Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Wojciech Młynarski zmarł 15 marca po długiej chorobie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Wojciech Młynarski zmarł 15 marca po długiej chorobie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Tłumy żegnały w piątek na warszawskich Powązkach Wojciecha Młynarskiego. Artyście w ostatniej drodze towarzyszyła najbliższa rodzina, przyjaciele, stołeczni aktorzy i piosenkarze oraz warszawiacy. Uroczystości pogrzebowe poprzedziła msza w kościele świętego Karola Boromeusza, którą celebrował ojciec Tomasz Dostatni.
Urna z prochami Wojciecha Młynarskiego spoczęła w Alei Zasłużonych, tuż obok grobowca przedwojennego aktora teatralnego i filmowego, Stefana Jaracza.

Syn Wojciecha Młynarskiego, Jan, mówił nad urną, że stan ojca pogorszył się 15 miesięcy przed śmiercią. - Nie widziałem jeszcze takiego cierpienia. Dlatego też dzień jego śmierci był wyzwoleniem z tego ziemskiego stanu - przyznał.

Rodzinie pieśniarza, poety i autora setek tekstów towarzyszyli znani artyści: Halina Kunicka, bracia Damięccy, Maja Komorowska, Maciej Maleńczuk i Daniel Olbrychski. - Dla ostatnich 50 lat tego naszego życia i Wojtka, i mojego, i naszego pokolenia, był wieszczem - mówił Olbrychski.

Z Wojciechem Młynarskim pożegnali się też muzycy. W trakcie pogrzebu grała orkiestra związana z synem artysty oraz góralska kapela.

Wojciech Młynarski był jednym z najwybitniejszych twórców polskiej piosenki i mistrzem formy tego gatunku. Wiele jego utworów pozostało w pamięci Polaków, jak "Niedziela na Głównym", "W Polskę idziemy", "W co się bawić", "Jesteśmy na wczasach" czy "Róbmy swoje".

Młynarski na swój sukces pracował od początku lat 60. Jego piosenki ukazały się na 18 autorskich albumach. Wielokrotnie zdobywał nagrody na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 2008 roku został laureatem nagrody Grand Prix 45. Festiwalu za całokształt dorobku artystycznego. Odebrał również wtedy Diamentowy Mikrofon, specjalną nagrodę Polskiego Radia, przyznawaną wybitnym osobowościom radiowym. Został wyróżniony za całokształt dorobku artystycznego oraz stałą obecność jego twórczości na falach Polskiego Radia.

Artysta został również uhonorowany przez Fundację Kultury Polskiej nagrodą Złotego Berła. Nagrodzono go też między innymi Złotym Fryderykiem Polskiej Akademii Fonograficznej za całokształt dokonań artystycznych.

Wojciech Młynarski zmarł 15 marca po długiej chorobie. Miał 75 lat.
Relacja Agnieszki Drążkiewicz/Informacyjna Agencja Radiowa.

Zobacz także

2015-05-18, godz. 20:53 Beethoven na zakończenie Festiwalu Muzyki Dawnej VI Symfonia Ludwiga van Beethovena zabrzmiała w niedzielę wieczorem w kościele św. Jana Ewangelisty w Szczecinie. Dzieło wykonała Orkiestra FAMD.pl. Koncert odbył się na zakończenie Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej. » więcej 2015-05-17, godz. 22:44 Uniwersytet Szczeciński świętuje. Na początek koncert w filharmonii [ZDJĘCIA, WIDEO, WYWIAD] Uniwersytet Szczeciński świętuje 30 urodziny. Z tej okazji władze uczelni zaplanowały szereg uroczystości. » więcej 2015-05-17, godz. 10:05 Nocne oblężenie architektonicznej perły Europy W tym roku tylko w samym Szczecinie odwiedzić można było w ramach "Nocy Muzeów" kilkadziesiąt miejsc. Po raz pierwszy swoje drzwi nocą otworzyły między innymi Filharmonia i Stara Rzeźnia. » więcej 2015-05-16, godz. 08:02 Dzieło sprzed 900 lat w szczecińskiej katedrze Średniowieczny dramat liturgiczny zabrzmiał w piątek wieczorem w szczecińskiej katedrze. Utwór sprzed blisko 900 lat zagrał i zaśpiewał krakowski zespół Flores Rosarum. Koncert odbył się w ramach 12 Szczecińskiego Festiwalu Muzyki… » więcej 2015-05-15, godz. 19:39 Ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia Znamy już nominacje do Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. Organizatorzy ogłosili je podczas Targów Książki w Warszawie. » więcej 2015-05-14, godz. 18:24 Najlepsi historycy będą opiniować wystawę w Centrum Dialogu Przełomy Najlepsi historycy zajmujący się najnowszą historią Polski będą tworzyć Kolegium Doradczo Programowe Centrum Dialogu Przełomy. W czwartek po raz pierwszy zebrali się w Szczecinie. » więcej 2015-05-12, godz. 18:13 Wielkie zainteresowanie teatralną promocją Bilety do teatrów z okazji 250 lat Teatru Publicznego w Polsce rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Zachęcająca była przede wszystkim cena - 250 groszy. » więcej 2015-05-12, godz. 17:05 Sukcesy studentów Akademii Sztuki Wygrywają we Włoszech, Francji, Chorwacji czy USA. Studenci Wydziału Instrumentalnego Akademii Sztuki w Szczecinie okazują się najlepsi na międzynarodowych konkursach. Spotkanie z laureatami kilku ostatnich odbyło się we wtorek w Pałacu… » więcej 2015-05-12, godz. 12:38 Młodzi muzycy walczą o teledysk i miejsce na płycie. Ruszyło głosowanie Rozpoczęło się internetowe głosowanie na klipy zespołów biorących udział w przeglądzie organizowanym przez Stowarzyszenie Made In Szczecin. Stawką konkursu jest nagranie teledysku oraz miejsce na składance "Born in Szczecin vol… » więcej 2015-05-12, godz. 07:37 Bilety do teatrów za grosze 250 groszy - tyle zapłacimy za bilety na wybrane spektakle z okazji 250 lat Teatru Publicznego w Polsce. » więcej
431432433434435436437