Gorączka oscarowej nocy już za nami - najlepszym filmem według Amerykańskiej Akademii Filmowej został "Kszałt Wody". Polscy kinomani do około 3:30 zaciskali kciuki za statuetkę dla polsko-brytyjskiej produkcji "Twój Vincent".
- Nagroda dla "Twojego Vincenta" byłaby nagrodą za wielkie osiągnięcie techniczne. "Coco", oczywiście, należy do grona wybitnych filmów studia Pixar, ale "Twój Vincent" pokazał animację od trochę innej strony - ocenił Krzysztof Spór.
Gościem "Wieczoru Oscarowego w Radiu Szczecin" była Iga Oliwiak, jedna ze współtwórczyń "Twojego Vincenta". Jak mówiła w niedzielnym programie - nie nastawiała się na to, że film dostanie nagrodę.
- Wielkie produkcje hollywoodzkie mają większe szanse. Ale jak się nie uda, to też się będziemy cieszyć, że w ogóle został nominowany - mówiła przed ogłoszeniem wyników.
"Twój Vincent" to polsko-brytyjski film przedstawiający historię życia Vincenta van Gogha. Jest jednocześnie pierwszym pełnometrażowym obrazem animowanym, wykonanym techniką malarską. Za reżyserię odpowiadają Dorota Kobiela i Hugh Welchman, a przy jego produkcji pracowało ponad 120 malarzy.
Statuetki Oscarów zostały wręczone w tym roku po raz 90. Największym triumfatorem tegorocznej gali został film "Kształt Wody", który otrzymał 4 nagrody, w tym dla najlepszego filmu.
Dla wielu komentatorów jego sukces to zaskoczenie - mówił w specjalnym programie Radia Szczecin dziennikarz filmowy Krzysztof Spór.
- "Kształt wody" to jest film złożony z inspiracji, z cytowania kina jako takiego, klasyki, kultury popularnej. Tam jest dużo komiksu, "pulpowej" literatury, czyli taniej, która ma nas bawić i spełniać najprostsze instynkty. Poza tym to jest film o potworze, po raz pierwszy od niepamiętnych czasów wygrywa film, w którym główną rolę gra potwór! - zaznaczył Krzysztof Spór.
Najlepszą aktorką została Frances McDormand, a najlepszym aktorem Gary Oldman.
Zobacz także
2020-06-17, godz. 07:34
Na co dzień ratuje ludzi, a w wolnych chwilach pisze piosenki [WIDEO]
Piotr Kowacz, ratownik medyczny z filii w Białogardzie Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, właśnie nagrał swój pierwszy klip do utworu "Być wspomnieniem", którego jest autorem.
» więcej
2020-06-16, godz. 16:48
Polskie plakaty międzywojenne w Zamku Książąt Pomorskich [ZDJĘCIA]
Plakat wydany z okazji X rocznicy odparcia najazdu Rosji Sowieckiej czy nawołujący do uzyskania przez Polskę kolonii - można je od wtorku oglądać na wystawie w Zamku Książąt Pomorskich.
» więcej
2020-06-15, godz. 18:17
Stypendia artystyczne przyznane. "Serce bije mocniej, a ręce rwą się do pracy" [ZDJĘCIA]
Sześcioro młodych ludzi z regionu otrzymało artystyczne stypendia marszałka województwa.
» więcej
2020-06-15, godz. 16:19
Kultura wraca na Zamek
Po prawie trzymiesięcznej przerwie Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie wznawia działalność kulturalną.
» więcej
2020-06-15, godz. 09:31
Zaśpiewaj o Szczecinie, jest dobry pretekst
To ostatni moment, żeby zaproponować swoją piosenkę o Szczecinie - w poniedziałek mija termin wysłania utworów poświęconych miastu w ramach konkursu z okazji 75-tej rocznicy przekazania go w ręce polskiej administracji.
» więcej
2020-06-13, godz. 17:59
Koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza" Opery na Zamku w Szczecinie
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza w sobotę o godz. 22.00 na koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza". Wydarzenie na Cmentarzu Centralnym odbędzie się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią koronaw…
» więcej
2020-06-13, godz. 15:17
50-lecia Festiwalu Fama w Świnoujściu nie będzie
Festiwal Fama w tym roku nie odbędzie się w Świnoujściu. Taką decyzję podjęli organizatorzy w związku z sytuacją epidemiczną w kraju.
» więcej
2020-06-10, godz. 17:49
Pleciuga ze wsparciem marszałka
400 tysięcy złotych wsparcia od Marszałka Zachodniopomorskiego otrzyma Teatr Lalek Pleciuga - miejsca jednostka kultury. Marszałek Olgierd Geblewicz wraz z wiceprezydentem Szczecina Krzysztofem Soską podpisali w środę odpowiednie d…
» więcej
2020-06-10, godz. 17:40
Szczecin i Pomorze Zachodnie, a polska racja stanu
Osadnictwo na Pomorzu Zachodnim było bardzo trudne, zniszczona infrastruktura, grabieże Armii Czerwonej to powodowało, że wielu osadników opuszczało te ziemie - mówił doktor Kacper Pencarski z Akademii Pomorskiej w Słupsku.
» więcej
2020-06-09, godz. 20:34
Kwaski wędrują po Jasnych Błoniach [ZDJĘCIA]
Rzeźby z Galerii Pod Sukniami szczecińskiego Nikifora, czyli Konrada Kwaska "wędrują" po alejach Jasnych Błoni.
» więcej