Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Dziś podobno "wszystko zdarzyć się może" - mamy piątek 13. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Dziś podobno "wszystko zdarzyć się może" - mamy piątek 13. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Dziś podobno "wszystko zdarzyć się może" - mamy piątek 13. Ta data to dla wielu oznacza wzmożoną czujność i czyhającego na każdym kroku pecha.
Inni twierdzą, że to jedynie zabobon, którym nie należy się przejmować.

Czy mieszkańcy Szczecina wierzą, że ten dzień należy do wyjątkowo pechowych. - To są zabobony. Z tyłu głowy mam, że piątek 13 przynosi pecha i staram się nie wykonywać takich rzeczy, które mogą przynosić pecha. Jeśli człowiek wierzy w takie rzeczy, to sam przyciąga złe wydarzenia - mówią szczecinianie.

W wielu hotelach nie ma pokojów numer 13, a w wieżowcach 13. piętra.

Jak tłumaczy socjolog, dr Michał Urbas trzynaście jest zaprzeczeniem liczby dwanaście, która uważana jest za doskonałą.

- 13 to raczej liczba złowróżbna. Kojarzy się z 13 biesiadnikami ostatniej wieczerzy. Pod 13 w tarocie jest śmierć. Piątek nie jest najszczęśliwszym dniem tygodnia, bo wtedy umarł Chrystus. Połączenie 13 i piątku daje zgrozę dnia - mówi socjolog.

Jak się okazuje, nie wszyscy obawiają się piątku 13. W Hiszpanii, Grecji i Rumunii za pechowy uznawany jest wtorek trzynastego, zaś we Włoszech piątek siedemnastego.
Czy mieszkańcy Szczecina wierzą, że ten dzień należy do wyjątkowo pechowych.
Jak tłumaczy socjolog, dr Michał Urbas trzynaście jest zaprzeczeniem liczby dwanaście, która uważana jest za doskonałą.

Zobacz także

2017-11-12, godz. 20:22 Artyści Opery na Zamku wyróżnieni Artyści szczecińskiej Opery na Zamku z ministerialnymi wyróżnieniami. Odznaczenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego otrzymało pięć osób. » więcej 2017-11-12, godz. 16:27 Boso po piasku, grając na wiadrach. Specjalne warsztaty dla maluchów Najmłodsi szczecinianie, razem ze swoimi rodzicami, przechadzali się w niedzielę "ścieżką doznań". To w ramach warsztatów dla dzieci "Naj czuje. Mobilna ścieżka zabaw sensorycznych". » więcej 2017-11-11, godz. 22:35 Dzieła Szymanowskiego na wiolonczelę i fortepian. Wyjątkowy koncert i płyta Kompozycje Karola Szymanowskiego na wiolonczelę i fortepian zabrzmiały w sobotę wieczorem w filharmonii w Szczecinie. Co ciekawe, kompozytor, który tworzył w pierwszych dekadach XX wieku, nie napisał ani jednej nuty na wiolonczelę … » więcej 2017-11-11, godz. 11:48 Prace Beksińskiego w Muzeum Sztuki Współczesnej [ZDJĘCIA] 10 prac Zdzisława Beksińskiego z różnych okresów życia artysty od piątku można oglądać w Muzeum Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Szczecinie. » więcej 2017-11-11, godz. 08:32 "Polskie drogi do niepodległej" [ZDJĘCIA] Mapy pokazujące ruch wojsk polskich na froncie wschodnim, zdjęcia marszałka Józefa Piłsudskiego, ryciny przedstawiające los polskich zesłańców na Syberii. To wszystko można zobaczyć na otwartej w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim… » więcej 2017-11-10, godz. 07:50 Absurdy podczas odzyskiwania zrabowanych dzieł sztuki Procedura odzyskiwania zrabowanych podczas wojny dzieł sztuki jest absurdalna, czego przykładem jest sytuacja z obrazem Henryka Siemiradzkiego - mówili goście audycji "Radio Szczecin na Wieczór". » więcej 2017-11-09, godz. 21:39 „Pompa funebris książąt z dynastii Gryfitów" [ZDJĘCIA] Dzieje dynastii Gryfitów - książąt pomorskich mają dziś bogatą literaturę, obejmującą wiele zagadnień historycznych i artystycznych. Nie było wśród nich jednak pozycji poświęconej książęcym sarkofagom. » więcej 2017-11-09, godz. 18:50 Wyjątkowa wystawa w Muzeum Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA] 1000 najcenniejszych pamiątek pochodzących z darów od osób prywatnych można oglądać w Muzeum Powstania Warszawskiego w stolicy. Wystawa jest wyjątkowa, bo w gablotach pokazano m.in. biało-czerwone opaski powstańców zaplamione k… » więcej 2017-11-09, godz. 16:01 Prestiżowe wyróżnienie dla szczecińskiego fotografika Szczeciński fotografik Cezary Dubiel ze "złotym" tytułem "Wybitnego artysty" Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP. To pierwszy Polak w historii, który dostał takie wyróżnienie właśnie na poziomie "złotym". » więcej 2017-11-08, godz. 19:07 „Moja Abba" w Zamku Książąt Pomorskich Kiedy w połowie lat 70 XX wieku do Polski przyjeżdżał zwycięzca Eurowizji, szwedzki zespół Abba cała Polska nuciła: "Dancing Queen", czy "Money, Money, Money". Urzekające melodie, barwne, fantastyczne kostiumy, uśmiech, pewność… » więcej
297298299300301302303