Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

"Kurier", film Władysława Pasikowskiego. Mat. Kino Świat
"Kurier", film Władysława Pasikowskiego. Mat. Kino Świat
W poniedziałek wieczorem w Teatrze Wielkim w Warszawie odbędzie się uroczysta premiera najnowszego filmu Władysława Pasikowskiego pod tytułem "Kurier". Jest to sensacyjna historia szpiegowska, inspirowana sekretną misją Jana Nowaka-Jeziorańskiego, słynnego kuriera z Warszawy.
Po ponad trzech latach od pomysłu, film został zrealizowany. Jego współproducentem jest Muzeum Powstania Warszawskiego, którego dyrektor podkreśla, że dla niego, wieczorna premiera jest niezwykle ważnym wydarzeniem.

- Satysfakcja jest tym większa, że premiera odbywa się w przeddzień 20 rocznicy wejścia Polski do NATO, a to było ukoronowaniem trzeciej najważniejszej misji Jana Nowaka-Jeziorańskiego - tłumaczy Jan Ołdakowski.

Dyrektor Muzeum dodaje, że ten film jest też swoistym hołdem dla " Nowaka, zwykłego człowieka, który w niezwykłych czasach, podjął się niezwykłej misji, i który jest wyjątkowym bohaterem ".

Film ukazuje trudną misję Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który próbuje przedostać się z Londynu do Polski na kilka dni przed wybuchem Powstania Warszawskiego, z wiadomościami od polskiego rządu na wychodźstwie dla dowódców Armii Krajowej.

W rolę kuriera wcielił się Philippe Tłokiński. Aktor podkreśla, że jest to film ważny, który nie jest tanią rozrywką, ale zaproszeniem do refleksji, do poznania historii, do dyskusji. Jednocześnie jest to zaproszenie do obejrzenia najnowszego " dzieła Władysława Pasikowskiego, mistrza kina akcji, kina szpiegowskiego, które trzyma w napięciu do końca i tak właśnie jest ten film " - tłumaczy Philippe Tłokiński.

Z kolei wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Dariusz Gawin podkreśla, że ten film ukazuje zwykłego człowieka, który w wyjątkowym czasie staje się bohaterem. To film o człowieku, który gdyby nie wybuchła wojna, skończyłby studia, ożeniłby się i założył rodzinę, jednak w czasach, które wymagają czegoś więcej, podejmuje wyzwanie - tłumaczy Gawin.

- Jan Nowak-Jeziorański staje się kurierem, dokonuje rzeczy, które dzisiaj wydają się niebywałe, trzeba mieć determinację, przywiązanie do wartości, które przekraczają poziom zwykłego życia, bezpieczeństwa i trzeba być gotowym zaryzykować czasami w imię tych wartości bardzo dużo i to jest film o kimś takim - podsumowuje wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Film pojawi się w kinach 15 marca.


Zobacz także

2018-08-12, godz. 08:29 Podczas Ińskiego Lata Filmowego uczczono współzałożyciela imprezy Mural z fragmentem wiersza Bogdana Kowalskiego, współzałożyciela Ińskiego Lata Filmowego odsłonięto w sobotę w Ińsku. W ten niezwykły sposób uhonorowano niedawno zmarłego członka Stowarzyszenia Ińskie Lato Filmowe. » więcej 2018-08-11, godz. 12:52 Sacrum Non Profanum w Filharmonii. Zabrzmiały kompozycje Paderewskiego W Filharmonii Szczecińskiej w ramach 14. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego ” Sacrum Non Profanum” zabrzmiały kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego. » więcej 2018-08-11, godz. 08:53 Filmowe Ińsko: Ciekawe dokumenty i odsłonięcie murala Przedpremierowy pokaz polskiej komedii "Juliusz" w reżyserii Alka Pietrzaka zainaugurował 45. Ińskie lato Filmowe. Przez najbliższy tydzień publiczność w Ińsku będzie mogła zobaczyć kilkadziesiąt filmów fabularnych i dokument… » więcej 2018-08-10, godz. 13:48 Uczta dla kinomanów w Ińsku. "Publiczność nie boi się trudnych tematów" Startuje 45. Ińskie Lato Filmowe. Tegoroczną edycję festiwalu otworzy przedpremierowy pokaz filmu „Juliusz” w reżyserii Alka Pietrzaka. » więcej 2018-08-10, godz. 10:47 Tomasz Stańko spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach Jeden z najważniejszych muzyków na polskiej i europejskiej scenie jazzowej Tomasz Stańko spocznie w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Piątkowe uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 11 w domu przedpogr… » więcej 2018-08-10, godz. 08:58 Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum Występy ponad 200 artystów, trzy miasta i ponad tydzień na zaprzyjaźnienie się ze sztuką najwyższych lotów. Rozpoczął się 14. Festiwal Sacrum non Profanum. » więcej 2018-08-09, godz. 20:34 Skłodowska-Curie kobietą wszech czasów wg BBC History Polska podwójna noblistka wygrała w plebiscycie na najbardziej wpływową kobietę w historii. Najpierw dziesięć historyczek wytypowało sto nazwisk, a w kolejności - w drodze głosowania - uporządkowali je czytelnicy. » więcej 2018-08-09, godz. 09:14 Zmiany w Oscarowej gali. Ma być krócej i atrakcyjniej Amerykańska Akademia Filmowa poinformowała właśnie, że nastąpi kilka zmian w zasadach rozdawania statuetek Oscara. Uznawane są one za najważniejsze wyróżnienia w światowym kinie. Powstanie m.in. nowa kategoria. » więcej 2018-08-09, godz. 08:48 Nieoczywista wystawa w Filharmonii "Plakaty - nieoczywiste - nieobojętne" Andrzeja Błażejczyka od czwartku można oglądać w Galerii Czwarty Poziom Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2018-08-08, godz. 06:59 Pogrzeb Kory na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach W środę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie odbędą się (o godz. 11) uroczystości pogrzebowe Olgi Sipowicz - Kory. Ikona polskiego rocka, laureatka większości najcenniejszych nagród muzycznych w Polsce, zmarła 28 sierpnia… » więcej
259260261262263264265