Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. ksiegarnia.pwn.pl
Fot. ksiegarnia.pwn.pl
"Wielka Wojna Polaków" profesora Andrzeja Chwalby - najlepszą publikacją popularnonaukową w plebiscycie Książka Historyczna Roku, współorganizowanym przez Polskie Radio.
Jury podkreśliło, że publikacja wyróżnia się na tle innych związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości szerokim ujęciem sytuacji Polaków podczas I wojny światowej.

Przewodniczący jury profesor Antoni Dudek zaznaczył, że autorowi "Wielkiej Wojny Polaków" udało się w swej pracy opisać nie tylko dzieje walk i wysiłków dyplomatycznych Polaków. - Ale też udało się przedstawić ogromną ilość szczegółowych informacji dotyczących sytuacji społecznej - zwrócił uwagę historyk. Profesor Dudek powiedział, że "Wielka Wojna Polaków" przypomina również o - jak dodał - zapomnianym dramacie Polaków w latach 1914-1918. Historyk podkreślił, że tamten okres to ogromna skala rabunków wojsk państw zaborczych - Rosji, Niemiec i Austrii - dokonywanych na ziemiach polskich. - Zniszczenia spowodowane działaniami militarnymi powodowały gigantyczne zubożenie społeczeństwa i szerzenie się różnego rodzaju patologii - dodał profesor Antoni Dudek.

Profesor Andrzej Chwalba, zaznaczył w rozmowie z Polskim Radiem, że celem jego pracy było uporządkowanie wiedzy o okresie 1914-1918 i - jak się wyraził - opisanie polskiej gry na różnych fortepianach. - Prowadziliśmy tę grę (...) nie tylko na tym fortepianie, z którego widać tych wielkich polityków, poczynając od Piłsudskiego, a kończąc na Korfantym. Nie jest to książka tylko i wyłącznie o tych wielkich, to książka o tych wszystkich, którzy w swoim przekonaniu może wielkimi nie byli (...) oni byli wielkimi, bo oni potrafili wiązać koniec z końcem w tym trudnym okresie, kiedy wszystkiego brakowało - mówił historyk.

Laureat zwrócił uwagę, że odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości towarzyszyło odzyskiwanie nadziei przez Polaków. - Nagle zaczynają widzieć, że to wszystko się układa po myśli, w sposób cudowny i niewyobrażalny. Nie było tak, że Piłsudski wiedział wszystko przed 1914 rokiem, późniejsze jego działania tego nie potwierdzają. Oczywiście był błyskotliwszy, lepiej oceniał zmieniające się koniunktury, niemniej on też musiał się dopasować do tej szybko biegnącej historii - tłumaczył profesor Andrzej Chwalba.

W głosowaniu internautów najlepszą książką popularnonaukową okazała się "AK 75. Brawurowe akcje Armii Krajowej” Wojciecha Königsberga.

W kategorii książka naukowa jury przyznało główną nagrodę dwutomowej pracy doktora Witolda Bagieńskiego "Wywiad Cywilny Polski Ludowej w latach 1945-1961".

Po raz drugi przyznane zostały również nagrody w dwóch nowych kategoriach. Za najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski i Polaków w XX wieku, jury uznało książkę Mariusza Korzeniowskiego, Krzysztofa Latawca i Dariusza Tarasiuka "Uchodźstwo Polskie w Rosji w latach I wojny światowej w świetle dokumentów". W kategorii wspomnień jury uhonorowało dwutomowe opracowanie Jerzego Łazora "Moje wspomnienia. Stanisław Wojciechowski".

Organizatorami plebiscytu Książka Historyczna Roku są: Polskie Radio, Telewizja Polska, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury. Gala wręczenia nagród odbyła się w siedzibie TVP w Warszawie.
Relacja Karola Darmorosa (IAR).

Zobacz także

2019-09-06, godz. 20:40 Ruszyły "Dni Muzyki Żydowskiej" Druga edycja "Dni Muzyki Żydowskiej" ruszyła w piątek w Szczecinie. Organizatorzy zapraszają na spotkanie z dźwiękami kameralnymi i niestety zapomnianymi. » więcej 2019-09-05, godz. 16:03 Filharmonia Szczecińska świętuje [ZDJĘCIA] Milion widzów i prawie 1400 koncertów samej Filharmonii i ponad 900 innych wydarzeń - taki jest bilans ostatnich pięciu lat nowej siedziby Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2019-09-05, godz. 08:42 Zachodniopomorskie porty na przestrzeni wieków. Wystawa w Szczecinie [ZDJĘCIA] Wystawa, na której będzie można zobaczyć widoki portów z Pomorza Zachodniego, będzie w czwartek prezentowana podczas Kongresu Morskiego w Szczecinie. » więcej 2019-09-04, godz. 14:46 Nowy sezon Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia Kilkanaście wydarzeń w ciągu miesiąca, przedstawienia teatralne, pokazy filmowe, wystawy i spotkania - Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia rozpoczyna nowy sezon. » więcej 2019-09-01, godz. 21:43 „Sierpniowe przełomy" w interpretacji orkiestry symfonicznej „Sierpniowe przełomy" - koncert przygotowany przez Operę na Zamku w Szczecinie odbył się w sobotę wieczorem na Placu Solidarności w Szczecinie. » więcej 2019-09-01, godz. 09:53 Walka wojsk i wywiadów. Premiera słuchowiska "Konsul" w Radiu Szczecin [WIDEO] W niedzielę, w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, w Radiu Szczecin premiera słuchowiska „Konsul” na podstawie wspomnień Jerzego Kurcyusza. » więcej 2019-08-31, godz. 14:52 Korytowska Noc Poetów i "niepowtarzalna magia wierszy" Blisko 40 poetów, głównie z Zachodniopomorskiego, ale też z innych części Polski i nawet Niemiec wzięło udział w 9. Korytowskiej Nocy Poetów. » więcej 2019-08-31, godz. 08:33 Nie żyje Jan Kulma Reżyser teatralny i telewizyjny, muzyk, filozof i pisarz, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego zmarł w sobotę w wieku 97 lat. » więcej 2019-08-30, godz. 22:19 Festiwal Garaże wystartował. Koncerty w Teatrze Letnim [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ] Szczeciński Amfiteatr od godziny 17 w piątek rozbrzmiewał muzyką. Gwiazdy i debiutanci koncertowali wspólnie na scenie Teatru Letniego. W sobotę drugi dzień festiwalu. » więcej 2019-08-30, godz. 19:22 "Noc Poetów wychodzi naprzeciw ludziom" Rozpoczęła się 9. Korytowska Noc Poetów w Choszczeńskim Domu Kultury. » więcej
201202203204205206207