50 wydarzeń, w 17 przestrzeniach, na 8 scenach plenerowych i podczas 5 festiwali z udziałem kilkuset artystów - tak w liczbach wyglądają obchody roku Moniuszkowskiego w Zachodniopomorskiem.
Choć nazwisko Stanisława Moniuszki jest w Polsce rozpoznawalne to wciąż jego twórczość jest niedoceniona, jak mówi Waldemar Dąbrowski, pełnomocnik Ministra Kultury d/s Roku Moniuszkowskiego.
- Moniuszko jest wszędzie znany, ponieważ jego imienia są ulice, place, szkoły, a także wyższe uczelnie. Jednak dzieło i osoba artysty są dalece nierozpoznawalne - opowiadał Dąbrowski.
Chcemy to zmienić, przygotowując - przez cały rok w 10 miastach naszego województwa - koncerty, wykłady, przedstawienia, konkursy i wystawy, jak opowiada zachodniopomorski koordynator d.s. Roku Moniuszkowskiego Jacek Jekiel.
- Pokłady ignorancji na temat Stanisława Moniuszki są niebywałe, więc właściwie my jesteśmy takim elementem pracy u podstaw, po to, aby jak najwięcej informacji przekazać. Będziemy korzystać z każdej nadarzającej się okazji, żeby tę wiedzę przekazywać dalej - dodawał Jekiel.
Pierwsze działania jeszcze w lutym w Akademii Sztuki w Szczecinie.
Zobacz także
2017-02-03, godz. 07:40
Wystartował nabór kandydatów do ważnej szczecińskiej nagrody
Ruszył nabór kandydatów do szczecińskiej Nagrody Artystycznej i tytułu Mecenasa Kultury za ubiegły rok.
» więcej
2017-02-03, godz. 07:23
Charytatywny koncert dla 1,5-rocznej Nadii z Nowogardu
Mieszkańcy Nowogardu w piątek organizują koncert charytatywny dla chorej dziewczynki.
» więcej
2017-01-30, godz. 18:22
Czy pamiętamy szkolne lektury, czyli kto wybierze książkę do Narodowego Czytania?
Wybieramy lekturę do tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Każdy może zagłosować na wybraną książkę - tak zdecydował prezydent. Z typowaniem może być jednak problem.
» więcej
2017-01-28, godz. 15:31
Promocja książki szczecińskiego socjologa na urodziny muzeum
Promocja książki szczecińskiego socjologa - dr. Macieja Kowalewskiego z Uniwersytetu Szczecińskiego to kolejny punkt obchodów pierwszych urodzin Centrum Dialogu Przełomy.
» więcej
2017-01-27, godz. 08:43
Nowe, prywatne muzeum w Szczecinie
Odnoszące się do polskiej, powojennej tradycji Szczecina muzeum powstanie w mieście w połowie roku. Inicjatywa ma charakter prywatny, organizatorem placówki i właścicielem eksponatów jest historyk i kolekcjoner Wojciech Lizak.
» więcej
2017-01-25, godz. 23:50
Zespół Kerosene Blood zagrał w Radiu Szczecin! [WIDEO, ZDJĘCIA]
W pierwszej w tym roku odsłonie cyklu [3x1] na naszej scenie pojawiła się szczecińska grupa Kerosene Blood.
» więcej
2017-01-25, godz. 15:40
"Odnowa" w 13 Muzach. Plan rozpisany na cztery lata
Szczecińska scena komediowa, koncerty poezji śpiewanej, spotkania autorskie z literatami i warsztaty tańca - to część inicjatyw, jakie w Klubie 13 Muz w Szczecinie chce realizować w ciągu czterech najbliższych lat dyrektor Domu Kultury…
» więcej
2017-01-24, godz. 20:12
Nowy zespół na szczecińskiej scenie [WIDEO, ZDJĘCIA]
Pierwszy koncert w 2017 r. - w ramach cyklu [3x1] - należy do grupy Kerosene Blood. Występu będzie można posłuchać w środowej audycji "Schody do nieba" w Radiu Szczecin. Start po godzinie 23.
» więcej
2017-01-24, godz. 17:26
Oscary: "La La Land" rozbije bank?
Aż 14 nominacji do tegorocznych Oscarów zdobył amerykański musical "La La Land". Kandydatów do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej ogłoszono w Los Angeles.
» więcej
2017-01-24, godz. 14:45
Film przy lampce wina w najstarszym kinie świata [WIDEO, ZDJĘCIA]
Projekcja niemego filmu z Charliem Chaplinem, quiz z nagrodami, wystawa archiwalnych plakatów i zwiedzanie wszystkich zakamarków - takie atrakcje na Dzień Otwarty przygotowało we wtorek kino Pionier.
» więcej