Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Franklin, czekająca na występ w Białym Domu w 2015 roku. źródło fot. wikipedia/commons/f/f0/Aretha_Franklin%2C_The_Gospel_Tradition_In_Performance_at_the_White_House%2C_2015.
Franklin, czekająca na występ w Białym Domu w 2015 roku. źródło fot. wikipedia/commons/f/f0/Aretha_Franklin%2C_The_Gospel_Tradition_In_Performance_at_the_White_House%2C_2015.
W Detroit zmarła Aretha Franklin, piosenkarka jazzowa, nazywana "królową soulu". Do historii muzyki rozrywkowej przeszły wykonywane przez nią utwory, takie jak: "Respect", "I say a little prayer" oraz "A Natural Woman". Od 2010 roku chorowała na raka. Zmarła w wieku 76 lat.
Artystka została uhonorowana 18 nagrodami Grammy, a 25 jej krążków uzyskało status Złotej Płyty. W 1987 roku jako pierwsza kobieta weszła do Alei Sławy Rock and Rolla. Sprzedała ponad 75 milionów płyt.

Dziennikarz muzyczny Trójki Marek Niedźwiecki wspomina zmarłą jako artystkę wszechstronnie utalentowaną. Jak powiedział, Aretha Franklin potrafiła się odnaleźć w każdym klimacie muzycznym.

- Nie bała się śpiewać muzyki rockowej, śpiewała miedzy innymi z Mickiem Jaggerem. Śpiewała też jazz, bluesa. Zapamiętamy ją jako charakterystyczny głos muzyki soulowej, bezsprzecznie była królową tej muzyki. Będziemy pamiętać jej przeboje - powiedział Marek Niedźwiecki.

Obdarzona głębokim, ciepłym głosem, wykonywała różne gatunki muzyczne, jak gospel, pop, czy jazz, jednak została okrzyknięta królową muzyki soulowej. Obok takich wykonawców jak: Sam Cooke, Ray Charles, Stevie Wonder i Nina Simone, była jedną z najpopularniejszych przedstawicielek tego stylu. Występowała też w filmach, między innymi w słynnej produkcji z lat 80. - "The Blues Brothers" i jej kontynuacji z 2000 roku.

Aretha Franklin zajęła pierwsze miejsce w zestawieniu 100 najlepszych wokalistów wszech czasów magazynu "Rolling Stone". Z kolei jej piosenka "Respect" otrzymała 5. pozycję na liście 500 utworów wszech czasów.

Współpracowała i nagrywała płyty z największymi gwiazdami, między innymi z Annie Lennox, George'em Michaelem, Whitney Houston i Eltonem Johnem. Wykonywała covery znanych utworów, między innymi nagrała własną wersję rockowego "Jumpin' Jack Flash" The Rolling Stones.

Aretha Franklin była matką chrzestną piosenkarki Whitney Houston, zmarłej w 2012 roku, na której rozwój artystyczny wywarła znaczący wpływ. Z jej matką - Cissy Houston, Aretha współpracowała przez wiele lat.

W 2014 roku za zasługi na rzecz rozwoju muzyki została uhonorowana tytułem doktora sztuki na Uniwersytecie Harvarda.

Aretha Franklin urodziła się 25 marca 1942 roku w Memphis. Jej ojciec był kaznodzieją i obrońcą praw człowieka, a matka - pianistką i wokalistką. Utalentowana muzycznie Aretha zaczęła karierę, śpiewając w chórze ojca. W wieku 14 lat nagrywała już w profesjonalnym studiu, pięć lat później podpisała kontrakt z wytwórnią CBS. Przełomem w jej rozwoju był rok 1967, gdy powstały największe przeboje piosenkarki, w tym "I say a little prayer" i "Respect".

W 1999 roku opublikowała autobiografię "Aretha: From These Roots". W przeszłości, w życiu prywatnym, artystka zmagała się z problemami alkoholizmu oraz otyłości. Przez ostatnie kilka lat walczyła z rakiem trzustki, jednak nie dawała za wygraną i koncertowała. Ostatni raz wystąpiła w listopadzie ubiegłego roku, podczas koncertu dla fundacji na rzecz chorych na AIDS Eltona Johna w Nowym Jorku.
- Nie bała się śpiewać muzyki rockowej, śpiewała miedzy innymi z Mickiem Jaggerem. Śpiewała też jazz, bluesa. Zapamiętamy ją jako charakterystyczny głos muzyki soulowej, bezsprzecznie była królową tej muzyki. Będziemy pamiętać jej przeboje - powiedział Ma

Zobacz także

2019-01-08, godz. 11:03 W Pyrzycach będą szkolić z tego co można w internecie. Rekrutacja w toku "Ja w internecie w Pyrzycach" - trwa rekrutacja uczestników do projektu organizowanego przez Pyrzycki Dom Kultury. » więcej 2019-01-08, godz. 09:54 Belgowie docenili "Zimną wojnę" Belgijscy krytycy uznali "Zimną wojnę" Pawła Pawlikowskiego za najlepszy film ubiegłego roku. O decyzji belgijskiej Unii Krytyków Filmowych poinformował jej przewodniczący Marc Bussens o czym doniosła agencja prasowa Belga. » więcej 2019-01-08, godz. 08:30 Kevin Spacey stanął przed sądem Popularny na całym świecie amerykański aktor Kevin Spacey stanął przed sądem w stanie Massachusetts w miejscowości Nantucket. Postawiono mu zarzut molestowania seksualnego wobec osiemnastolatka. Aktor nie przyznaje się do winy. » więcej 2019-01-07, godz. 13:20 Koncert piosenek Jana Kiepury i utworów filmowych z XX wieku Utwory znane z wykonań Jana Kiepury zabrzmią we wtorek w Szczecinie. Ich wykonawcą będzie męski kwartet wokalny Sweet Four - śpiewający a cappella oraz z akompaniamentem fortepianu. » więcej 2019-01-07, godz. 09:16 W Los Angeles rozdano Złote Globy Złote Globy należą do najważniejszych wyróżnień w świecie filmu i produkcji telewizyjnych zaraz po Oscarach. Przyznają je członkowie Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej. » więcej 2019-01-06, godz. 17:21 Dedykowane koncerty kolęd w szczecińskich kościołach Najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu artystów Opery na Zamku zabrzmiały w kościele św. Mikołaja w Szczecinie. Koncert zatytułowany został "Cicha noc". » więcej 2019-01-06, godz. 15:46 Betlejem w Szczecinie. Kolędy z całego świata Mate.O, Józef Broda, Kayah, Kamil Bednarek, Antonina Krzysztoń czy Dawid Kwiatkowski. Wszystkich zobaczymy i usłyszymy w niedzielę o 18 w hali Netto Arena podczas koncertu "Betlejem w Szczecinie". » więcej 2019-01-06, godz. 07:01 Złote Globy w Los Angeles. Brak akcentów polskich Filmowe Złote Globy zostaną po raz 76. zostaną rozdane w Los Angeles. To - zaraz po Oscarach - najważniejsze na świecie wyróżnienia dla produkcji kinowych oraz telewizyjnych. W tym roku nie ma żadnych polskich akcentów. » więcej 2019-01-04, godz. 18:51 Występ zespołu Tulia podczas meczu NBA został odwołany Zespół Tulia nie wystąpi podczas meczu NBA - wszystko przez problemy z wizami. » więcej 2019-01-03, godz. 20:21 "Szczecin dzisiaj" w obiektywie Uniwersytetu III wieku [ZDJĘCIA] 16 autorów i 25 zdjęć. W czwartek w Starej Rzeźni została otwarta wystawa "Szczecin dzisiaj" w obiektywie "Zespół foto i video" Uniwersytetu III wieku. » więcej
235236237238239240241