Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

W Konkursie imienia Karola Szymanowskiego blisko stu artystów rywalizowało w pięciu kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet i kompozycja. źródło: http://szymanowski-competition.com/
W Konkursie imienia Karola Szymanowskiego blisko stu artystów rywalizowało w pięciu kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet i kompozycja. źródło: http://szymanowski-competition.com/
W wielkiej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach trwa finałowa gala I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego imienia Karola Szymanowskiego. Najlepsi wykonawcy wezmą udział w koncercie finałowym, zaplanowanym do godziny 23. Transmisja na antenie radiowej Dwójki.
Galę otworzyło wystąpienie wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Jak powiedział, Konkurs jest instytucją, będącą nośnikiem pewnych wartości, szczególnie muzyki Karola Szymanowskiego. Piotr Gliński podkreślił, że Karol Szymanowski był wizjonerem oraz twórcą specyficznego stylu narodowego, który połączył polskość z europejskością.

Piotr Gliński podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i zorganizowania Konkursu, który będzie się odbywał co pięć lat. Podkreślił, że Konkursu nie byłoby, gdyby nie starania wieloletniej dyrektor NOSPR Joanny Wnuk-Nazarowej.

Wicepremier Gliński zwrócił uwagę na zaangażowanie uczestników w Konkurs imienia Karola Szymanowskiego. Podkreślił szczególnie aktywne włączenie się młodzieży w przebieg Konkursu.

Dyrektor Konkursu Joanna Wnuk-Nazarowa powitała przybyłych do nowej sali NOSPR w Katowicach, oddanej do użytku w 2014 roku. Według niej, licznie przybyła publiczność świadczy o tym, że wybudowanie nowej sali NOSPR miało sens.

W Konkursie imienia Karola Szymanowskiego blisko stu artystów rywalizowało w pięciu kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet i kompozycja.

Nadesłane partytury oceniało jury, na którego czele stał profesor Eugeniusz Knapik. Z towarzyszeniem NOSPR publiczności prezentują się w niedzielę między innymi: Tymoteusz Bies - najlepszy pianista konkursu, Ewa Tracz - najlepsza śpiewaczka i Sławomira Wilga, która zwyciężyła w kategorii skrzypce.

Nagrodę dla najlepszego kwartetu smyczkowego otrzyma Eliot Quartett. Laureatem nagrody za kompozycję został Włoch Giovanni Bonato. Drugiej nagrody nie przyznano, trzecią otrzymało troje artystów.

Polskie Radio jest współorganizatorem Konkursu.

Podczas gali, wicepremier Piotr Gliński, na podstawie postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy, odznaczył Joannę Wnuk-Nazarową Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury.

Joanna Wnuk-Nazarowa przestała kierować NOSPR z końcem sierpnia, w związku z przejściem na emeryturę. Funkcję tę sprawowała od 2000 roku.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia powstała w 1935 roku w Warszawie. Zespół utworzył i prowadził do wybuchu drugiej wojny światowej Grzegorz Fitelberg. Po wojnie orkiestrę reaktywował w Katowicach Witold Rowicki. Od 2014 roku NOSPR korzysta z nowej siedziby, wybudowanej na terenach po dawnej kopalni Katowice.
Galę otworzyło wystąpienie wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Jak powiedział, Konkurs jest instytucją, będącą nośnikiem pewnych wartości, szczególnie muzyki Karola Szymanowskiego. Piotr Gliński podkreślił, że Karol
Piotr Gliński podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i zorganizowania Konkursu, który będzie się odbywał co pięć lat. Podkreślił, że Konkursu nie byłoby, gdyby nie starania wieloletniej dyrektor NOSPR Joanny Wnuk-Nazarowej.

Zobacz także

2019-08-06, godz. 17:03 Wystartował Grechuta Festiwal w Świnoujściu Koncerty, wystawy i opowieści o "poetach piosenki" - wszystko osnute wokół postaci i twórczości Marka Grechuty, który zmarł w 2006 roku. » więcej 2019-08-06, godz. 12:20 Szczecińska pomoc dla polskiego archiwum w Szwajcarii [ZDJĘCIA] Archiwiści ze Szczecina pomagają w porządkowaniu szwajcarskiego archiwum. Ich praca trwa od siedmiu lat. » więcej 2019-08-05, godz. 12:52 Azjatyckie sukcesy Chóru Akademii Morskiej [ZDJĘCIA] Wystąpili na festiwalach w Japonii na "Tokyo International Choir Competition" i na Tajwanie w "Taipei International Choral Competition". Oba występy należy zaliczyć do niezwykle udanych. » więcej 2019-08-04, godz. 19:50 "Poeta na trudne czasy". Rocznica śmierci pisarza "Krzysztof Kamil Baczyński - żołnierz czy poeta?" to temat spotkania zorganizowanego w 75. rocznicę śmierci pisarza. Krzysztof Kamil Baczyński zginął w czwartym dniu Powstania Warszawskiego w pałacu Blanka przy ul. Senatorskiej. » więcej 2019-08-04, godz. 12:54 Nie żyje ksiądz Kazimierz Orzechowski O śmierci duchownego i aktora poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Miał 90 lat. » więcej 2019-08-04, godz. 12:42 Rocznica chaotycznego ślubu. Warto odwiedzić Zamek Książąt Pomorskich 400 lat temu w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbył się ostatni ślub w dynastii Gryfitów. Świętujemy tę rocznicę. » więcej 2019-08-03, godz. 10:21 Zmarła aktorka z powieści radiowej "Matysiakowie" Zmarła aktorka Ludmiła Łączyńska, odtwórczyni roli "Wisi" - Jadwigi Matysiakowej w powieści radiowej "Matysiakowie". » więcej 2019-08-01, godz. 07:32 Ułóż sobie... Filharmonię Filharmonię Szczecińską można oglądać nie tylko na zdjęciach i pocztówkach, ale także na... puzzlach. Przedstawiająca budynek ilustracja pochodzi z bestsellerowej książeczki pt. "W Filharmonii koncert będzie", a jej autorem jest… » więcej 2019-07-29, godz. 14:23 Twórczość Marka Grechuty w Świnoujściu 30 wydarzeń, koncerty, wystawy, spotkania autorskie. Za tydzień 6 sierpnia w Świnoujściu rusza 5. Grechuta Festiwal. » więcej 2019-07-29, godz. 08:59 „A ja żem jej powiedziała” - nowy audiobook w Radiu Szczecin [WIDEO] Książka Katarzyny Nosowskiej od poniedziałku - przez cały sierpień - na antenie Radia Szczecin. Felietony czyta przyjaciółka artystki, aktorka Agata Kulesza. » więcej
205206207208209210211