Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. ksiegarnia.pwn.pl
Fot. ksiegarnia.pwn.pl
"Wielka Wojna Polaków" profesora Andrzeja Chwalby - najlepszą publikacją popularnonaukową w plebiscycie Książka Historyczna Roku, współorganizowanym przez Polskie Radio.
Jury podkreśliło, że publikacja wyróżnia się na tle innych związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości szerokim ujęciem sytuacji Polaków podczas I wojny światowej.

Przewodniczący jury profesor Antoni Dudek zaznaczył, że autorowi "Wielkiej Wojny Polaków" udało się w swej pracy opisać nie tylko dzieje walk i wysiłków dyplomatycznych Polaków. - Ale też udało się przedstawić ogromną ilość szczegółowych informacji dotyczących sytuacji społecznej - zwrócił uwagę historyk. Profesor Dudek powiedział, że "Wielka Wojna Polaków" przypomina również o - jak dodał - zapomnianym dramacie Polaków w latach 1914-1918. Historyk podkreślił, że tamten okres to ogromna skala rabunków wojsk państw zaborczych - Rosji, Niemiec i Austrii - dokonywanych na ziemiach polskich. - Zniszczenia spowodowane działaniami militarnymi powodowały gigantyczne zubożenie społeczeństwa i szerzenie się różnego rodzaju patologii - dodał profesor Antoni Dudek.

Profesor Andrzej Chwalba, zaznaczył w rozmowie z Polskim Radiem, że celem jego pracy było uporządkowanie wiedzy o okresie 1914-1918 i - jak się wyraził - opisanie polskiej gry na różnych fortepianach. - Prowadziliśmy tę grę (...) nie tylko na tym fortepianie, z którego widać tych wielkich polityków, poczynając od Piłsudskiego, a kończąc na Korfantym. Nie jest to książka tylko i wyłącznie o tych wielkich, to książka o tych wszystkich, którzy w swoim przekonaniu może wielkimi nie byli (...) oni byli wielkimi, bo oni potrafili wiązać koniec z końcem w tym trudnym okresie, kiedy wszystkiego brakowało - mówił historyk.

Laureat zwrócił uwagę, że odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości towarzyszyło odzyskiwanie nadziei przez Polaków. - Nagle zaczynają widzieć, że to wszystko się układa po myśli, w sposób cudowny i niewyobrażalny. Nie było tak, że Piłsudski wiedział wszystko przed 1914 rokiem, późniejsze jego działania tego nie potwierdzają. Oczywiście był błyskotliwszy, lepiej oceniał zmieniające się koniunktury, niemniej on też musiał się dopasować do tej szybko biegnącej historii - tłumaczył profesor Andrzej Chwalba.

W głosowaniu internautów najlepszą książką popularnonaukową okazała się "AK 75. Brawurowe akcje Armii Krajowej” Wojciecha Königsberga.

W kategorii książka naukowa jury przyznało główną nagrodę dwutomowej pracy doktora Witolda Bagieńskiego "Wywiad Cywilny Polski Ludowej w latach 1945-1961".

Po raz drugi przyznane zostały również nagrody w dwóch nowych kategoriach. Za najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski i Polaków w XX wieku, jury uznało książkę Mariusza Korzeniowskiego, Krzysztofa Latawca i Dariusza Tarasiuka "Uchodźstwo Polskie w Rosji w latach I wojny światowej w świetle dokumentów". W kategorii wspomnień jury uhonorowało dwutomowe opracowanie Jerzego Łazora "Moje wspomnienia. Stanisław Wojciechowski".

Organizatorami plebiscytu Książka Historyczna Roku są: Polskie Radio, Telewizja Polska, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury. Gala wręczenia nagród odbyła się w siedzibie TVP w Warszawie.
Relacja Karola Darmorosa (IAR).

Zobacz także

2017-06-18, godz. 09:52 Stare polskie hity w Filharmonii Stare, polskie piosenki po liftingu - usłyszycie podczas dwudniowego festiwalu „Klubowy Paprykarz i Oranżada" w Filharmonii w Szczecinie. To w lipcu, ale przygotowania już trwają. » więcej 2017-06-17, godz. 19:07 Proces Billa Cosby'ego unieważniony Bez rozstrzygnięcia zakończył się proces amerykańskiego komika, aktora i producenta Billa Cosby'ego, który został oskarżony o molestowanie seksualne. » więcej 2017-06-17, godz. 16:12 Historyczny rekord pod względem liczby fanów na Twitterze Amerykańska wokalista Katy Perry od teraz znana będzie nie tylko ze względu na swoje muzyczne hity popularne na całym świecie. Piosenkarka pobiła właśnie historyczny rekord pod względem liczby fanów na Twitterze. » więcej 2017-06-17, godz. 09:53 Promocja kultury Łemków w Szczecinie. Koncert w Dawnym Domu Marynarza Zespół dziecięcy "Teroczka" działający przy Stowarzyszeniu Ruska Bursa w Gorlicach wystąpi w sobotę w Szczecinie. Założony w 2010 roku zespół prezentuje Kulturę Łemków. » więcej 2017-06-17, godz. 09:13 Pierwsza dama polskiej sceny operowej w Szczecinie Wybitna mezzosopranistka, stale występująca w wiedeńskiej Staatsoper i londyńskiej Royal Opera House - Małgorzata Walewska wystąpi w sobotę na scenie Teatru Letniego w Szczecinie. » więcej 2017-06-16, godz. 07:07 "Fenomenalne wrażenia, kapitalny perfekcjonizm". Marsalis podbił serca publiczności [ZDJĘCIA] Wirtuoz trąbki Wynton Marsalis wystąpił w szczecińskiej Filharmonii. Koncert tego legendarnego muzyka był zwieńczeniem tegorocznej edycji festiwalu Szczecin Jazz. » więcej 2017-06-15, godz. 10:33 Czwartek: Marsalis w Filharmonii, jazz z najwyższej półki Jedna z największych gwiazd światowego jazzu wystąpi w czwartek wieczorem w szczecińskiej Filharmonii. Koncert uznanego amerykańskiego trębacza i kompozytora Wyntona Marsalisa będzie zwieńczeniem tegorocznego Festiwalu Szczecin Ja… » więcej 2017-06-14, godz. 20:19 Uczyli się od mistrza. Wynton Marsalis w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] Wynton Marsalis poprowadził warsztaty muzyczne w studiu S1 Radia Szczecin. Kompozytor i trębacz jest jedną z największych gwiazd światowego jazzu. » więcej 2017-06-14, godz. 16:25 Światowa gwiazda jazzu w Radiu Szczecin [WIDEO] Wynton Marsalis w czwartek zagra na finale festiwalu Szczecin Jazz, a już w środę specjalnie dla Radia Szczecin opowiada o swojej karierze, nowych pomysłach i czym są dla niego zmagania jazzowe. » więcej 2017-06-14, godz. 09:57 Znamy honorowych Ambasadorów Szczecina 2017 Pisarz Leszek Herman oraz artysta plastyk prof. Leszek Żebrowski - honorowymi Ambasadorami Szczecina 2017. Spośród 10 kandydatur, które napłynęły do Komisji Konkursowej najwięcej głosów uzyskali autor głośnych powieści „Sedinum”… » więcej
329330331332333334335