Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Graf. Muzeum Powstania Warszawskiego
Graf. Muzeum Powstania Warszawskiego
Koncert poświęcony Mieczysławowi Foggowi rozpocznie obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Piosenki Mieczysława Fogga zagra duet Młynarski - Masecki z zespołem Jazz Camerata Varsoviensis.
Dyrektor Muzeum Jan Ołdakowski wyjaśnia, że koncert wiąże się z wielowymiarową ideą obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Mają one upamiętniać poświęcenie powstańców, a zarazem przypominać o przedwojennej i wojennej Warszawie.

- Nie ma bardziej zasłużonej osoby dla warszawskiej pamięci i to jest jedna z ikon tej pamięci - Mieczysław Fogg. Właśnie w tym roku postanowiliśmy jemu poświęcić najważniejsze wydarzenie muzyczne obchodów Powstania Warszawskiego. Zaprosiliśmy absolutnie wyjątkowych artystów, mających świetną rękę do projektów muzycznych. Z naszej perspektywy ten koncert to jest i hołd dla Mieczysława Fogga, jednej z ikon artystycznej pamięci o Warszawie, ale też sentymentalna podróż w przeszłość - tłumaczy Ołdakowski.

Muzyk Jan Młynarski wyjaśnia, że na koncercie zostanie wykonanych 14 utworów Mieczysława Fogga, które artysta śpiewał w różnych okresach kariery: od Chóru Dana przez lata trzydzieste, okupację, po czasy powojenne. Muzyk podkreśla, że będzie to prawdziwa podróż w czasie i przestrzeni.

Marcin Masecki, który zaaranżował utwory wykonywane przez Mieczysława Fogga, podkreśla, że praca nad tymi piosenkami była dla niego zaszczytem. Muzyk zaznacza, że ważne jest dla niego to, że może uczestniczyć w podtrzymywaniu pamięci o niezwykłym artyście, który przez 6 dekad był obecny na estradzie i jest "pięknym, kultowym łącznikiem z przedwojenną kulturą rozrywkową". Koncert będzie również promocją płyty pod tytułem "Fogg pieśniarz Warszawy".

Mieczysław Fogg, urodził się e 1901 roku w Warszawie, był piosenkarzem śpiewającym barytonem lirycznym, a karierę artystyczną rozpoczął w międzywojennej stolicy. Jego najbardziej znane utwory to: "Tango milonga", "To ostatnia niedziela" czy "Jesienne róże". W czasie II wojny światowej występował, za zgodą władz Podziemnej Polski, w kawiarniach dostępnych polskiej publiczności. Artysta działał w konspiracji - nosił pseudonim "Ptaszek", brał udział w Powstaniu Warszawskim, jego zadaniem było podtrzymywanie na duchu powstańców i mieszkańców Warszawy - śpiewał w szpitalach, na barykadach i w schronach. Mieczysław Fogg zmarł w 1990 roku.

Koncert odbędzie się w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego - początek o 21.00.
Relacja Informacyjnej Agencji Radiowej.

Zobacz także

2018-03-11, godz. 21:34 Poznaliśmy zwycięzców Festiwalu Muzyki Pasyjnej [ZDJĘCIA] Dziecięco-młodzieżowy Chór Lira z Mińska na Białorusi zwycięzcą 5. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Pasyjnej, które zakończył się w niedzielę w Szczecinie. Najlepszą dyrygentką została chórmistrzyni z Mińska - Ksenia S… » więcej 2018-03-11, godz. 17:19 Kolejna odsłona festiwalu Szczecin Jazz 2018 Przed nami kolejna odsłona Festiwalu Szczecin Jazz 2018. W niedzielę w studiu koncertowym Radia Szczecin S-1 trwa próba Francesco Bruno z zespołem. » więcej 2018-03-11, godz. 09:50 Zaproszenie na koncert: Sklep z Ptasimi Piórami jak inżynier Karwowski Sklep z Ptasimi Piórami obchodzi swoje 40. urodziny. Jubileuszowy koncert z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza odbędzie się w niedzielę o godz. 17. W złotej sali Filharmonii zespół wykona… » więcej 2018-03-10, godz. 15:59 Piąty Międzynarodowy Festiwal Muzyki Pasyjnej Przyjechali do Szczecina z całej Polski, a łączy ich śpiew. Prawie 20 chórów bierze udział w przesłuchaniach 5. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Pasyjnej, które odbywają się w kościele Miłosierdzia Bożego w Szczecinie. » więcej 2018-03-09, godz. 13:04 Jerzy Stuhr laureatem Orła za osiągnięcia życia Organizatorzy Polskich Nagród Filmowych poinformowali, że za osiągnięcia życia laureatem Orła został Jerzy Stuhr. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 26 marca. » więcej 2018-03-08, godz. 18:08 Lekcja historii regionu na podstawie zabytkowych miedziorytów Kilkadziesiąt oryginalnych miedziorytów zaprezentowano w czwartek w Szczecińskim Muzeum Historii i Pamięci. » więcej 2018-03-07, godz. 23:50 Ułani Kapitalizmu wystąpili na naszej scenie w ramach cyklu [3x1]. [WIDEO, ZDJĘCIA] Tym razem w roli główniej muzyka instrumentalna. » więcej 2018-03-07, godz. 18:48 Muzyka pasyjna i bogactwo głosów w Szczecinie Ponad 800 chórzystów z Polski oraz Białorusi przyjedzie do Szczecina już w najbliższy piątek na 5. Międzynarodowy Szczeciński Festiwal Muzyki Pasyjnej. » więcej 2018-03-06, godz. 23:31 Poznawali historie niezwykłych kobiet [ZDJĘCIA] Malarka Frida Kahlo, królowa Egiptu Kleopatra czy Irena Sendlerowa, która w czasie II wojny światowej ratowała żydowskie dzieci - historie między innymi tych kobiet poznały we wtorek, podczas zajęć w Zamku Książąt Pomorskich, dzieci… » więcej 2018-03-06, godz. 20:17 W środę nasze studio odwiedzą ułani... [WIDEO, ZDJĘCIA] Przyjadą, zagrają ale śpiewać nie będą. » więcej
277278279280281282283