Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Piątkowy koncert w katedrze kamieńskiej poświęcony był pamięci inicjatora, współtwórcy i długoletniego prelegenta festiwalu Zbigniewa Pawickiego, który w latach 60. i 70. pracował w Radiu Szczecin i jest uważany za wspaniałego propagatora muzyki klasyczne
Piątkowy koncert w katedrze kamieńskiej poświęcony był pamięci inicjatora, współtwórcy i długoletniego prelegenta festiwalu Zbigniewa Pawickiego, który w latach 60. i 70. pracował w Radiu Szczecin i jest uważany za wspaniałego propagatora muzyki klasyczne
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
To był już czwarty koncert 53. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.
Piątkowy koncert w katedrze kamieńskiej poświęcony był pamięci inicjatora, współtwórcy i długoletniego prelegenta festiwalu Zbigniewa Pawlickiego, który w latach 60. i 70. pracował w Radiu Szczecin i jest uważany za wspaniałego propagatora muzyki klasycznej, nie tylko w Szczecinie, ale całym Pomorzu Zachodnim. Od początku kamieńskiego Festiwalu był w radzie programowej, od dwóch lat jako członek honorowy kapituły.

W programie koncertu zabrzmiały m.in. "Preludia Chorałowe" Jan Sebastiana Bacha, w interpretacji wirtuoza organów prof. Józefa Serafina, zaś "Wariacje na temat" Ludviga van Beethovena wykonało zielonogórskie Trio Stroikowe „Reed Connection". Profesor Serafin dziś dyrektor artystyczny festiwalu ciepło wspomina wieloletnią współpracę ze Zbigniewem Pawlickim.

- Zbyszek przez wiele lat był dyrektorem Krajowego Biura Koncertowego w Warszawie. Także mogliśmy się tam spotykać, kiedy mieliśmy na to ochotę i kiedy mieliśmy oczywiście czas - mówi prof. Serafin.

Na ten wyjątkowy koncert przyjechały żona Zofia Pawlicka i córka Małgorzata. - Zawsze słuchaliśmy koncertu z otwartymi buziami. I ten tata, taki piękny, daleki i mądry. To była osoba, którą oglądaliśmy z podziwem z oddali i słuchali z zachwytem. Tata mnóstwo rzeczy wiedział i był niestrudzonym popularyzatorem muzyki - mówi córka Małgorzata.

W sobotę w ramach festiwalu koncert dodatkowy, młodych interpretatorów muzyki dawnej. Początek w katedrze o 19. Wstęp jest wolny.

Zmarł Zbigniew Pawlicki - w latach 1955-1975 był kierownikiem Redakcji Muzycznej Polskiego Radia Szczecin. Zmarł w lutym tego roku w wieku 88 lat.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2017-05-10, godz. 09:11 Polka w finale Eurowizji! Reprezentantka Polski Kasia Moś zaśpiewa w finale 62. Konkursu Piosenki Eurowizji w Kijowie. Razem z Polką do finału awansowało dziewięcioro uczestników. Drugi półfinał odbędzie się w czwartek. » więcej 2017-05-09, godz. 21:24 Zamkowe Forum Kultury: Młodzi artyści mają szansę na rozwój i pracę [ZDJĘCIA] Młodzi artyści mają szansę na rozwój i pracę - przekonywali w Szczecinie uczestnicy Zamkowego Forum Kultury. Debata odbyła się na Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2017-05-09, godz. 17:04 Jaka przyszłość po uczelni artystycznej? Kolejna odsłona Zamkowego Forum Kultury już o godzinie 18. Temat wtorkowej debaty to: "Absolwent uczelni artystycznej. Co dalej?" » więcej 2017-05-06, godz. 19:27 Premiera "Pijaków" na deskach Teatru Polskiego Pijakiewicz wychowuje młodą, piękną Teresę, której trzeba znaleźć męża. Ale którego wybrać? Pijącego, starego kompana czy stroniącego od napojów wyskokowych młodego strażaka. Premiera "Pijaków" Franciszka Bohomolca na scenie… » więcej 2017-05-05, godz. 22:43 "Portrety RZECZYwiste" w Książnicy. Wystawa Bogusławskiej [ZDJĘCIA] 24 portrety nieprzeciętnych szczecinian pokazała na swojej wystawie w Książnicy Pomorskiej artystka fotografik i diaporamistka Beata Bogusławska. Wernisaż ekspozycji pt. "Portrety RZECZYwiste" odbył się w piątek wieczorem. » więcej 2017-05-05, godz. 09:32 Kuźnia pisarzy i poetów na Uniwersytecie Szczecińskim Mam nadzieję, że będzie zainteresowanie - mówiła o studiach pisarskich na Uniwersytecie Szczecińskim, w porannej Rozmowie pod krawatem, prof. Inga Iwasiów. Nowy kierunek ma ruszyć od kolejnego roku akademickiego. » więcej 2017-05-04, godz. 19:40 Wystawa zamknięta. Historyczny rękopis wraca do Warszawy Szczecińska wystawa z rękopisem Konstytucji 3 Maja została zamknięta. Czwartek był ostatnim dniem ekspozycji. Oryginalny dokument z 1791 roku można było oglądać w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim. » więcej 2017-05-03, godz. 19:21 Historia Konstytucji 3 Maja na wystawie. Wyjątkowy zbiór pani Beaty Przez cały okres zaborów Polacy obchodzili kolejne rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Najgłośniejsze były uroczystości związane z 100. rocznicą przyjęcia tego dokumentu - ocenia Beata Gotowała, kolekcjonerka, która zbiera pamiątki… » więcej 2017-05-01, godz. 11:36 "Hey Joe" i tysiące gitar. Wrocław bije rekord Guinnessa! [WIDEO] By spróbować pobić rekord Guinnessa, trzeba mieć gitarę, znać pięć akordów i przyjść w poniedziałek po południu na wrocławski rynek. Tradycyjnie 1 maja tysiące muzyków spróbuje pobić tam rekord w kategorii "największa liczba… » więcej 2017-04-29, godz. 16:23 Pięć koncertów, w pięciu miejscach - dla ucha, ducha i oka W taki sposób 14. Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej zachwala jego dyrektor Paweł Osuchowski. Bowiem podczas koncertu inauguracyjnego 12 maja w Katedrze św. Jakuba zabrzmią nie tylko chorał gregoriański, dzieła Dulichiusa ale powstaną… » więcej
335336337338339340341