Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa w 2015 roku. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa w 2015 roku. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Rozpoczynają się Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa. Oficjalna inauguracja odbędzie się w sobotę w Sławnie. Początek o godzinie 11.
Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Ich celem jest promowanie zabytków, a także szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna oraz promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego. Tegoroczne hasło to "Krajobraz dziedzictwa-dziedzictwo krajobrazu".

W Zachodniopomorskiem EDD odbywają się od 14 lat. Trwają cztery tygodnie, a nie dwa, tak jak w wielu miejscach Europy. Łącznie to 100 wydarzeń w 40 miejscowościach całego województwa.

- Oficjalna inauguracja Dni odbędzie się w sobotę w Sławnie. Pretekstem jest 700-lecie tego miasta - mówi Anna Bartczak z Biura Dokumentacji Zabytków, koordynatora Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa. - Sławno to miasto z wielką przeszłością, w tej chwili troszeczkę zapomniane. Inauguracja Dni Dziedzictwa jest więc zamknięciem obchodów święta tego miasta.

W Zachodniopomorskiem wydarzenia przebiegają pod hasłem "Smaki dziedzictwa". - Będzie ono realizowane na wiele sposobów - dodaje Bartczak. - Można wybrać się na przykład na rajd lub wykład, wziąć udział w grze miejskiej, rowerowej grze terenowej, a także w warsztatach i konkursach plastycznych bądź fotograficznych. Chętni mogą też nakręcić własny film, żeby przekonać, że to właśnie ich miejscowość jest tą najsmakowitszą.

Szczegółowe informacje na temat Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa można znaleźć na stronie internetowej Biura Dokumentacji Zabytków . EDD obchodzone są w Polsce już po raz 25.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2017-02-18, godz. 23:31 Nie żyje Witold Adamek Operator filmowy, reżyser i scenarzysta, laureat wielu nagród filmowych, zmarł w sobotę 18 lutego w Warszawie. Miał 71 lat. » więcej 2017-02-18, godz. 23:23 Polski film wyróżniony na Berlinale. "Pokot" ze Srebrnym Niedźwiedziem [WIDEO] Najnowszy film Agnieszki Holland "Pokot" został wyróżniony na festiwalu filmowym w Berlinie. Obraz otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za "otwieranie nowych perspektyw". Najważniejsza nagroda festiwalu Berlinale, czyli Złoty Niedźwiedź… » więcej 2017-02-18, godz. 21:20 Zagraj w grę i przenieś się w świat muzyki. Filharmonia wydała planszówkę [ZDJĘCIA] Filharmonia szczecińska wydała własną grę planszową. Jej oficjalna premiera odbędzie się we wtorek. Tytuł planszówki to "Filharmonia". » więcej 2017-02-18, godz. 11:25 Wystawa o Harrym Houdinim - najsłynniejszym iluzjoniście "Prawa zadziwienia" - tak nazywa się otwarta w Madrycie wystawa poświęcona Harremu Houdiniemu - jednemu z najsłynniejszych iluzjonistów świata, który żył na przełomie XIX i XX wieku. Wystawę można oglądać w galerii Fundacji … » więcej 2017-02-18, godz. 08:25 Rozdanie nagród na Berlinale W sobotę wieczorem poznamy laureatów nagród na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. O statuetkę ubiega się między innymi najnowszy film Agnieszki Holland pod tytułem "Pokot". » więcej 2017-02-16, godz. 07:21 Poznawali historie willi Szczecina Szczecin jest miastem wielu tajemnic, które wciąż czekają na swoje odkrycie - tak mówił Maciej Słomiński z Narodowego Instytutu Dziedzictwa podczas wykładu w ramach cyklu "Środy z historią Szczecina". » więcej 2017-02-15, godz. 15:54 Pleciuga przed premierą bajki Premierę przedstawienia "Kiedy zakwitnie margerytka" przygotowuje szczeciński Teatr Lalek Pleciuga. » więcej 2017-02-15, godz. 08:45 Narodowe Czytanie do wyboru. Kończy się głosowanie na lektury Środa jest ostatnim dzień głosowania na lekturę na Narodowe Czytanie 2017. Polacy mogą wybierać spośród czterech tytułów: "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Beniowski" Juliusza Słowackiego… » więcej 2017-02-14, godz. 09:21 "Ucho prezesa": Nabijać się z władzy przy bezsile opozycji [WIDEO] Nowy odcinek "Ucha Prezesa" już jutro - ujawniają w naszym studiu Robert Górski oraz Mikołaj Cieślak z Kabaretu Moralnego Niepokoju. Artyści mówią też o tym, jak postrzega ich publiczność, a jak politycy. » więcej 2017-02-13, godz. 10:43 Grammy dla Adele, Davida Bowiego oraz Krzysztofa Pendereckiego Adele i David Bowie to najwięksi wygrani 59 ceremonii rozdania muzycznych nagród Grammy. Uroczystość odbyła się w Los Angeles. Nagrody przyznaje amerykańska Narodowa Akademia Sztuki i Techniki Rejestracji. W kategorii "Muzyka Chóralna"… » więcej
342343344345346347348