Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

To było kilkanaście tysięcy ludzi - mówi Iga Bańkowska z Archiwum Państwowego w Szczecinie, która bierze udział w tym projekcie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
To było kilkanaście tysięcy ludzi - mówi Iga Bańkowska z Archiwum Państwowego w Szczecinie, która bierze udział w tym projekcie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Szczecińscy archiwiści pomagają porządkować dokumenty pozostałe po 2. Dywizji Strzelców Pieszych, które zachowały się w Szwajcarii. Druga Dywizja to jednostka Armii Polskiej we Francji, która po kapitulacji tego kraju w 1940 roku przekroczyła granicę szwajcarską i została internowana.
- To było kilkanaście tysięcy ludzi - mówi Iga Bańkowska z Archiwum Państwowego w Szczecinie, która bierze udział w tym projekcie. - Według spisów, które są w Fundacji widnieje na nich ponad 15 tysięcy nazwisk Polaków internowanych, którzy byli rozlokowani w około 700 różnych miejscowościach, gdzie przebywali i pracowali w czasie II wojny światowej, w czasie internowania. 2. Dywizja Strzelców Pieszych została powołana we Francji w 1940 roku. W czerwcu 1940 roku przekroczyła granicę szwajcarską i została internowana.

Dokumenty po 2. Dywizji Strzelców Pieszych zbiera Fundacja Archivum Helveto - Polonicum, która znajduje się w szwajcarskim Fryburgu. - Fundacja została założona w 1997 roku przez państwa Ludwikę i Jacka Sygnarskich, którzy przez wiele lat gromadzili dokumenty, pamiątki związane z internowaniem Polaków w czasie II wojny światowej w Szwajcarii. Wujek prezesa Fundacji był jednym z żołnierzy - tłumaczy Bańkowska.

Szczecińscy archiwiści pomagają porządkować archiwum już cztery lata, projekt finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
To było kilkanaście tysięcy ludzi - mówi Iga Bańkowska z Archiwum Państwowego w Szczecinie, która bierze udział w tym projekcie.
Dokumenty po 2. Dywizji Strzelców Pieszych zbiera Fundacja Archivum Helveto - Polonicum, które znajduje się w szwajcarskim Fryburgu.

Zobacz także

2019-03-15, godz. 10:35 Trafostacja otrzymała dofinansowanie na dwa projekty Ponad 130 tysięcy złotych rocznie trafi do Trafostacji Sztuki w Szczecinie. To pieniądze od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Sztuki Wizualne. » więcej 2019-03-15, godz. 07:44 Dwie dekady Consortium Sedinum, czyli "tyle jest jeszcze muzyki nieodkrytej" Co prawda kapela dworska powstała w 2000 roku, jednak jej członkowie rozpoczynają świętowanie już w tym roku. » więcej 2019-03-13, godz. 20:54 Olga Tokarczuk nominowana do nagrody Bookera W zeszłym roku polska autorka otrzymała wyróżnienie za "Biegunów". Teraz ma szansę na prestiżowe wyróżnienie za powieść "Prowadź swój pług przez kości umarłych". » więcej 2019-03-13, godz. 14:23 Wiosenne Koncerty Gitarowe. "Zaczyna się wierzyć w piękno muzyki" [ZDJĘCIA] Duo Melis i Marcin Dylla to gwiazdy XXII Wiosennych Koncertów Gitarowych. Muzycy zagrają w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie na przełomie marca i kwietnia. » więcej 2019-03-13, godz. 13:50 Nie żyje Zofia Czerwińska O śmierci aktorki poinformował Teatr Syrena, z którym była związana ponad 20 lat. » więcej 2019-03-12, godz. 21:45 Premiera przyrodniczego projektu muzycznego Świdwie Sanctus Rezerwat przyrody Świdwie doczekał się własnego utworu muzycznego. » więcej 2019-03-12, godz. 18:55 SEFF zmienia nazwę. Teraz będzie światowo Znana impreza poświęcona temu, co w kinie dokumentalnym piszczy, zmieniła nazwę. Szczecin European Film Festival nie jest już „europejski”, tylko „światowy” - to po prostu Szczecin Film Festival. » więcej 2019-03-12, godz. 14:15 Wystawa "Na ratunek artystom" w Centrum Handlowym Galaxy [WIDEO, ZDJĘCIA] Są namalowane w różnych technikach i formatach. Łączy je to, że stworzyli je młodzi ludzie. To prace w ramach wystawy "Na ratunek artystom", którą można oglądać w Centrum Handlowym Galaxy. » więcej 2019-03-12, godz. 14:12 20 lat temu powstał zespół muzyki dawnej Consorcium Sedinum Dokładnie 20 lat temu w Szczecinie powstał zespół muzyki dawnej Consorcium Sedinum. Stworzyła go i prowadzi do dziś klawesynistka, prezeska Fundacji Akademia Muzyki Dawnej, Urszula Stawicka. » więcej 2019-03-11, godz. 09:26 Uroczysta premiera filmu o Janie Nowaku-Jeziorańskim W poniedziałek wieczorem w Teatrze Wielkim w Warszawie odbędzie się uroczysta premiera najnowszego filmu Władysława Pasikowskiego pod tytułem "Kurier". Jest to sensacyjna historia szpiegowska, inspirowana sekretną misją Jana Nowaka-Jeziorańskiego… » więcej
219220221222223224225