Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. Artur Cieślar
Fot. Artur Cieślar
Nie żyje Julia Hartwig, poetka, eseistka i tłumaczka literatury pięknej z języka francuskiego i angielskiego. Zmarła w piątek w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych. W sierpniu skończyłaby 96 lat. Nie opublikowała wielu tomów poetyckich, jednak te, które stworzyła, okazały się nieprzemijające i zapewniły jej trwałe miejsce w historii literatury polskiej.
Czesław Miłosz napisał o niej: "Jej głos jest równy, nie ścisza się do szeptu, ani nie nasila się do krzyku."

Julia Hartwig urodziła się 14 sierpnia 1921 roku. Zadebiutowała w 1936 roku, jako niespełna 15-letnia dziewczyna, wierszem w międzyszkolnym piśmie literackim. Jej pierwszy tomik poetycki ukazał się w 1956 roku. Dorobek literacki Julii Hartwig obejmuje kilkanaście zbiorów poezji i prozy poetyckiej oraz monografie, eseje, tłumaczenia, a także książki dla dzieci. Na język polski przekładała twórczość takich pisarzy, jak: Guillaume Apollinaire, Allen Ginsberg czy Max Jacob.

W czasie II wojny światowej Julia Hartwig brała udział w konspiracji, była łączniczką Armii Krajowej. Uczestniczyła w podziemnym życiu kulturalnym, a także studiowała polonistykę i romanistykę na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. W gronie jej profesorów byli: Julian Krzyżanowski, Witold Doroszewski, Władysław Tatarkiewicz, Tadeusz Kotarbiński.

Po wojnie publikowała zbiory poezji własnej i tłumaczonej z innych języków, a także eseje i tomy prozy. Wraz z mężem - poetą i prozaikiem Arturem Międzyrzeckim - wydała "Antologię poezji amerykańskiej" i kilka książek dla dzieci. Poetka wydawała również prozę, w tym "Dziennik amerykański" z pobytu w Stanach Zjednoczonych. W latach 1952-1969 była autorką słuchowisk nadawanych w Polskim Radiu.

W PRL Julia Hartwig była działaczką opozycji demokratycznej. W styczniu 1976 roku podpisała "Memoriał 101" przeciwko planowanym zmianom w Konstytucji PRL. Wspólnie z mężem włączała się też w rozmaite akcje opozycyjne. W 1989 roku była członkiem Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Lechu Wałęsie.

W 1995 roku o poetce powstał film dokumentalny "Julia Hartwig", osiem lat później kolejny - "Ułamki codzienności. Julia Hartwig".

Zobacz także

2017-10-24, godz. 11:42 Nagrody rozdane. Znamy zwycięzcę jesiennej edycji SEFF [WIDEO] "21 x Nowy Jork" Piotra Stasika został najlepszym filmem Szczecin European Film Festiwal. Nagrody rozdano w poniedziałek wieczorem, podczas gali kończącej imprezę. » więcej 2017-10-23, godz. 11:41 Justin Timberlake muzyczną gwiazdą Super Bowl Justin Timberlake zaśpiewa w przerwie lutowego Super Bowl, czyli finałowego meczu o mistrzostwo w futbolu amerykańskim. To będzie trzeci występ wokalisty w historii tej imprezy. » więcej 2017-10-22, godz. 18:07 Meteoryt spadł na dom pani Komety - wystawa w Paryżu W paryskim muzeum przyrody można zachwycać się meteorytami. To najnowsza wystawa w tej placówce, która poprzednio pokazywała historię wszystkich gatunków niedźwiedzi na świecie. Teraz sięgnęła do gwiazd i ekspozycja cieszy się… » więcej 2017-10-22, godz. 09:23 Koncert na jubileusz ikony polskiej sceny muzycznej Koncert Jubileuszowy Ireny Brodzińskiej odbędzie się w niedzielę w Operze na Zamku. Wieczór wspomnień będzie dedykowany ikonie polskiej sceny muzycznej, wybitnej solistce i wielkiej osobowości. » więcej 2017-10-21, godz. 15:48 Sukces Kiermaszu Książki Przeczytanej [ZDJĘCIA] Ponad 50 wystawców i tłumy ludzi odwiedziły Teatr Lalek "Pleciuga", gdzie odbył się Kiermasz Książki Przeczytanej. Każdy miłośnik książek mógł znaleźć coś dla siebie. Zasada, której musieli trzymać się sprzedający brzmiała:… » więcej 2017-10-21, godz. 14:06 Raczek na Szczecin European Film Festiwal: Zawsze cieszę się, jak przyjeżdżam do Szczecina Trwa Szczecin European Film Festiwal. W sobotę dwa bloki konkursowe filmu europejskiego, najlepsze filmy świata i SEFF Mini. Od rana w Galerii "Tworzę się" prezentowane są filmy dla najmłodszych. » więcej 2017-10-20, godz. 20:32 "Janina Szczerska – pedagog w nowej rzeczywistości" [ZDJĘCIA] Kiedy w 1945 roku do Szczecina przybywają pierwsi Polacy, wśród nich jest Janina Szczerska, nauczycielka - polonistka. Przyjechała tu wracając do domu z obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. W czasie wojny była dwukrotnie aresztowana… » więcej 2017-10-19, godz. 12:10 Rusza jesienna odsłona Szczecin European Film Festival W programie Szczecin European Film Festival jest m.in. konkurs europejskich produkcji, kino dla dzieci, horrory czy spotkania z filmowcami. » więcej 2017-10-18, godz. 08:23 Najważniejsze wyróżnienie literackie na Wyspach dla Amerykanina Amerykański pisarz George Saunders zdobył Nagrodę Bookera - najważniejsze wyróżnienie literackie Wielkiej Brytanii. » więcej 2017-10-17, godz. 23:53 500-lecie Reformacji. Jest program szczecińskich obchodów Koncerty, naukowe seminaria, wycieczki, dyskusje, pokazy filmowe oraz nabożeństwa przygotowano w ramach Szczecińskich Obchodów 500-lecia Reformacji, które rozpoczną się 25 października. » więcej
296297298299300301302