Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Ksiądz Roman Kotlarz. Fot. IPN
Ksiądz Roman Kotlarz. Fot. IPN
Prawie 700 statystów bierze udział w jednej z najważniejszych scen filmu "Klecha", poświęconego życiu i działalności księdza Romana Kotlarza. Duchowny był nieformalnym kapelanem radomskich robotników, którzy przeszło cztery dekady temu zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy.
W sobotę - tak jak przed czterdziestu laty - w centrum Radomia gromadzi się tłum. Ludzie protestują przeciwko zapowiedzianym podwyżkom cen żywności. Jak mówi reżyser "Klechy" Jacek Gwizdała, to był ważny moment w historii, który ma też istotne znaczenie w filmie.

Obraz przedstawia dwa ostatnie lata życia księdza Romana Kotlarza, zakończone tragiczną śmiercią. Duchowny pracował w Pelagowie, jednej z podradomskich miejscowości. Znany był z z wielkiego zaangażowania w życie swoich parafian. Organizował czas najmłodszym, wspierał dorosłych, pomagał walczącym z systemem. Brutalnie pobity przez nieznanych sprawców, zmarł w szpitalu w sierpniu 1976 roku.

Dla radomian, których wybrano by zagrali w tej scenie, to coś więcej niż przygoda. Są przekonani, że projekt jest potrzebny i ma wielkie znaczenie, bo Roman Kotlarz to postać mało znana, dlatego tak ważne jest upowszechnienie wiedzy o jego życiu i społecznej działalności.

900 tysięcy złotych na produkcję filmu przeznaczyły władze Radomia, a sto tysięcy - samorząd powiatu radomskiego. Całkowity budżet projektu to sześć milionów złotych. Obraz powstaje przy współudziale Kurii Diecezji Radomskiej. Premiera filmu zaplanowana jest na początek przyszłego roku.

Zobacz także

2021-05-22, godz. 18:22 Doroczny koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza" Opera na Zamku od wielu lat, zawsze w okolicach Dni Morza, organizuje na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza". » więcej 2021-05-22, godz. 17:07 Otwarcie wystawy „Muzeum Solidarności Walczącej” W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej w Warszawie otwarto wystawę stałą pt. „Muzeum Solidarności Walczącej”. » więcej 2021-05-22, godz. 17:00 Krzysztof Meisinger w wiedeńskim Musikverein [ZDJĘCIA] Nominowany do tegorocznej nagrody „Fryderyk” w kategorii „Album roku - recital solowy” gitarzysta Krzysztof Meisinger ze Szczecina, wystąpi na jednej z najbardziej prestiżowych scen na świecie, wiedeńskim Musikverein. Artysta zagra… » więcej 2021-05-22, godz. 09:47 Owacyjne przyjęcie Aleksandry Olczyk w Filharmonii [ZDJĘCIA] Słynne kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta złożyły się na piątkowy koncert z cyklu „Grandioso” w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2021-05-21, godz. 20:55 Po długiej przerwie Kino Pionier wznawia działalność 121 dni przerwy - po takim czasie otwiera się najstarsze kino świata, czyli szczeciński "Pionier". To w ramach ogólnopolskiego odmrażania niektórych dziedzin sztuki i kultury. » więcej 2021-05-21, godz. 18:40 Szczecińskie teatry ponownie otwarte Od piątku w całej Polsce wznawiają działalność placówki kulturalne. Sprawdziliśmy, jakie spektakle przygotowały na sobotę szczecińskie teatry. » więcej 2021-05-21, godz. 10:25 Filharmonia w Szczecinie zaprasza melomanów do złotej sali [ZDJĘCIA] Po trwającej blisko trzy miesiące przerwie, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza w piątek na koncert symfoniczny z udziałem publiczności. » więcej 2021-05-21, godz. 08:23 Kino Pionier otwiera się po czterech miesiącach Sale kinowe ponownie mogą witać kinomanów. Po 121 dniach Kino Pionier otwiera drzwi dla widzów. » więcej 2021-05-20, godz. 16:46 Kenijska moda w centrum Szczecina [ZDJĘCIA] W centrum Szczecina w witrynach wiat tramwajowych można oglądać kenijską modę. » więcej 2021-05-19, godz. 08:50 W poszukiwaniu wspaniałych głosów i talentów Ruszył nabór do II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka. » więcej
134135136137138139140