Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Akcję wspiera wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Kampanię wsparli aktorka Joanna Koroniewska-Dowbor i dziennikarz Maciej Dowbor. Fot. twitter.com/MKiDN_GOV_PL
Akcję wspiera wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Kampanię wsparli aktorka Joanna Koroniewska-Dowbor i dziennikarz Maciej Dowbor. Fot. twitter.com/MKiDN_GOV_PL
Instytut Książki rozpoczyna nową odsłonę kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek”. Ma ona przypomnieć wszystkim rodzicom, opiekunom i dziadkom o korzyściach z rodzinnego czytania już od chwili narodzin dziecka.
Do końca roku spoty radiowe i telewizyjne, publikacje w internecie oraz plakaty na przystankach będą zachęcać do wspólnej lektury.

Akcję wspiera wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. „Czytanie od dziecka to jest umiejętność bardzo istotna: to jest rozwój naszej wrażliwości, naszej wiedzy, to także pierwsze doświadczenia z moralnością, z etyką, z rozróżnieniem dobra i zła. Bez tej umiejętności żadne społeczeństwo dobrze nie funkcjonuje i żaden człowiek dobrze nie funkcjonuje w życiu społecznym, w życiu osobistym, więc to jest bardzo ważne, aby podnosić poziom czytelnictwa” - podkreślał Piotr Gliński.

Kampanię wsparli aktorka Joanna Koroniewska-Dowbor i dziennikarz Maciej Dowbor. Małżonkowie podkreślali, że wspólne czytanie od dzieciństwa przetestowali we własnych domach.

Kampania wystartowała w ubiegłym roku. Dzięki niej udało się przekazać prawie 100 tysiącom nowo narodzonych dzieci Wyprawki Czytelnicze w 360 szpitalach w całej Polsce. Do połowy 2019 roku zostanie rozdanych jeszcze 360 tysięcy wyprawek. Kolejna odsłona kampanii skierowana jest do przedszkolaków i ich opiekunów. Podczas odwiedzin w jednej z 3 tysięcy placówek bibliotecznych biorących udział w akcji "Mały Czytelnik" dzieci otrzymają w prezencie wyprawkę czytelniczą zawierającą książkę "Pierwsze wiersze dla…", broszurę informacyjną dla rodziców "Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka" oraz Kartę Małego Czytelnika do zbierania bibliotecznych naklejek.

Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Instytut Książki przygotował ponad 70 tysięcy wyprawek dla przedszkolaków. Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” jest dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR).

Zobacz także

2018-11-23, godz. 08:58 "Mówi się o Oscarze dla Joanny Kulig" "Polskiej aktorce należy się Oscar" - to ocena organizatora festiwalu Nowe Horyzonty i działacza kulturalnego z "Rozmów pod Krawatem". » więcej 2018-11-22, godz. 19:20 Naukowcy i muzealnicy rozmawiają o "Niepodległości i nowoczesności" [ZDJĘCIA] Historycy sztuki z całej Polski spotkali się w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Rozpoczęła się tam ogólnopolska sesja naukowa "Niepodległość i nowoczesność". » więcej 2018-11-22, godz. 16:16 Impreza dla filmowców-seniorów. Rusza nowy festiwal Festiwal Filmowy Senior Movie w Szczecinie startuje już w czwartek. To przegląd skierowany do twórców kina amatorskiego i niezależnego w wieku emerytalnym. » więcej 2018-11-20, godz. 21:49 Plebiscyt "Książka Historyczna Roku": Wybrano najlepszą publikację "Wielka Wojna Polaków" profesora Andrzeja Chwalby - najlepszą publikacją popularnonaukową w plebiscycie Książka Historyczna Roku, współorganizowanym przez Polskie Radio. » więcej 2018-11-20, godz. 14:42 Współpraca polsko-niemiecka w Zamkowym Forum Kultury Czy odrobiliśmy już lekcję współpracy polsko-niemieckiej? Pod takim hasłem rozpocznie się we wtorek kolejne Zamkowe Forum Kultury. Tym razem debata odbędzie się w Cedyni w sali dawnego klasztoru cysterskiego. » więcej 2018-11-20, godz. 09:55 W Moskwie wystawa o ofiarach stalinowskich represji We wtorek moskiewskim Muzeum Architektury zostanie otwarta wystawa poświęcona ofiarom stalinowskich represji. Przedsięwzięcie poświęcone jest piątej rocznicy funkcjonowania projektu realizowanego przez stowarzyszenie „Memoriał”… » więcej 2018-11-20, godz. 08:35 Wystawa polskich plakatów w Nowym Jorku W Nowym Jorku zaprezentowano wystawę polskich plakatów z okresu międzywojennego. Zawisły one na metalowym ogrodzeniu wokół polskiego konsulatu generalnego. Inicjatorem wystawy jest Polski Instytut Kultury. » więcej 2018-11-19, godz. 18:11 "Jedna z najbogatszych kolekcji tego typu w Polsce". Do obejrzenia w Szczecinie [ZDJĘCIA] Gdy odradzała się polska kawaleria w 1918 roku, żołnierze korzystali z wyposażenia wojskowego z wielu państw świata. Od poniedziałku w Galerii Rektorskiej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego można zobaczyć część… » więcej 2018-11-19, godz. 09:21 Dni Paderewskiego w Nowym Jorku W Nowym Jorku, w ramach projektu "Ignacy Jan Paderewski - Ikona Niepodległości“, przez trzy dni odbywają się koncerty. Można też wysłuchać wykładów poświęconych polskiemu artyście. Biorą w nim udział polscy i amerykańscy… » więcej 2018-11-19, godz. 08:23 Festiwal polskiego filmu zakończony W Paryżu zakończył się w niedzielę sześciodniowy festiwal filmu polskiego. Został on zorganizowany po raz jedenasty. Pokazy filmów odbywały się w kinie Balzac przy Polach Elizejskich. » więcej
241242243244245246247