Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Film "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł" Antoniego Krauzego. Fot. mat. Producenta
Film "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł" Antoniego Krauzego. Fot. mat. Producenta
Andrzej Krauze - grafiki i rysownik oraz jego brat Antoni Krauze - reżyser między innymi "Czarnego Czwartku" i "Smoleńska" zostali uhonorowani Nagrodą im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uroczystość odbyła się podczas VII Kongresu Polska Wielki Projekt w Warszawie.
- Nagroda imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest przyznawana polskim twórcom uważanym powszechnie za wybitnych, cieszących się szacunkiem i uznaniem w Polsce i na świecie, których dzieła przyczyniają się do lepszego zrozumienia tradycji i historii Polski, stanowiąc zarazem inspirację na przyszłość - mówił aktor Lech Łotocki, odczytując laudację przygotowaną przez profesora Ryszarda Legutkę.

- Nagradzamy za postawę, która nie jest wyłącznie postawą obywatelską, ale przede wszystkim metafizyczną. Jest to postawa, która łączy dwóch laureatów, braci Krauze - dodał.

Według profesora Legutki twórczość braci Krauze przywraca wiarę w niezależne od kaprysów epoki normy i kryteria. W ten sposób odbudowuje wiarę w sens sztuki.

Antoni Krauze - reżyser i scenarzysta - jest autorem między innymi głośnego "Czarnego Czwartku", "Ćwiczeń z niepamięci" oraz "Smoleńska". Z kolei Andrzej Krauze to jeden z najbardziej uznanych w świecie polskich grafików i rysowników. Od lat mieszka i tworzy w Wielkiej Brytanii, współpracując między innymi z tamtejszym "Guardianem", "The Times" i periodykiem "Observer".

Wśród laureatów Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego są Jarosław Marek Rymkiewicz, Zdzisław Krasnodębski, Andrzej Gwiazda, Michał Lorenc i Lech Majewski.
- Nagradzamy za postawę, która nie jest wyłącznie postawą obywatelską, ale przede wszystkim metafizyczną. Jest to postawa, która łączy dwóch laureatów, braci Krauze - dodał Lech Łotocki.

Zobacz także

2018-03-04, godz. 09:07 Stabat Mater w kościele garnizonowym. Koncert Wielkopostny w Szczecinie [ZDJĘCIA] "Stabat Mater" Janusza Stalmierskiego, kompozytora, autora hejnału Szczecina po raz pierwszy zabrzmiał w sobotę w Szczecinie. Opera na Zamku zorganizowała Koncert Wielkopostny w kościele garnizonowym. » więcej 2018-03-03, godz. 17:55 "Stabat Mater" w kościele garnizonowym "Stabat Mater" Janusza Stalmierskiego, kompozytora, autora hejnału Szczecina po raz pierwszy zabrzmi w sobotę w Szczecinie. Opera na Zamku zaprasza na Koncert Wielkopostny. » więcej 2018-03-03, godz. 16:54 Promocja kultury ukraińskiej w Goleniowie 15. Spotkania z Kulturą Ukraińską w Goleniowie już w sobotę. O 17 w sali widowiskowej Goleniowskiego Domu Kultury rozpocznie się uroczysta gala. » więcej 2018-03-03, godz. 15:15 Oscary coraz bliżej Przed nami 90. gala rozdania filmowych Oscarów. Od kilku lat statuetki, wręczane twórcom kina, produkowane są w Nowym Jorku. Wcześniej przez dziesięciolecia powstawały w Chicago w firmie należącej do potomków rumuńskich imigrantów… » więcej 2018-03-03, godz. 13:45 Nowa scena i nowa sztuka Teatru Polskiego. "Rumcajs" na Łasztowni Premiera "Przygód rozbójnika Rumcajsa" odbędzie się w sobotę po południu na nowej scenie Teatru Polskiego w Szczecinie, czyli na Scenie na Łasztowni. Chodzi o dawny namiot Opery na Zamku i dawną salę koncertową przy ulicy Energe… » więcej 2018-03-03, godz. 08:41 Święto francuskiej kinematografii. Cezary wręczone! W Paryżu rozdano Cezary, czyli prestiżowe nagrody francuskiej kinematografii przyznawane przez Akademię Sztuki i Techniki Filmowej. Ceremonia wręczania wyróżnień odbyła się w piątek wieczorem. Cezary przyznano już po raz 43. » więcej 2018-03-02, godz. 19:02 "Łzawe zjawy roku pamiętnego" w Teatrze Współczesnym Premiera "Łzawych zjaw roku pamiętnego" Bogusława Kierca odbędzie się Malarni, czyli scenie kameralnej Teatru Współczesnego w Szczecinie. » więcej 2018-03-02, godz. 08:08 "Absolutnie petarda". Szczecin Jazz w Trafo Keyon Harrold i Pharoahe Monch, mistrz trąbki i niezależny raper, wystąpili w czwartek wieczorem w Trafostacji Sztuki w ramach festiwalu Szczecin Jazz 2018. » więcej 2018-03-01, godz. 22:54 Język polski na sportowo Pisanie krótkich form literackich, wykłady czy gry językowe, a wszystko w konwencji Zimowych Igrzysk Olimpijskich - tak wygląda Festiwal Języka Polskiego w Zespole Szkół nr 7 w Szczecinie. To inicjatywa polonistów, którzy chcą zachęcić… » więcej 2018-03-01, godz. 11:28 "Umarli, abyśmy mogli żyć. Stanisław Kasznica". Słuchowisko w Radiu Szczecin "Umarli, abyśmy mogli żyć. Stanisław Kasznica" - słuchowisko Sylwestra Woronieckiego to historia polskiego adwokata działacza Obozu Wielkiej Polski i Obozu Narodowo-Radykalnego, dowódcy wojskowego, skazanego na karę śmierci, zamordowanego… » więcej
284285286287288289290