Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. Artur Cieślar
Fot. Artur Cieślar
Nie żyje Julia Hartwig, poetka, eseistka i tłumaczka literatury pięknej z języka francuskiego i angielskiego. Zmarła w piątek w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych. W sierpniu skończyłaby 96 lat. Nie opublikowała wielu tomów poetyckich, jednak te, które stworzyła, okazały się nieprzemijające i zapewniły jej trwałe miejsce w historii literatury polskiej.
Czesław Miłosz napisał o niej: "Jej głos jest równy, nie ścisza się do szeptu, ani nie nasila się do krzyku."

Julia Hartwig urodziła się 14 sierpnia 1921 roku. Zadebiutowała w 1936 roku, jako niespełna 15-letnia dziewczyna, wierszem w międzyszkolnym piśmie literackim. Jej pierwszy tomik poetycki ukazał się w 1956 roku. Dorobek literacki Julii Hartwig obejmuje kilkanaście zbiorów poezji i prozy poetyckiej oraz monografie, eseje, tłumaczenia, a także książki dla dzieci. Na język polski przekładała twórczość takich pisarzy, jak: Guillaume Apollinaire, Allen Ginsberg czy Max Jacob.

W czasie II wojny światowej Julia Hartwig brała udział w konspiracji, była łączniczką Armii Krajowej. Uczestniczyła w podziemnym życiu kulturalnym, a także studiowała polonistykę i romanistykę na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. W gronie jej profesorów byli: Julian Krzyżanowski, Witold Doroszewski, Władysław Tatarkiewicz, Tadeusz Kotarbiński.

Po wojnie publikowała zbiory poezji własnej i tłumaczonej z innych języków, a także eseje i tomy prozy. Wraz z mężem - poetą i prozaikiem Arturem Międzyrzeckim - wydała "Antologię poezji amerykańskiej" i kilka książek dla dzieci. Poetka wydawała również prozę, w tym "Dziennik amerykański" z pobytu w Stanach Zjednoczonych. W latach 1952-1969 była autorką słuchowisk nadawanych w Polskim Radiu.

W PRL Julia Hartwig była działaczką opozycji demokratycznej. W styczniu 1976 roku podpisała "Memoriał 101" przeciwko planowanym zmianom w Konstytucji PRL. Wspólnie z mężem włączała się też w rozmaite akcje opozycyjne. W 1989 roku była członkiem Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Lechu Wałęsie.

W 1995 roku o poetce powstał film dokumentalny "Julia Hartwig", osiem lat później kolejny - "Ułamki codzienności. Julia Hartwig".

Zobacz także

2018-03-26, godz. 11:42 Młodzi recytowali Herberta, Norwida, Mickiewicza... [ZDJĘCIA] Wiersze Zbigniewa Herberta, Cypriana Kamila Norwida czy Adama Mickiewicza w wykonaniu podopiecznych Studia Teatr można było usłyszeć w niedzielę w Szczecinie. » więcej 2018-03-26, godz. 08:24 Dla kogo Orły? Czas na wielką galę W poniedziałek wieczorem poznamy laureatów Polskich Nagród Filmowych. Orły zostaną wręczone już po raz 20. Gala odbędzie się w Teatrze Polskim w Warszawie. Rozpocznie się o godzinie 20. » więcej 2018-03-25, godz. 09:01 Stabat Mater w kościele garnizonowym [ZDJĘCIA] Stabat Mater f-moll Luigi Boccheriniego, mistrza włoskiego rokoko, zabrzmiało w sobotę wieczorem w kościele garnizonowym w Szczecinie. To muzyczne przedświąteczne spotkanie odbyło się w ramach cyklu Fundacji Akademia Muzyki Dawnej… » więcej 2018-03-24, godz. 16:58 Muzyka w Dawnym Szczecinie zaprasza: "Stabat Mater" Boccheriniego Na Koncert Pasyjny z cyklu Muzyka w Dawnym Szczecinie zaprasza w sobotę wieczorem Fundacja Akademia Muzyki Dawnej. W programie: "Stabat Mater" f-moll Luigi Boccheriniego kompozycja mistrza stylu rokoko. » więcej 2018-03-24, godz. 15:36 Galeria Przedmiotu zaprasza na 21. Wiosenne Koncerty Gitarowe Ze względu na problemy lokalowe Zamku Książąt Pomorskich, gdzie odbywają się koncerty, Festiwal zaprasza na tylko trzy muzyczne spotkania. Jednak każdy z nich to wielka uczta. Kolejna: w sobotę o godz. 18 w Galerii Przedmiotu Zamk… » więcej 2018-03-23, godz. 18:48 Premiera "Tłumacza snów" na scenie dla dorosłych Teatru Pleciuga W piątek: premiera sztuki "Tłumacz snów" według "Snu nocy letniej" Wiliama Szekspira na scenie dla dorosłych w Teatrze Lalek Pleciuga. To historia trzech zakochanych par, które nie od razu rozpoznają swoje uczucia. Przedstawienie na… » więcej 2018-03-23, godz. 13:47 "Ptaki i ptaszyska" coraz bliżej szczecińskich podwórek Niedługo rzeźby z brązu ozdobią jeden ze szczecińskich kwartałów. Mowa o 26 ptakach, które pod okiem artysty-pomysłodawcy Stanisława Motyki stworzyły dzieci i mieszkańcy. » więcej 2018-03-23, godz. 08:48 "Samobójczynie" w Trafostacji "Samobójczynie" - nowa wystawa prac Joanny Rajkowskiej od czwartku do oglądania w szczecińskiej Trafostacji Sztuki. To kilka sporych kolaży. Na każdym z nich są czarno-białe fotografie trójwymiarowe. » więcej 2018-03-22, godz. 19:24 Przegląd muzyki morskiej oraz szant po raz trzydziesty Łajby, sztormy i morskie opowieści, a wszystko w muzycznym wydaniu, można było usłyszeć w Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie. To w ramach "Przeglądu muzyki morskiej oraz szant". » więcej 2018-03-22, godz. 12:04 "Wielkanoc nad Łasztownią" w Starej Rzeźni Koncerty, kiermasze czy warsztaty dla dzieci i dorosłych. O godzinie 14:00 w Starej Rzeźni startuje impreza "Wielkanoc nad Łasztownią". » więcej
275276277278279280281