Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. ksiegarnia.pwn.pl
Fot. ksiegarnia.pwn.pl
"Wielka Wojna Polaków" profesora Andrzeja Chwalby - najlepszą publikacją popularnonaukową w plebiscycie Książka Historyczna Roku, współorganizowanym przez Polskie Radio.
Jury podkreśliło, że publikacja wyróżnia się na tle innych związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości szerokim ujęciem sytuacji Polaków podczas I wojny światowej.

Przewodniczący jury profesor Antoni Dudek zaznaczył, że autorowi "Wielkiej Wojny Polaków" udało się w swej pracy opisać nie tylko dzieje walk i wysiłków dyplomatycznych Polaków. - Ale też udało się przedstawić ogromną ilość szczegółowych informacji dotyczących sytuacji społecznej - zwrócił uwagę historyk. Profesor Dudek powiedział, że "Wielka Wojna Polaków" przypomina również o - jak dodał - zapomnianym dramacie Polaków w latach 1914-1918. Historyk podkreślił, że tamten okres to ogromna skala rabunków wojsk państw zaborczych - Rosji, Niemiec i Austrii - dokonywanych na ziemiach polskich. - Zniszczenia spowodowane działaniami militarnymi powodowały gigantyczne zubożenie społeczeństwa i szerzenie się różnego rodzaju patologii - dodał profesor Antoni Dudek.

Profesor Andrzej Chwalba, zaznaczył w rozmowie z Polskim Radiem, że celem jego pracy było uporządkowanie wiedzy o okresie 1914-1918 i - jak się wyraził - opisanie polskiej gry na różnych fortepianach. - Prowadziliśmy tę grę (...) nie tylko na tym fortepianie, z którego widać tych wielkich polityków, poczynając od Piłsudskiego, a kończąc na Korfantym. Nie jest to książka tylko i wyłącznie o tych wielkich, to książka o tych wszystkich, którzy w swoim przekonaniu może wielkimi nie byli (...) oni byli wielkimi, bo oni potrafili wiązać koniec z końcem w tym trudnym okresie, kiedy wszystkiego brakowało - mówił historyk.

Laureat zwrócił uwagę, że odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości towarzyszyło odzyskiwanie nadziei przez Polaków. - Nagle zaczynają widzieć, że to wszystko się układa po myśli, w sposób cudowny i niewyobrażalny. Nie było tak, że Piłsudski wiedział wszystko przed 1914 rokiem, późniejsze jego działania tego nie potwierdzają. Oczywiście był błyskotliwszy, lepiej oceniał zmieniające się koniunktury, niemniej on też musiał się dopasować do tej szybko biegnącej historii - tłumaczył profesor Andrzej Chwalba.

W głosowaniu internautów najlepszą książką popularnonaukową okazała się "AK 75. Brawurowe akcje Armii Krajowej” Wojciecha Königsberga.

W kategorii książka naukowa jury przyznało główną nagrodę dwutomowej pracy doktora Witolda Bagieńskiego "Wywiad Cywilny Polski Ludowej w latach 1945-1961".

Po raz drugi przyznane zostały również nagrody w dwóch nowych kategoriach. Za najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski i Polaków w XX wieku, jury uznało książkę Mariusza Korzeniowskiego, Krzysztofa Latawca i Dariusza Tarasiuka "Uchodźstwo Polskie w Rosji w latach I wojny światowej w świetle dokumentów". W kategorii wspomnień jury uhonorowało dwutomowe opracowanie Jerzego Łazora "Moje wspomnienia. Stanisław Wojciechowski".

Organizatorami plebiscytu Książka Historyczna Roku są: Polskie Radio, Telewizja Polska, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury. Gala wręczenia nagród odbyła się w siedzibie TVP w Warszawie.
Relacja Karola Darmorosa (IAR).

Zobacz także

2016-12-03, godz. 11:14 Najdoskonalszy poemat Karłowicza zabrzmiał w Filharmonii Filharmonia Szczecińska oddała hołd swojemu patronowi. W grudniu przypada 140. rocznica urodzin Mieczysława Karłowicza - taternika i kompozytora. Z tej okazji w piątek wieczorem odbył się koncert z dziełami patrona. » więcej 2016-12-02, godz. 18:25 Szczecińska filharmonia zagra Karłowicza Piątkowy koncert odbywa się z okazji 140. rocznicy urodzin patrona filharmonii, Mieczysława Karłowicza. Szczecińscy filharmonicy zagrają m.in. poemat symfoniczny "Stanisław i Anna Oświecimowie". » więcej 2016-12-02, godz. 14:05 Dzieje się w weekend. Radio Szczecin Poleca [WIDEO] Premiera nowego filmu Clinta Eastwooda "Sully", koncert Sylwii Grzeszczak w szczecińskiej Azoty Arenie, a w Słowianinie występ grupy Łąki Łan, do tego premiera "Dziadka do orzechów" w Operze na Zamku w Szczecinie oraz koncert duetu… » więcej 2016-12-02, godz. 08:04 Specjalny pokaz filmu "Smoleńsk" w USA Około 150 osób - Polaków i Amerykanów - obejrzało w czwartek w stolicy USA film "Smoleńsk". Projekcję zorganizowała polska ambasada w Waszyngtonie. » więcej 2016-12-01, godz. 21:22 Fani Szekspira w szczecińskim Multikinie Fanów twórczości Williama Szekspira w Szczecinie nie brakuje. Niektórzy pojawili się w czwartek w jednym z kin, by obejrzeć spektakl "Król Lear", zarejestrowany w londyńskim teatrze Barbican. » więcej 2016-12-01, godz. 13:57 Czwartek z Radio Szczecin Poleca [WIDEO] W czwartek polecamy: spotkanie ze słynnym kajakarzem Aleksandrem Dobą w Kołobrzegu, prelekcję poświęconą zmęczeniu w kulturze nowoczesnej czy teatr brytyjski na wielkim ekranie. » więcej 2016-12-01, godz. 10:16 50-lecie działalności artystycznej prof. Bohdana Boguszewskiego Stworzył podwaliny Akademii Sztuki w Szczecinie. Dyrygował w całej Europie i nie tylko, nagrodzono go m.in. Medalem Zasłużonych Kulturze Gloria Artis czy Zachodniopomorskim Noblem w dziedzinie Nauk Artystycznych. » więcej 2016-11-30, godz. 23:47 Grupa ETA zagrała w Radiu Szczecin! [WIDEO, ZDJĘCIA] W listopadowym wydaniu cyklu [3x1] na naszej scenie pojawił się szczeciński zespół ETA. » więcej 2016-11-30, godz. 18:47 Język polski zawdzięcza mu niektóre wyrażenia Zmagający się z hipochondrią i ceniący bardziej blondynki niż brunetki urozmaicił język polski. Taki był Henryk Sienkiewicz. Jego twórczości i życiu przyjrzeli się uczestnicy sympozjum „Przerabianie Sienkiewicza” w Zachodniopomorskim… » więcej 2016-11-30, godz. 14:38 Dzieje się w środę. Radio Szczecin Poleca [WIDEO] Spektakl "Kobieta Pierwotna" w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu; Koncert De Mono w sali koncertowej przy Energetyków w Szczecinie oraz Soyka&Cracow Singers w szczecińskiej filharmonii - to niektóre wydarzenia, które w środę odbędą… » więcej
364365366367368369370