Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Jerzy Salwarowski – dyrygent przyjmuje gorące owacje publiczności. Fot. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Jerzy Salwarowski – dyrygent przyjmuje gorące owacje publiczności. Fot. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Pięćdziesiąt lat za pulpitem dyrygenckim, około dwa tysiące koncertów na najznamienitszych salach koncertowych świata, niezliczona liczba nagrań i studentów, dziś czołowych dyrygentów - to tylko część dorobku artystycznego Jerzego Salwarowskiego.
W piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie maestro poprowadził swój jubileuszowy koncert z udziałem światowej sławy skrzypka, Piotra Pławnera.

Jerzy Salwarowski owacyjnie przyjęty przez publiczność, z rozrzewnieniem wspominał lata pracy na stanowisku dyrektora artystycznego w naszej Filharmonii oraz swój pierwszy koncert w rodzinnym Krakowie.

- Na czwartym roku studiów miałem koncert z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej przed prawdziwą publicznością krakowską, kiedy mój mistrz, profesor Krzysztof Missona pozwolił całej klasie zadyrygować po jednym utworze. Ja tam dyrygowałem Uwerturą do opery "Tannhäuser" Wagnera. I to było 50 lat temu - wspominał.

Kwiaty, standing ovation i życzenia dla jubilata od dyrektorki Filharmonii, Doroty Serwy zakończyły uroczysty koncert gromkim wykonaniem „Sto lat”.

- Sto lat pracy twórczej z całego serca, życzymy wielu niezapomnianych koncertów i tak żywych wspomnień, jakie my mamy, kiedy pan był w naszej Filharmonii. Wszystkiego, co najlepsze - życzyła Dorota Serwa.

Jerzy Salwarowski ukończył studia w rodzinnym Krakowie w Akademii Muzycznej w klasach kompozycji u profesorów Tadeusza Machla i Krzysztofa Pendereckiego oraz dyrygentury u profesorów Henryka Czyża i Krzysztofa Missony. Swoje umiejętności doskonalił także w Accademia Musicale Chigiana w Sienie u słynnego Franco Ferrary.

Był dyrygentem i dyrektorem wielu placówek artystycznych w Polsce, m.in. w Filharmoniach Lubelskiej, Opolskiej, Pomorskiej, Śląskiej, Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Opery Śląskiej. Od 1996 do 2003 pełnił równolegle funkcje dyrektora artystycznego Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie i Toruńskiej Orkiestry Kameralnej.

Ponadto kierował Katedrą Dyrygentury Symfonicznej i Operowej w Akademii Muzycznej w Poznaniu, a w ramach programu „Erasmus" prowadził kursy mistrzowskie w Konserwatorium w Neapolu.

Jerzy Salwarowski gościnnie dyrygował, m.in. w Operze Narodowej w Warszawie, Teatrze Wielkim w Łodzi, w Operach Bałtyckiej, Krakowskiej i Wrocławskiej Operze Telewizyjnej. Koncertował w Europie, Azji, Afryce i Stanach Zjednoczonych. Dokonał wielu rejestracji archiwalnych, wśród nich m.in. poematów symfonicznych Mieczysława Karłowicza nominowanych do nagrody „Fryderyk '99". Nagrał również pierwszą w historii Filharmonii w Szczecinie płytę "Słynne kaprysy" z muzyką Piotra Czajkowskiego, Sergiusza Rachmaninowa i Witolda Lutosławskiego, która uzyskała nominację do nagrody „Fryderyk '98". Brał udział w licznych festiwalach, m.in.: Warszawskiej Jesieni, Festiwalu Flandryjskim, Pražske Jaro, Festiwalu Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach i Millenium Pace.

W 2008 roku uhonorowany został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2011 Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

W roku 2019 obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2017-04-06, godz. 11:43 W Egipcie odkryto szczątki nowej piramidy Szczątki nieznanej dotąd piramidy odkryli archeolodzy w Egipcie. O znalezisku poinformowało miejscowe ministerstwo do spraw zabytków. Przypuszcza się, że piramida została zbudowana 3700 lat temu. » więcej 2017-04-06, godz. 11:04 Ministerstwo kultury przekazało dotację na Narodowe Centrum Kultury Filmowej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało dotację w wysokości 25 milionów złotych na projekt Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. » więcej 2017-04-06, godz. 07:34 Filmowo w Stargardzie, w ramach dni polsko-węgierskich Dokument Grzegorza Łubczyka, byłego ambasadora Polski na Węgrzech, będzie można zobaczyć o godzinie 18 w Starostwie Powiatowym w Stargardzie. » więcej 2017-04-05, godz. 18:59 Szczeciński chór nagrodzony w Rosji Chór Akademii Morskiej nagrodzony w St. Petersburgu. » więcej 2017-04-05, godz. 17:34 Muzyka Pasyjna w międzynarodowym wydaniu w Szczecinie Kilkuset chórzystów z Polski i Białorusi wystąpi w IV Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej. » więcej 2017-04-04, godz. 13:15 Cała Polska czyta dzieciom, czytali też dziennikarze Radia Szczecin Dziennikarze Radia Szczecin czytali gimnazjalistom: Joanna Skonieczna, Rafał Molenda i Tobiasz Madejski wzięli udział w turnieju, w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Kampania zachęca rodziców i nauczycieli, by codziennie, przez… » więcej 2017-04-04, godz. 07:40 Sąd odrzucił wniosek pełnomocnika Romana Polańskiego Sędzia sądu Los Angeles nie uznał wniosku pełnomocnika Romana Polańskiego, który uważał, że odbył on już karę za przestępstwo które się dopuścił przebywając 42 dni w areszcie. » więcej 2017-04-03, godz. 19:19 Największy audiobook w Europie. Rozdziały ST w internecie To największy audiobook w Europie - podkreślają twórcy superprodukcji Biblia Audio, która powstaje dzięki wsparciu licznych instytucji i osób prywatnych. » więcej 2017-04-02, godz. 10:16 Bob Dylan odebrał nagrodę Nobla Bob Dylan odebrał w sobotę w Sztokholmie Literacką Nagrodę Nobla za 2016 rok. » więcej 2017-04-01, godz. 17:38 Koncert Wielkopostny w Cerkwi św. Mikołaja Chór parafii świętego Mikołaja w Szczecinie oraz Zespół Kameralny "Analipsis" wystąpią w sobotę wieczorem z pieśniami wielkopostnymi w Cerkwi Prawosławnej. » więcej
343344345346347348349