Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. ksiegarnia.pwn.pl
Fot. ksiegarnia.pwn.pl
"Wielka Wojna Polaków" profesora Andrzeja Chwalby - najlepszą publikacją popularnonaukową w plebiscycie Książka Historyczna Roku, współorganizowanym przez Polskie Radio.
Jury podkreśliło, że publikacja wyróżnia się na tle innych związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości szerokim ujęciem sytuacji Polaków podczas I wojny światowej.

Przewodniczący jury profesor Antoni Dudek zaznaczył, że autorowi "Wielkiej Wojny Polaków" udało się w swej pracy opisać nie tylko dzieje walk i wysiłków dyplomatycznych Polaków. - Ale też udało się przedstawić ogromną ilość szczegółowych informacji dotyczących sytuacji społecznej - zwrócił uwagę historyk. Profesor Dudek powiedział, że "Wielka Wojna Polaków" przypomina również o - jak dodał - zapomnianym dramacie Polaków w latach 1914-1918. Historyk podkreślił, że tamten okres to ogromna skala rabunków wojsk państw zaborczych - Rosji, Niemiec i Austrii - dokonywanych na ziemiach polskich. - Zniszczenia spowodowane działaniami militarnymi powodowały gigantyczne zubożenie społeczeństwa i szerzenie się różnego rodzaju patologii - dodał profesor Antoni Dudek.

Profesor Andrzej Chwalba, zaznaczył w rozmowie z Polskim Radiem, że celem jego pracy było uporządkowanie wiedzy o okresie 1914-1918 i - jak się wyraził - opisanie polskiej gry na różnych fortepianach. - Prowadziliśmy tę grę (...) nie tylko na tym fortepianie, z którego widać tych wielkich polityków, poczynając od Piłsudskiego, a kończąc na Korfantym. Nie jest to książka tylko i wyłącznie o tych wielkich, to książka o tych wszystkich, którzy w swoim przekonaniu może wielkimi nie byli (...) oni byli wielkimi, bo oni potrafili wiązać koniec z końcem w tym trudnym okresie, kiedy wszystkiego brakowało - mówił historyk.

Laureat zwrócił uwagę, że odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości towarzyszyło odzyskiwanie nadziei przez Polaków. - Nagle zaczynają widzieć, że to wszystko się układa po myśli, w sposób cudowny i niewyobrażalny. Nie było tak, że Piłsudski wiedział wszystko przed 1914 rokiem, późniejsze jego działania tego nie potwierdzają. Oczywiście był błyskotliwszy, lepiej oceniał zmieniające się koniunktury, niemniej on też musiał się dopasować do tej szybko biegnącej historii - tłumaczył profesor Andrzej Chwalba.

W głosowaniu internautów najlepszą książką popularnonaukową okazała się "AK 75. Brawurowe akcje Armii Krajowej” Wojciecha Königsberga.

W kategorii książka naukowa jury przyznało główną nagrodę dwutomowej pracy doktora Witolda Bagieńskiego "Wywiad Cywilny Polski Ludowej w latach 1945-1961".

Po raz drugi przyznane zostały również nagrody w dwóch nowych kategoriach. Za najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski i Polaków w XX wieku, jury uznało książkę Mariusza Korzeniowskiego, Krzysztofa Latawca i Dariusza Tarasiuka "Uchodźstwo Polskie w Rosji w latach I wojny światowej w świetle dokumentów". W kategorii wspomnień jury uhonorowało dwutomowe opracowanie Jerzego Łazora "Moje wspomnienia. Stanisław Wojciechowski".

Organizatorami plebiscytu Książka Historyczna Roku są: Polskie Radio, Telewizja Polska, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury. Gala wręczenia nagród odbyła się w siedzibie TVP w Warszawie.
Relacja Karola Darmorosa (IAR).

Zobacz także

2016-08-13, godz. 08:42 Jeden z najstarszych festiwali wystartował. Przyjechały gwiazdy kina [ZDJĘCIA] Po raz 43. rozpoczęło się Ińskie Lato Filmowe. Nad jezioro przyjechali widzowie i pierwsi goście. » więcej 2016-08-12, godz. 13:48 Zostać DJ-em w cztery dni [ZDJĘCIA] Przed takim wyzwaniem stanęli ochotnicy z Drawska Pomorskiego, którzy od wtorku za darmo uczyli się jak dobrym brzmieniem porwać tłumy. » więcej 2016-08-11, godz. 21:36 W poniedziałek w Świnoujściu rusza 46. festiwal Fama [WIDEO] Ponad 100 wydarzeń artystycznych i przeszło 300 młodych twórców - taka będzie 46. Fama Gaz-System Terminal Sztuki. Na festiwalu w Świnoujściu odbędą się liczne koncerty, spektakle teatralne, happeningi, wystawy i spotkania lite… » więcej 2016-08-11, godz. 06:37 Legendarny dywizjon na srebrnym ekranie. Padł pierwszy klaps Powstaje film o polskich pilotach walczących w bitwie o Anglię. Pierwszy klaps na planie zdjęciowym filmu "Dywizjon 303" padł w Drwalewie pod Warszawą. » więcej 2016-08-08, godz. 10:24 Wolin obronił się przed najazdem 9:0 dla Wolina - takim wynikiem zakończył się najazd Wikingów na miasto. W wielkich bitwach stoczonych w ramach XXII Festiwalu Słowian i Wikingów obrońcy grodu nie mieli sobie równych. » więcej 2016-08-05, godz. 21:48 Muzycy z Syberii na Różance [ZDJĘCIA] Muzycy z Syberii wystąpili na szczecińskiej Różance. Koncert 16-osobowej orkiestry "Heliosis-Słoneczne Marzenia" odbył się w piątek wieczorem w ramach projektu Różany Ogród Sztuki. » więcej 2016-08-05, godz. 07:25 Wojtek Mazolewski Quintet na zamkowym dziedzińcu [WIDEO] Piątkowy koncert na Zamku Książąt Pomorskich odbędzie się w ramach nowego cyklu "Jazz i Teatr". » więcej 2016-08-04, godz. 19:02 Kana szykuje męską odpowiedź na "Projekt: Matka" "Męską" odpowiedź na "Projekt: Matka" przygotowuje szczeciński Teatr Kana. W internecie trwa zbiórka pieniędzy na realizację spektaklu "Projekt: Ojciec". Potrzebne są m.in. stroje i rekwizyty. » więcej 2016-08-04, godz. 07:34 "Burza" na Festiwalu Szekspirowskim Spektakl "Burza" szczecińskiego Teatru Współczesnego zobaczą w czwartek widzowie 20. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. » więcej 2016-08-03, godz. 18:32 Z Zamku do katedry. Wahadło Foucaulta w nowym miejscu Wahadło Foucaulta, które przez ostatnie 10 lat można było oglądać w wieży szczecińskiego Zamku Książąt Pomorskich, zawiśnie w katedrze św. Jakuba. Będzie też krótsze. » więcej
382383384385386387388