Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. Michał Król [Radio Szczecin]
Fot. Michał Król [Radio Szczecin]
W Waszyngtonie odbyły się warsztaty chopinowskie dla młodych pianistów ze Stanów Zjednoczonych.
Trzydniowe zajęcia zorganizowane przez Fundację Kościuszkowską prowadzili mistrzowie fortepianu Piotr Paleczny i Krzysztof Jabłoński oraz amerykański pianista Jeffrey Swann. Biorąca udział w zajęciach szesnastoletnia Angeline Ma powiedziała Polskiemu Radiu, że muzyka Chopina jest ponadczasowa.

- W jego muzyce jest spontaniczność, ponieważ Chopin dużo improwizował. Był jednocześnie perfekcjonistą i to wszystko słychać w jego utworach. To muzyka absolutnie idealna, spontaniczna i przepełniona radością - zachwycała się amerykańska pianistka.

Warsztaty miały formę indywidualnych zajęć otwartych dla publiczności. Brali w nich udział Amerykanie w wieku od 12 do 25 lat, którzy zwyciężyli w eliminacjach wstępnych. Profesor Piotr Paleczny chwalił swoich uczniów.

- Czapka z głowy. Poziom był wyrównany i bardzo wysoki. Praca z takimi ludźmi jest dla mnie ogromną przyjemnością - powiedział Paleczny.

Warsztaty zorganizował waszyngtoński oddział Fundacji Kościuszkowskiej we współpracy z Ambasadą RP w Waszyngtonie. Przy okazji Piotr Paleczny, Krzysztof Jabłoński i Jeffrey Swann wystąpili na specjalnym koncercie w związku z rocznicą urodzin Fryderyka Chopina.

Zobacz także

2018-05-19, godz. 16:20 Pleciuga, Czerwony Kapturek, Babcia oraz Wilk - zapraszają dużych i małych Historię małej dziewczynki, która dzielnie przemierza ciemny las, by dostarczyć chorej babci koszyk pełen pyszności czyli Czerwonego Kapturka zna każdy z nas. Tym razem opowieść - na scenie Teatru Lalek Pleciuga - ma formę musicalu… » więcej 2018-05-19, godz. 15:41 Szczeciński Spacer Miejski - tym razem: śladami PRL "Szczecin śladami PRL" to kolejny spacer miejski, na który wybrali się w sobotę szczecinianie. Szlak prowadził od placu Szarych Szeregów (kiedyś Sprzymierzonych i Lenina), przez sklep rybny, gdzie do dziś produkowany jest paprykarz… » więcej 2018-05-18, godz. 15:25 "W krainie czaru i uśmiechu". Jest książka o początkach Opery Promocja książki Krystyny Pohl "W krainie czaru i uśmiechu, czyli dwie dekady Teatru Muzycznego na Potulickiej" odbyła się w czwartek wieczorem w szczecińskiej Operze na Zamku. » więcej 2018-05-18, godz. 09:34 Europejska Noc Muzeów to fenomen Szczecińska edycja Europejskiej Nocy Muzeów pokazuje, że w mieście jest duże zapotrzebowanie na kulturę - mówił w "Rozmowie Pod Krawatem" dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie - Lech Karwowski. » więcej 2018-05-14, godz. 10:58 Miał niepowtarzalną barwę głosu. 20 lat od śmierci legendy 20 lat temu, 14 maja 1998, roku zmarł Frank Sinatra, legendarny amerykański piosenkarz, obdarzony niepowtarzalną, aksamitną barwą głosu. Był jednym z najlepszych wokalistów wszech czasów. Zasłynął takimi przebojami jak: "Strangers… » więcej 2018-05-14, godz. 07:29 Szczeciński chór wygrał międzynarodowy konkurs w Holandii Chór Akademii Morskiej w Szczecinie najlepszy na Międzynarodowym Festiwali Chóralnym w holenderskim Cantarode. » więcej 2018-05-14, godz. 07:22 "Cudowna muzyka. Jest dla mnie wielką radością i łaską" Aldona Bartnik wspaniała sopranistka z Consortium Sedinum zachwyciła publiczność XV Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej. » więcej 2018-05-13, godz. 09:34 Owacje na stojąco i zachwyt widzów. "Dzieci z dworca ZOO" po premierze Premiera "Dzieci z dworca ZOO" w wersji baletowej odbyła się w sobotę wieczorem w Operze na Zamku w Szczecinie. Historię nastoletniej narkomanki z powieści Christiane Very Felscherinow przeniósł na scenę wybitny choreograf Robert … » więcej 2018-05-12, godz. 20:36 Festiwal w Cannes: Długa owacja na stojąco po polskim filmie To znakomity czas dla polskiego filmu - mówią aktorzy "Zimnej wojny" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, którzy od czwartkowej premiery na festiwalu w Cannes udzielili kilkudziesięciu wywiadów dziennikarzom z całego świata. » więcej 2018-05-12, godz. 18:10 Szczecin: Niemiecki dar dla najstarszego kina na świecie [ZDJĘCIA] Niemiecki projektor na taśmę 35-milimetrową, z 1949 roku - trafił do szczecińskiego kina Pionier. Najdłużej nieprzerwanie działające kino na świecie otrzymało prezent od dr. Roberta Kreibiga, prawnika, szefa dwóch niemieckich stowarzyszeń… » więcej
271272273274275276277