Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Przed południem w Muzeum odbyła się dyskusja wokół tomu Boba Dylana „Duszny kraj" w przekładzie Filipa Łobodzińskiego. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Przed południem w Muzeum odbyła się dyskusja wokół tomu Boba Dylana „Duszny kraj" w przekładzie Filipa Łobodzińskiego. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Rozmowy, debaty i jubileusze zdominowały 7. edycję „Dni Kultury Żydowskiej Adlojada 2018", która dobiega końca w Szczecinie.
W sobotę w Teatrze Polskim spektakl "Tworki" - monodram Marka Żerańskiego według bestsellerowej książki Marka Bieńczyka pod tym samym tytułem. To historia życia i śmierci młodych Polaków żydowskiego pochodzenia ukrywających się podczas okupacji w szpitalu psychiatrycznym w Tworkach. Początek spektaklu o 16 a po nim rozmowa z twórcami.

Przed południem w Muzeum Narodowym odbyła się dyskusja wokół tomu Boba Dylana „Duszny kraj" w przekładzie Filipa Łobodzińskiego.

Z twórczością Boba Dylana Filip Łobodziński zetknął się dawno temu. - Uderzyła mnie jego inność - wspominał w na spotkaniu tłumacz. - Po prostu wsiąkł we mnie, poczułem się ukąszony i do dziś się nie wyleczyłem. Ta estetyka, poetyka, sposób bycia na scenie to dla mnie niesamowite zjawisko.

- Kiedy Dylan otrzymywał literackiego Nobla moja książka była już w druku - mówił dalej Łobodziński. - Najstarsze przekłady, które są w książce "Duszny kraj" pochodzą jeszcze z 1979 czy 1980 roku. To naprawdę stare rzeczy. Oczywiście ja je po latach przejrzałem i poprawiłem gdzie trzeba było, ale w zasadzie to przygoda mojego życia.

O 18 na zakończenie Adlojady zaplanowano koncert zespołu Filipa Łobodzińskiego "dylan.pl" w Hormonie.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2017-11-16, godz. 12:28 Drgania muzyki. Koncert niesłyszących w filharmonii Głusi i niesłyszący wystąpili w środę wieczorem w szczecińskiej filharmonii. Koncertem, podczas którego m.in. grali na bębnach i tańczyli, podsumowali kilkuletni projekt "Migiem na Majka", czyli nowatorski i pilotażowy program umuzykalniania… » więcej 2017-11-16, godz. 09:31 "Konrad Wallenrod" z dedykacją Mickiewicza w szczecińskim muzeum [ZDJĘCIA] Pierwsze wydanie "Konrada Wallenroda" z dedykacją Adama Mickiewicza dla znanego malarza Walentego Wańkowicza - to jeden z najcenniejszych eksponatów powstającego Muzeum Dziedzictwa Kulturowego w Szczecinie. » więcej 2017-11-15, godz. 17:01 Wystawa lamp naftowych w ZUT [ZDJĘCIA] 60 XIX-wiecznych lamp naftowych przekazał Zachodniopomorskiemu Uniwersytetowi Technologicznemu profesor Ryszard Ukielski. Lampy są wystawione na Wydziale Inżynierii Chemicznej. Profesor Ryszard Ukielski lampy naftowe zbiera od 20 lat. Sam… » więcej 2017-11-15, godz. 15:16 "Książka na wynos" w Ekoporcie Kilkaset książek w ciągu niespełna tygodnia przynieśli Szczecinianie do Ekoportu przy ul. Arkońskiej. To w ramach akcji "Książka na wynos". » więcej 2017-11-14, godz. 23:01 "Jestem minimalistą". Plakaty Pluty w Akademii Sztuki [ZDJĘCIA] Kilkadziesiąt plakatów krakowskiego artysty i wykładowcy tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych Władysława Pluty można od wtorku oglądać w Galerii Rektorskiej Akademii Sztuki w Szczecinie. » więcej 2017-11-13, godz. 23:49 Global Justice Night w Szczecinie. Premiera i spotkanie z Miękusem [ZDJĘCIA] Premiera filmu Krzysztofa Miękusa "Droga do Man Eater's Bridge" i spotkanie z reżyserem - to najważniejsze wydarzenia Global Justice Night, które w środę odbędzie się w Szczecinie. » więcej 2017-11-13, godz. 16:55 Zmarła Alina Janowska Nie żyje aktorka filmowa i telewizyjna Alina Janowska. Zmarła 13 listopada. Miała 94 lata. » więcej 2017-11-12, godz. 20:22 Artyści Opery na Zamku wyróżnieni Artyści szczecińskiej Opery na Zamku z ministerialnymi wyróżnieniami. Odznaczenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego otrzymało pięć osób. » więcej 2017-11-12, godz. 16:27 Boso po piasku, grając na wiadrach. Specjalne warsztaty dla maluchów Najmłodsi szczecinianie, razem ze swoimi rodzicami, przechadzali się w niedzielę "ścieżką doznań". To w ramach warsztatów dla dzieci "Naj czuje. Mobilna ścieżka zabaw sensorycznych". » więcej 2017-11-11, godz. 22:35 Dzieła Szymanowskiego na wiolonczelę i fortepian. Wyjątkowy koncert i płyta Kompozycje Karola Szymanowskiego na wiolonczelę i fortepian zabrzmiały w sobotę wieczorem w filharmonii w Szczecinie. Co ciekawe, kompozytor, który tworzył w pierwszych dekadach XX wieku, nie napisał ani jednej nuty na wiolonczelę … » więcej
301302303304305306307