Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Nagroda Nobla. Fot. pl.wikipedia.org
Nagroda Nobla. Fot. pl.wikipedia.org
To zasłużone wyróżnienie - komentują największe dzienniki Wielkiej Brytanii, przyznanie w czwartek literackiej nagrody Nobla dla Kazuo Ishiguro.
Piszą o przystępności, która nie wyklucza głębi, o oszczędności formy i o ciągłych poszukiwaniach brytyjskiego autora japońskiego pochodzenia.

"Nagroda zawsze wzbudzała kontrowersje" - pisze"The Times", przypominając, że zasłużenie zdobył ją Saul Bellow, ale ominęła już ona Johna Updike'a. Ponadto na liście zwycięzców są laureaci "dziś zredukowani do pozycji przypisu w historii literatury". Ale - twierdzi dziennik - w przypadku Ishiguro wątpliwości nie ma. "To arcydzieła autorefleksji, jednocześnie głębokie i przystępne" - podkreśla w komentarzu redakcyjnym.

Podobna myśl w "Guardianie": "Ishiguro znajduje emocjonalną moc w powściągliwości" - pisze dziennik, dodając, że "słowa na stronie są tylko wierzchołkiem góry lodowej. Tak wiele dzieje się pod powierzchnią, zwykle bez wiedzy jego bohaterów". Dziennik pisze o ciągłych poszukiwaniach autora, który "ciągle odnajduje swój głos, tylko po to, by odrzucić i przyjąć kolejny".

"Financial Times" zwraca w tym kontekście uwagę, że w uzasadnieniu werdyktu przywoływane są tak różne literackie postaci jak Jane Austen, Franz Kafka i Marcel Proust. W komentarzu redakcyjnym dziennik przywołuje stary numer pisma literackiego Granta z 1983 roku, poświęcony "obiecującym młodym pisarzom". W spisie treści znajdują się dzisiejsze sławy, takie jak Martin Amis, Ian McEwan i Salman Rushdie, ale dziennik przekonuje, że "trudno oprzeć się wrażeniu, że z tej fetowanej literackiej generacji to Ishiguro jest autorem najbardziej wybijającym się i odpornym na upływ czasu".
Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR).

Zobacz także

2018-03-20, godz. 08:05 "Przysposobienie obronne" w Teatrze Małym w Szczecinie Czytanie skryptu, zapisu scenicznych działań grupy teatralnej z Charkowa "Piękne Kwiaty" odbyło się w poniedziałek w Teatrze Małym w Szczecinie. » więcej 2018-03-19, godz. 10:55 Wypadek w Cirque du Soleil. Zginął akrobata Tragiczny wypadek podczas spektaklu Cirque du Soleil w Tampie na Florydzie. Jeden z akrobatów spadł z wysokości. Jego obrażenia okazały się na tyle poważne, że zmarł w szpitalu. » więcej 2018-03-18, godz. 20:12 Wyszło z niej wielu świetnych muzyków. Szkoła świętuje jubileusz [ZDJĘCIA] Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna pierwszego stopnia im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie obchodzi swoje 10. urodziny. » więcej 2018-03-17, godz. 19:12 Dzięki niemu powstały wybitne dzieła dotyczące Pomorza. Seminarium na Zamku 400 lat temu zmarł jeden ze znakomitych Gryfitów - Filip II. Z tej okazji w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbyło się seminarium jemu poświęcone. » więcej 2018-03-17, godz. 15:36 Dni Kultury Żydowskiej w Szczecinie Rozmowy, debaty i jubileusze zdominowały 7. edycję „Dni Kultury Żydowskiej Adlojada 2018", która dobiega końca w Szczecinie. » więcej 2018-03-16, godz. 21:09 Święci, twarze i pejzaże w Zamku Książąt Pomorskich [ZDJĘCIA] Święci, twarze i pejzaże. Malarstwo Rafała Hadziewicza i Władysława Maleckiego od piątku można oglądać w Galeria Przedmiotu Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2018-03-16, godz. 12:38 "Pleciuga" z małymi szansami na zwiększenie dotacji Są małe szanse na zwiększenie o tak dużą kwotę dotacji dla Teatru Lalek "Pleciuga" w Szczecinie - mówił w "Rozmowie pod krawatem" Rafał Niburski, radny Prawa i Sprawiedliwości i przewodniczący komisji kultury. » więcej 2018-03-15, godz. 21:10 Koncert w hołdzie Wojciechowi Młynarskiemu W Muzycznym Studiu Polskiego Radia imienia Agnieszki Osieckiej odbył się koncert poświęcony Wojciechowi Młynarskiemu. 15 marca mija rok od śmierci poety, twórcy tekstów i wykonawcy piosenki autorskiej. » więcej 2018-03-15, godz. 07:55 Ks. Boniecki na spotkaniu w ramach Dni Kultury Żydowskiej Czym dla świata były protesty studentów w 1968 r. i czym był marzec tego roku dla Polski - o tym rozmawiali w środę w Teatrze Polskim w Szczecinie redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" ksiądz Adam Boniecki i ubiegłoroczny laureat… » więcej 2018-03-13, godz. 16:29 Lekcje i wystawy, czyli zamkowe propozycje Lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży, wystawa polskiego malarstwa XIX-wiecznego, 400. rocznica ostatniego z Gryfitów i Wiosenne Koncerty Gitarowe, czyli Zamek Książąt Pomorskich zaprasza na wydarzenia kulturalne. » więcej
271272273274275276277