Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Festiwal wędrowny "Na Gotyckim Szlaku - Muzyka w zabytkach Pomorza Zachodniego". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Festiwal wędrowny "Na Gotyckim Szlaku - Muzyka w zabytkach Pomorza Zachodniego". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
W sobotę odbędzie się finał 8. Letniego Festiwalu Wędrownego "Na gotyckim szlaku". W kościele Jana Ewangelisty w Szczecinie wystąpi Orkiestra Fundacji Akademia Muzyki Dawnej.
Od połowy sierpnia publiczność festiwalowa, przez kolejne soboty odkrywała zabytki naszego województwa i słuchała muzyki sprzed wieków na instrumentach z epoki. Szlak wędrowny to 700 kilometrów, 10 miejscowości, poczynając od Kołbacza, przez Trzebiatów, Nowe Warpno, Gryfino kończąc na Szczecinie. Tu też, przed koncertem zaplanowano zwiedzanie i odkrywanie naszego miasta.

Program festiwalowych koncertów był niezwykle bogaty. Cały czas rozszerzamy pojęcie muzyki dawnej - mówi dyrektor artystyczny festiwalu Paweł Osuchowski.

- Dla nas już muzyką dawną jest cały wiek XIX, a zatem w tym spotkaniu wędrownym z muzyką dawną, oprócz dzieł tegorocznego jubilata, czyli Claudio Monteverdiego, czyli muzyki sprzed 450 lat, także arcydzieła Antonina Dvořáka, Piotra Czajkowskiego, Felixa Mendelssohna, Bartolliego. Warto je przypominać w tej oryginalnej szacie dźwiękowej, czyli w wykonaniu instrumentów dawnych - podkreśla Osuchowski.

W sobotę na słuchaczy czeka koncert niespodzianka - mówi prezes Fundacji Akademia Muzyki Dawnej Urszula Stawicka.

- Można powiedzieć, że to mega dzieło, składające się z różnych, innych dzieł, trochę niespodzianki dla publiczności, pod tytułem "Serenada Nocturna", czyli muzyka na wieczór, gdzie pojawią się również elementy współczesne - dodaje Stawicka.

Finał festiwalu w sobotę o 19:30 w Kościele Jana Ewangelisty w Szczecinie.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2018-12-14, godz. 14:46 Krzysztof Penderecki w Szczecinie „Siedem bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego zabrzmi w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2018-12-14, godz. 12:31 Sala Biblioteki US otrzymała imię Joanny i Jana Kulmów [ZDJĘCIA] Sala Strumiańska Biblioteki Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego od czwartku jest Salą Joanny i Jana Kulmów. Zmiana jest zgodna z wolą niedawno zmarłej Joanny Kulmowej, doktora honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego. » więcej 2018-12-14, godz. 09:53 Orszak i koncert kolęd w Szczecinie W dzień św. Łucji w Szczecinie w kościele seminaryjnym odbył się pochód dzieci w białych strojach, z przewodzącą orszakowi dziewczynką ubraną w wianek z płonącymi świecami. » więcej 2018-12-14, godz. 09:27 Niklińska: moja muzyka to jest to, co siedziało w środku mnie To dzięki ludziom udało się wydobyć to, co siedziało w środku mnie - mówiła w "Rozmowie pod krawatem" aktorka Maria Niklińska. W ten sposób opowiedziała o kulisach powstania jej debiutanckiej płyty. » więcej 2018-12-12, godz. 19:15 "Twarze Polaków" w Szczecinie Od kilku miesięcy znany fotograf Wojciech Grzędziński jeździ po Polsce z aparatem fotograficznym i przygotowuje wielki portret "Twarze Polaków". » więcej 2018-12-12, godz. 11:11 Światowej sławy artystka podbiła serca widzów w Filharmonii [ZDJĘCIA] Aldona Bartnik, absolwentka Królewskiego Konserwatorium w Hadze, szczecinianka wystąpiła we wtorek wieczorem w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2018-12-12, godz. 09:10 Przegląd filmów Pawlikowskiego w Nowym Jorku W nowojorskim Museum of Moving Image trwa retrospektywa filmów Pawła Pawlikowskiego. » więcej 2018-12-11, godz. 14:22 Melancholijnie w Filharmonii Wykonanie wszystkich utworów jest na instrumentach, które są replikami tych z epoki baroku - mówi szczecińska sopranistka Aldona Bartnik o swojej najnowszej płycie "Melancholia". » więcej 2018-12-10, godz. 22:10 Obchody Chanuki w Szczecinie Szczecińskie obchody Chanuki - żydowskiego Święta Poświęcenia odbyły się w Ośrodku Kultury Ukraińców w Szczecinie. » więcej 2018-12-08, godz. 17:57 Historia bohaterskiej Pakistanki Malali w Teatrze Współczesnym Kiedy w Pakistanie zaczęli rządzić talibowie, to zabronili edukacji dziewczynek. Nie zgadzała się z tym wtedy 13-latka Malala Yousafzai i postanowiła walczyć o możliwość chodzenia do szkoły dziewczynek. Jenak cena jaką za tę walkę… » więcej
233234235236237238239