Gorączka oscarowej nocy już za nami - najlepszym filmem według Amerykańskiej Akademii Filmowej został "Kszałt Wody". Polscy kinomani do około 3:30 zaciskali kciuki za statuetkę dla polsko-brytyjskiej produkcji "Twój Vincent".
- Nagroda dla "Twojego Vincenta" byłaby nagrodą za wielkie osiągnięcie techniczne. "Coco", oczywiście, należy do grona wybitnych filmów studia Pixar, ale "Twój Vincent" pokazał animację od trochę innej strony - ocenił Krzysztof Spór.
Gościem "Wieczoru Oscarowego w Radiu Szczecin" była Iga Oliwiak, jedna ze współtwórczyń "Twojego Vincenta". Jak mówiła w niedzielnym programie - nie nastawiała się na to, że film dostanie nagrodę.
- Wielkie produkcje hollywoodzkie mają większe szanse. Ale jak się nie uda, to też się będziemy cieszyć, że w ogóle został nominowany - mówiła przed ogłoszeniem wyników.
"Twój Vincent" to polsko-brytyjski film przedstawiający historię życia Vincenta van Gogha. Jest jednocześnie pierwszym pełnometrażowym obrazem animowanym, wykonanym techniką malarską. Za reżyserię odpowiadają Dorota Kobiela i Hugh Welchman, a przy jego produkcji pracowało ponad 120 malarzy.
Statuetki Oscarów zostały wręczone w tym roku po raz 90. Największym triumfatorem tegorocznej gali został film "Kształt Wody", który otrzymał 4 nagrody, w tym dla najlepszego filmu.
Dla wielu komentatorów jego sukces to zaskoczenie - mówił w specjalnym programie Radia Szczecin dziennikarz filmowy Krzysztof Spór.
- "Kształt wody" to jest film złożony z inspiracji, z cytowania kina jako takiego, klasyki, kultury popularnej. Tam jest dużo komiksu, "pulpowej" literatury, czyli taniej, która ma nas bawić i spełniać najprostsze instynkty. Poza tym to jest film o potworze, po raz pierwszy od niepamiętnych czasów wygrywa film, w którym główną rolę gra potwór! - zaznaczył Krzysztof Spór.
Najlepszą aktorką została Frances McDormand, a najlepszym aktorem Gary Oldman.
Zobacz także
2018-11-24, godz. 18:10
Polska zabiega o wpisanie szopek krakowskich na listę UNESCO
Polska zabiega o wpisanie szopek krakowskich na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Z Krakowa wyjechała delegacja na posiedzenie komitetu UNESCO na wyspie Mauritius.
» więcej
2018-11-24, godz. 17:14
Anna Segal w ramach Euromusicdramy zaprasza do Kameralnego
"Wariacje na tematy polskiej muzyki teatralnej" w improwizacjach Anny Segal to jeden z ostatnich akordów 3. edycji Euromusicdrama. W sobotę o godz. 19 w Teatrze Kameralnym wystąpi - okrzyknięta przez krytykę liderką nowego pokolenia…
» więcej
2018-11-23, godz. 08:58
"Mówi się o Oscarze dla Joanny Kulig"
"Polskiej aktorce należy się Oscar" - to ocena organizatora festiwalu Nowe Horyzonty i działacza kulturalnego z "Rozmów pod Krawatem".
» więcej
2018-11-22, godz. 19:20
Naukowcy i muzealnicy rozmawiają o "Niepodległości i nowoczesności" [ZDJĘCIA]
Historycy sztuki z całej Polski spotkali się w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Rozpoczęła się tam ogólnopolska sesja naukowa "Niepodległość i nowoczesność".
» więcej
2018-11-22, godz. 16:16
Impreza dla filmowców-seniorów. Rusza nowy festiwal
Festiwal Filmowy Senior Movie w Szczecinie startuje już w czwartek. To przegląd skierowany do twórców kina amatorskiego i niezależnego w wieku emerytalnym.
» więcej
2018-11-20, godz. 21:49
Plebiscyt "Książka Historyczna Roku": Wybrano najlepszą publikację
"Wielka Wojna Polaków" profesora Andrzeja Chwalby - najlepszą publikacją popularnonaukową w plebiscycie Książka Historyczna Roku, współorganizowanym przez Polskie Radio.
» więcej
2018-11-20, godz. 14:42
Współpraca polsko-niemiecka w Zamkowym Forum Kultury
Czy odrobiliśmy już lekcję współpracy polsko-niemieckiej? Pod takim hasłem rozpocznie się we wtorek kolejne Zamkowe Forum Kultury. Tym razem debata odbędzie się w Cedyni w sali dawnego klasztoru cysterskiego.
» więcej
2018-11-20, godz. 09:55
W Moskwie wystawa o ofiarach stalinowskich represji
We wtorek moskiewskim Muzeum Architektury zostanie otwarta wystawa poświęcona ofiarom stalinowskich represji. Przedsięwzięcie poświęcone jest piątej rocznicy funkcjonowania projektu realizowanego przez stowarzyszenie „Memoriał”…
» więcej
2018-11-20, godz. 08:35
Wystawa polskich plakatów w Nowym Jorku
W Nowym Jorku zaprezentowano wystawę polskich plakatów z okresu międzywojennego. Zawisły one na metalowym ogrodzeniu wokół polskiego konsulatu generalnego. Inicjatorem wystawy jest Polski Instytut Kultury.
» więcej
2018-11-19, godz. 18:11
"Jedna z najbogatszych kolekcji tego typu w Polsce". Do obejrzenia w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Gdy odradzała się polska kawaleria w 1918 roku, żołnierze korzystali z wyposażenia wojskowego z wielu państw świata. Od poniedziałku w Galerii Rektorskiej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego można zobaczyć część…
» więcej