Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Piloci Dywizjonu 303 Źródło fot. wikimedia.org/wikipedia/commons/2/29/Dywizjon_303_in_color.
Piloci Dywizjonu 303 Źródło fot. wikimedia.org/wikipedia/commons/2/29/Dywizjon_303_in_color.
W piątek na ekrany polskich kin wchodzi film Davida Blaira "303. Bitwa o Anglię". Przedstawia on historię Dywizjonu 303 imienia Tadeusza Kościuszki - legendarnych polskich lotników, którzy stali się najskuteczniejszymi pilotami podczas bitwy o Anglię w czasie II wojny światowej.
Reżyser David Blair wyjaśniał, że zrobił ten film, by przypomnieć o polskich pilotach, którzy w czasie II wojny światowej, podczas Bitwy o Anglię, skutecznie walczyli z niemieckimi pilotami, a po wojnie, w imię politycznych układów zostali skazani na zapomnienie. Reżyser tłumaczy, że ukazał polskich pilotów jako wyjątkowych żołnierzy.

- Jako takich pełnokrwistych mężczyzn, są to osoby, które dokładnie zdają sobie sprawę po co są i na czy polega ich rola. Charakteryzuje ich walka i żądza, by zrobić to, po co tam pojechali. Pamiętajmy, że na początku nikt nie wierzył, że polskim pilotom uda się osiągnąć to, co było ich udziałem - mówił David Blair.

W rolę jednego z dowódców Dywizjonu 303 Witolda Urbanowicza wcielił się Marcin Dorociński. Aktor podkreślał, że ten film jest rodzajem hołdu dla polskich pilotów.

Ten film, tłumaczy Dorociński, "opowiada o niezwykłej historii, o niezwykłych ludziach, którzy walczyli do ostatniej kropi krwi za swój kraj". Aktor wyraża nadzieję, że film zainspiruje widzów do dowiedzenia się więcej o ludziach, o historii, a przede wszystkim o tych, którzy walczyli wtedy, a którzy byli: "odważni, bezkompromisowi, szaleni".

W rolę Zdzisława Krasnodębskiego o pseudonimie "Król", twórcę i dowódcę 303 Dywizjonu wcielił się Radosław Kaim. Aktor podkreśla, że film Davida Blaira jest niezwykle ważny, nie tylko dla Polaków. Radosław Kaim powiedział, że choć Polacy znają historię Dywizjonu 303, to mimo to będzie fascynujące obejrzeć opowieść o walce polskich pilotów. Z kolei dla widzów zagranicznych, cenne będzie uświadomienie sobie, jak ważną rolę w Bitwie o Anglię odegrali polscy piloci, których skuteczna walka odwróciła losy batalii.

Film oprócz bohaterstwa polskich pilotów ukazuje też ich dramat, który rozegrał się po zakończeniu wojny, kiedy to nie mogli wziąć udziału w defiladzie zwycięzców II wojny światowej w Londynie i byli zmuszeni, przez władze Anglii, do opuszczenia kraju.

Dywizjon 303 imienia Tadeusza Kościuszki, był najskuteczniejszym oddziałem powietrznym w trakcie bitwy o Anglię. Polskim pilotom przypisuje się zestrzelenie ponad 120 niemieckich samolotów - to wynik, jakiego nie udało się osiągnąć żadnemu innemu powietrznemu dywizjonowi.
Relacja Witolda Banacha [IAR]

Zobacz także

2018-07-19, godz. 14:12 Jakubik przyjeżdża do Szczecina. Poprowadzi warsztaty filmowe Aktor Arkadiusz Jakubik oraz aktorka i dramatopisarka Gabriela Muskała poprowadzą warsztaty filmowe i scenariuszowe w Szczecinie. Zajęcia są bezpłatne. Organizuje je Klub Delta w Dąbiu. » więcej 2018-07-17, godz. 15:20 Aktorzy uczą dzieci. Efektem będzie spektakl [ZDJĘCIA] Uczniowie szkół podstawowych pod okiem aktorów ćwiczą umiejętności teatralne, biorą udział w zajęciach muzycznych oraz integrują się podczas wspólnych wyjazdów. » więcej 2018-07-17, godz. 13:07 Muzyka, film, malarstwo i taniec w Nowogardzie W Nowogardzie trwa 22 Lato z Muzami. To spotkania z aktorami, seanse w kinie i w plenerze, koncerty oraz warsztaty. » więcej 2018-07-16, godz. 20:25 Słynny niedźwiadek z bursztynu znów na wystawie w Szczecinie W Szczecinie znów można podziwiać "Bursztynowego niedźwiadka". To jeden z najcenniejszych zabytków w kolekcji szczecińskiego Muzeum Narodowego. » więcej 2018-07-16, godz. 07:24 Mobilne muzeum multimedialne przyjedzie do Gryfic [WIDEO] Urządzenia najnowszej generacji, archiwalne fotografie, fragmenty historycznych filmów, oraz nowoczesne animacje - to tylko niektóre elementy wystawy w mobilnym muzeum multimedialnym, jakie stanie w poniedziałek w Gryficach. » więcej 2018-07-15, godz. 14:56 Tragarze w Różanym Ogrodzie Sztuki [ZDJĘCIA] Zespół ze Szczecina zaprezentował się w ramach projektu Różany Ogród Sztuki, dzięki któremu ogród w każdy weekend zmienia się w miejsce spotkań mieszkańców. Tragarze grają muzykę, która łączy hip-hop, funk i reggae. » więcej 2018-07-14, godz. 18:58 Opera na Zamku zdradza "Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego" W sobotę, w ramach festiwalu, zapowiadane są "Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego", czyli dowcipny spektakl ze znanymi ariami i operetkowymi szlagierami. » więcej 2018-07-14, godz. 15:59 Od dłubanki po holownik, czyli: "Odra - temat rzeka" [ZDJĘCIA] Zdjęcia prezentujące - pod różnym kątem - jedną z najdłuższych rzek w Polsce można oglądać w szczecińskim Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego. Została tam otwarta wystawa "Odra - temat rzeka". Liczy ona ponad 100 fotograf… » więcej 2018-07-11, godz. 09:47 Chór Akademii Morskiej w Szczecinie zwycięża za oceanem [ZDJĘCIA] Ich występ na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w kanadyjskim mieście Powell River, kolejny raz potwierdził wysoki poziom Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie. Zespół pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch zdobył pierwsze miejsce… » więcej 2018-07-09, godz. 13:08 Lato z Muzami coraz bliżej. Laur Cisowy dla autorskiego duetu Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze to tegoroczni laureaci Lauru Cisowego, czyli nagrody przyznawanej za wybitne osiągnięcia w reżyserii filmowej przez organizatorów "Lata z Muzami" w Nowogardzie. 22. edycja festiwalu, podczas której… » więcej
262263264265266267268