdobywców Polskich Nagród Filmowych - Orłów 2017. Wyróżnienia dla filmowców przyznaje Polska Akademia Filmowa w 17 kategoriach. W tym roku najwięcej - bo 14 - nominacji otrzymał "Wołyń" w reżyserii Wojciecha… » więcej 2017-03-19, godz. 16:00 Nowość w Piwnicy przy Krypcie. "Ślimak" dla najmłodszych Prapremiera nowej sztuki Marty Guśniowskiej pt. "Ślimak" odbędzie się w niedzielę w Piwnicy przy Krypcie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. To opowieść dla najmłodszych widzów, opowiadająca w prosty sposób o tym co najważniejsze… » więcej 2017-03-19, godz. 09:02 Nie żyje Chuck Berry Był legendą rock and rolla, śpiewał, komponował, grał na gitarze. Zmarł w wieku 90 lat swoim domu na przedmieściach amerykańskiego miasta Saint Louis w stanie Missouri. » więcej 2017-03-18, godz. 17:45 Karykatura o „amerykańskim śnie" z perspektywy emigrantów Jest ich trzech, niedoszły pianista, pisarz - kiedyś ponoć bardzo znany i zwykły malarz pokojowy. Poszczęściło się im, bo remontują pięciopokojowy apartament w samym centrum Nowego Yorku. "Home Section" Janusza Głowackiego to przerysowana… » więcej 2017-03-18, godz. 09:19 Adams vs. Brahms w filharmonii Utwory współczesnego amerykańskiego kompozytora Johna Adamsa i XIX-wiecznego wiedeńczyka Johannesa Brahmsa zabrzmiały w piątek wieczorem w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2017-03-17, godz. 08:47 Nowe polskie kino na Wyspach, rozpoczyna się Kinoteka Rozpoczyna się Kinoteka - przegląd polskiego kina na Wyspach. Już po raz 15., dzięki Instytutowi Kultury Polskiej, filmy znad Wisły wyświetlone zostaną w prestiżowych miejscach na kulturalnej mapie Londynu. » więcej 2017-03-16, godz. 21:22 "Niektórzy mówią, że nic nie podnieca archeologa tak, jak..." Porcelana, szkło, szczątki jadanych zwierząt, ubrania, czasami broń czy biżuteria, w późniejszych wiekach nawet książki i gazety to skarby, które czasami przez wieki kryją sekretne miejsca. » więcej 2017-03-16, godz. 16:59 Dni Kultury Żydowskiej w Szczecinie Koncert, przedstawienie teatralne, dyskusje, spotkania i wystawy. Kilkadziesiąt wydarzeń znalazło się w tegorocznym programie Dni Kultury Żydowskiej Adlojada, którego głównym celem jest popularyzacja kultury żydowskiej. » więcej 2017-03-16, godz. 10:57 Czytanie może być opłacalne Ministerstwo Kultury zastanawia się nad wprowadzeniem ulgi podatkowej dla kupujących książki. Taką propozycję złożyła w ministerstwie Polska Izba Książek. » więcej
344345346347348349350