Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

W Konkursie imienia Karola Szymanowskiego blisko stu artystów rywalizowało w pięciu kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet i kompozycja. źródło: http://szymanowski-competition.com/
W Konkursie imienia Karola Szymanowskiego blisko stu artystów rywalizowało w pięciu kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet i kompozycja. źródło: http://szymanowski-competition.com/
W wielkiej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach trwa finałowa gala I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego imienia Karola Szymanowskiego. Najlepsi wykonawcy wezmą udział w koncercie finałowym, zaplanowanym do godziny 23. Transmisja na antenie radiowej Dwójki.
Galę otworzyło wystąpienie wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Jak powiedział, Konkurs jest instytucją, będącą nośnikiem pewnych wartości, szczególnie muzyki Karola Szymanowskiego. Piotr Gliński podkreślił, że Karol Szymanowski był wizjonerem oraz twórcą specyficznego stylu narodowego, który połączył polskość z europejskością.

Piotr Gliński podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i zorganizowania Konkursu, który będzie się odbywał co pięć lat. Podkreślił, że Konkursu nie byłoby, gdyby nie starania wieloletniej dyrektor NOSPR Joanny Wnuk-Nazarowej.

Wicepremier Gliński zwrócił uwagę na zaangażowanie uczestników w Konkurs imienia Karola Szymanowskiego. Podkreślił szczególnie aktywne włączenie się młodzieży w przebieg Konkursu.

Dyrektor Konkursu Joanna Wnuk-Nazarowa powitała przybyłych do nowej sali NOSPR w Katowicach, oddanej do użytku w 2014 roku. Według niej, licznie przybyła publiczność świadczy o tym, że wybudowanie nowej sali NOSPR miało sens.

W Konkursie imienia Karola Szymanowskiego blisko stu artystów rywalizowało w pięciu kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet i kompozycja.

Nadesłane partytury oceniało jury, na którego czele stał profesor Eugeniusz Knapik. Z towarzyszeniem NOSPR publiczności prezentują się w niedzielę między innymi: Tymoteusz Bies - najlepszy pianista konkursu, Ewa Tracz - najlepsza śpiewaczka i Sławomira Wilga, która zwyciężyła w kategorii skrzypce.

Nagrodę dla najlepszego kwartetu smyczkowego otrzyma Eliot Quartett. Laureatem nagrody za kompozycję został Włoch Giovanni Bonato. Drugiej nagrody nie przyznano, trzecią otrzymało troje artystów.

Polskie Radio jest współorganizatorem Konkursu.

Podczas gali, wicepremier Piotr Gliński, na podstawie postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy, odznaczył Joannę Wnuk-Nazarową Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury.

Joanna Wnuk-Nazarowa przestała kierować NOSPR z końcem sierpnia, w związku z przejściem na emeryturę. Funkcję tę sprawowała od 2000 roku.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia powstała w 1935 roku w Warszawie. Zespół utworzył i prowadził do wybuchu drugiej wojny światowej Grzegorz Fitelberg. Po wojnie orkiestrę reaktywował w Katowicach Witold Rowicki. Od 2014 roku NOSPR korzysta z nowej siedziby, wybudowanej na terenach po dawnej kopalni Katowice.
Galę otworzyło wystąpienie wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Jak powiedział, Konkurs jest instytucją, będącą nośnikiem pewnych wartości, szczególnie muzyki Karola Szymanowskiego. Piotr Gliński podkreślił, że Karol
Piotr Gliński podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i zorganizowania Konkursu, który będzie się odbywał co pięć lat. Podkreślił, że Konkursu nie byłoby, gdyby nie starania wieloletniej dyrektor NOSPR Joanny Wnuk-Nazarowej.

Zobacz także

2020-07-04, godz. 12:38 Najmniejsza księgarnia i wyjątkowe ciastka Prawdopodobnie najmniejsza księgarnia w Szczecinie zaprasza na otwarcie. » więcej 2020-07-03, godz. 13:51 Piwnica przy krypcie będzie występować w plenerze Piwnica przy Krypcie Zamku Książąt Pomorskich od piątku przez całe wakacje będzie grała na dziedzińcu zamkowym. Ustawiona tam scena zamieni się w deski teatralne. » więcej 2020-07-03, godz. 08:33 Opera na Zamku z programem na nowy sezon Opera na Zamku w Szczecinie ogłosiła program na nowy sezon artystyczny. Zaplanowała dwie premiery, a pierwsze przedstawienie w nowym sezonie - już 12 wrześnie 2020. » więcej 2020-07-02, godz. 09:05 "(Nie)znajomi" pod chmurką w Teatrze Letnim Mieszkańcy Stargardu i turyści mogą obejrzeć film pod gołym niebem, nadal jednak z obostrzeniami epidemicznymi. » więcej 2020-07-01, godz. 11:11 Kameralny Beethoven na Festiwalu Szczecin Classic We wtorek podczas koncertu w Tachnoparku królowała muzyka Ludwiga van Beethovena. » więcej 2020-06-30, godz. 10:01 Odgłosy natury i dźwięki industrialne. Premiera płyty w Szczecinie Płyta Michała Zygmunta "Dźwiękowy Szlak Odry" jest już gotowa, a muzyk zaprasza szczecinian na koncert. » więcej 2020-06-29, godz. 13:15 Klasyka w sercu "Posejdona". Transmisja tylko w Radiu Szczecin Radio Szczecin zaprasza na koncert w wyjątkowej scenerii. W poniedziałek, na naszej stronie internetowej, będziecie mogli obejrzeć transmisję z otwarcia II edycji festiwalu "Szczecin Classic". » więcej 2020-06-29, godz. 09:17 Wirtuozerski Koncert Grünebergowski [ZDJĘCIA] Pomiar temperatury ciała melomanów i maseczki dla publiczności towarzyszyły Koncertowi Grünebergowskiemu zorganizowanemu w niedzielę w Kościele św. Ducha w Szczecinie Zdrojach. » więcej 2020-06-28, godz. 17:57 „ÉxQuartet” w Muzyce na wodzie Jana Waraczewskiego Fale popularnego cyklu koncertów „Muzyka na wodzie” zainicjowanych przed laty przez nieżyjącego dziś Jana Waraczewskiego, koncertmistrza Orkiestry Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, poniosą melomanów do Inter… » więcej 2020-06-28, godz. 10:09 Koronawirus wepchnął Famę do internetu To ostatnia szansa, by zgłosić się do udziału w tegorocznej edycji Festiwalu Fama. Z powodu epidemii koronawirusa impreza nie odbędzie się jak zwykle w Świnoujściu; w tym roku przenosi się do internetu. » więcej
168169170171172173174