Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Książnica Pomorska w Szczecinie. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Książnica Pomorska w Szczecinie. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
W piątek w Szczecinie pierwsze w historii spotkanie największych badaczy rodziny Kossaków.
Ten artystyczny ród wydał wielu artystów - głównie malarzy i literatów. Podczas debaty w Książnicy Pomorskiej zostaną zaprezentowane cztery Kossakówny. Postaci Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej "bronić" będzie prof. Elżbieta Hurnik.

- Polska Safona. Ona tworzyła nowy model liryki miłosnej. A jednocześnie dostrzega cierpienie przypisane do istnienia. Do każdego, nie tylko ludzkiego, do każdej istniejącej drobiny - mówi Hurnik.

O Zofii Kossak-Szczuckiej opowiadać będzie jej biografka, dr Joanna Jurgała-Jureczka, dla której to ktoś więcej niż pisarka.

- Ona się cały czas ocierała o śmierć. Jakby cudem ocalała z różnych sytuacji, od pożogi bolszewickiej. Potem czasy II wojny światowej. Ale jednak ona ocaliła pewne podstawowe wartości, wierzyła w niebo - do końca - mówi Jurgała-Jureczka.

Postać Jadwigi Witkiewiczowej, żony genialnego malarza, filozofa i dramaturga, przybliży Kapsyda Kobro-Okołowicz, która przypomni, że tylko dzięki niej twórczość męża ocalała.

- Skandalem i niedopatrzeniem jest to, że kobieta, której zawdzięczamy, że właśnie ta twórczość w zasadniczej mierze ocalała, przez ponad 50 lat nie jest doceniona - mówi Kobro-Okołowicz.

Czwartym ekspertem, który zajmie się pisarką satyryczną Magdaleną Samozwaniec, jest szczecinianin Rafał Podraza.

Spotkanie "Kossakówny" rozpocznie się o godzinie 17.30 w Książnicy Pomorskiej.
Postaci Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej "bronić" będzie prof. Elżbieta Hurnik.
O Zofii Kossak-Szczuckiej opowiadać będzie jej biografka, dr Joanna Jurgała-Jureczka, dla której to ktoś więcej niż pisarka.
Postać Jadwigi Witkiewiczowej, żony genialnego malarza, filozofa i dramaturga, przybliży Kapsyda Kobro-Okołowicz, która przypomni, że tylko dzięki niej twórczość męża ocalała.

Zobacz także

2017-10-31, godz. 00:15 Barbarzyńskie tsunami. Nowa wystawa w Muzeum Narodowym Ponad 500 eksponatów, m.in. zabytkowych monet, ozdób, glinianych naczyń czy elementów biżuterii można od poniedziałku oglądać na wystawie "Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły" w Muzeum Narodowym… » więcej 2017-10-29, godz. 21:46 Zmarł aktor Władysław Kowalski Nie żyje Władysław Kowalski. Aktor, znany z takich filmów jak między innymi "Podwójne życie Weroniki", "Rozmowy przy wycinaniu lasu" czy "Katyń", zmarł w niedzielę 29 października. Miał 81 lat. » więcej 2017-10-28, godz. 22:20 Rockowe klimaty w Radiu Szczecin. Moonlight w S1 [ZDJĘCIA] Zespół Moonlight wystąpił w studiu S1 Radia Szczecin. Sobotni koncert był prapremierą ich 11 krążka zatytułowanego "Nate". » więcej 2017-10-28, godz. 12:04 Porucznik Borewicz na urodzinach Muzeum Techniki i Komunikacji Zlot starych pojazdów, turniej detektywistyczny czy spotkanie z Bronisławem Cieślakiem, czyli odtwórcą roli porucznika Borewicza w serialu "07 zgłoś się". » więcej 2017-10-28, godz. 08:59 Westiwal sztuki architektury wystartował w Szczecinie Hasłem tegorocznego, jedenastego Westivalu, jest słowo "Reset". To moment, w którym zaczynamy coś od nowa, korzystając z zastanych możliwości. » więcej 2017-10-27, godz. 14:43 Czeski Rubens w Żabowie Obraz z kościoła w Żabowie koło Pyrzyc to z pewnością dzieło czeskiego Rubensa, Petra Brandla - tak twierdzi Michał Dębowski z biura wojewódzkiego konserwatora zabytków w Szczecinie. Cztery lata temu podzielił się swoimi podejrzeniami… » więcej 2017-10-27, godz. 13:19 "Bloki" w Starej Rzeźni Dokument "Bloki" do obejrzenia w piątek w Starej Rzeźni, w Szczecinie. Polska premiera filmu Konrada Królikowskiego i Marty Zabłockiej odbędzie się w ramach startującego właśnie Westivalu - Sztuka Architektury. » więcej 2017-10-26, godz. 08:29 Inauguracja szczecińskich obchodów 500-lecia Reformacji Koncertem Zespołu Muzyki Dawnej "Il Tempo" w szczecińskiej Katedrze rozpoczęły się w środę wieczorem lokalne obchody jubileuszu 500 lat Reformacji. » więcej 2017-10-25, godz. 23:58 Zespół The Black Howl zagrał na scenie Radia Szczecin! [WIDEO, ZDJĘCIA] W kolejnej odsłonie cyklu [3x1] w naszym studiu pojawił się gitarowo - perkusyjny duet. » więcej 2017-10-25, godz. 15:10 Światowej sławy artysta w Szczecinie Spotkanie ze światowej sławy artystą w środę w Szczecinie. Marek Cecuła przez lata pracował i wykładał na uczelni artystycznej w Nowym Jorku, tworzy ceramikę. » więcej
307308309310311312313