Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Książnica Pomorska w Szczecinie. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Książnica Pomorska w Szczecinie. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
W piątek w Szczecinie pierwsze w historii spotkanie największych badaczy rodziny Kossaków.
Ten artystyczny ród wydał wielu artystów - głównie malarzy i literatów. Podczas debaty w Książnicy Pomorskiej zostaną zaprezentowane cztery Kossakówny. Postaci Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej "bronić" będzie prof. Elżbieta Hurnik.

- Polska Safona. Ona tworzyła nowy model liryki miłosnej. A jednocześnie dostrzega cierpienie przypisane do istnienia. Do każdego, nie tylko ludzkiego, do każdej istniejącej drobiny - mówi Hurnik.

O Zofii Kossak-Szczuckiej opowiadać będzie jej biografka, dr Joanna Jurgała-Jureczka, dla której to ktoś więcej niż pisarka.

- Ona się cały czas ocierała o śmierć. Jakby cudem ocalała z różnych sytuacji, od pożogi bolszewickiej. Potem czasy II wojny światowej. Ale jednak ona ocaliła pewne podstawowe wartości, wierzyła w niebo - do końca - mówi Jurgała-Jureczka.

Postać Jadwigi Witkiewiczowej, żony genialnego malarza, filozofa i dramaturga, przybliży Kapsyda Kobro-Okołowicz, która przypomni, że tylko dzięki niej twórczość męża ocalała.

- Skandalem i niedopatrzeniem jest to, że kobieta, której zawdzięczamy, że właśnie ta twórczość w zasadniczej mierze ocalała, przez ponad 50 lat nie jest doceniona - mówi Kobro-Okołowicz.

Czwartym ekspertem, który zajmie się pisarką satyryczną Magdaleną Samozwaniec, jest szczecinianin Rafał Podraza.

Spotkanie "Kossakówny" rozpocznie się o godzinie 17.30 w Książnicy Pomorskiej.
Postaci Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej "bronić" będzie prof. Elżbieta Hurnik.
O Zofii Kossak-Szczuckiej opowiadać będzie jej biografka, dr Joanna Jurgała-Jureczka, dla której to ktoś więcej niż pisarka.
Postać Jadwigi Witkiewiczowej, żony genialnego malarza, filozofa i dramaturga, przybliży Kapsyda Kobro-Okołowicz, która przypomni, że tylko dzięki niej twórczość męża ocalała.

Zobacz także

2017-03-27, godz. 15:16 "Solo i w duecie", czyli Koncert Grünebergowski w Zdrojach Kompozycji Jana Sebastiana Bacha czy Georga Friedricha Händla będzie można posłuchać w kościele św. Ducha w szczecińskich Zdrojach. To w ramach rozpoczynającego się cyklu Koncertów Grünebergowskich. » więcej 2017-03-26, godz. 20:59 Wiosenne Koncerty Gitarowe na Zamku [ZDJĘCIA] Pieśni kompozytorów Johna Dowlanda i Henrego Purcella można było usłyszeć w niedzielę w Sali Księżnej Anny Jagiellonki Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. To w ramach XX Wiosennych Koncertów Gitarowych. » więcej 2017-03-26, godz. 09:21 Obraz na krótko przed Holokaustem. Wystawa w Muzeum Narodowym "Świat utracony. Żydzi polscy - fotografie z lat 1918-1939" - to wystawa, którą otwarto w sobotę w Muzeum Narodowym w Szczecinie. » więcej 2017-03-25, godz. 10:42 Wiosenne Koncerty Gitarowe na Zamku Impreza odbędzie się już po raz XX na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2017-03-24, godz. 20:47 Tłumy pożegnały Młynarskiego Tłumy żegnały w piątek na warszawskich Powązkach Wojciecha Młynarskiego. Artyście w ostatniej drodze towarzyszyła najbliższa rodzina, przyjaciele, stołeczni aktorzy i piosenkarze oraz warszawiacy. Uroczystości pogrzebowe poprzedziła… » więcej 2017-03-24, godz. 14:08 Magiczna podróż w świat historii i legend Ukazało się nowe wydanie książki Moniki Wilczyńskiej „Zamkowe opowieści duszka Bogusia”. » więcej 2017-03-24, godz. 08:41 "Odyseja" w Książnicy. Na całym świecie w tym samym czasie Szczecinianie przypomną sobie w piątek tułaczkę Odyseusza w Książnicy Pomorskiej. Właśnie tam odbędzie się maraton czytania eposu. » więcej 2017-03-23, godz. 20:32 Polacy w Mandżurii. Nowa wystawa w Książnicy Pomorskiej [ZDJĘCIA] Polacy podczas budowy kolei w Chinach oraz miasta Harbin, polskie szkoły, instytucje kultury czy katolickie parafie w Harbinie - to wszystko można zobaczyć na wystawie zdjęć "Polacy w Mandżurii 1897-1949" w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie… » więcej 2017-03-23, godz. 09:22 Sumienie czyli godność w ramach Dni Kultury Żydowskiej W Szczecinie trwają VI Dni Kultury Żydowskiej. W środowy wieczór, w Secesja Café rozgorzała debata na temat: "Sumienie czyli godność". To jedno z głównych zagadnień ostatniego numeru kwartalnika "Więź", który w tym roku jest… » więcej 2017-03-22, godz. 23:54 Kolejne dzieło Wagnera w Szczecinie. "Tannhäuser" w Operze Jedną z największych oper romantycznych Ryszarda Wagnera - "Tannhäuser" - będzie można pod koniec marca zobaczyć na scenie Opery na Zamku w Szczecinie. To koprodukcja szczecińskiego teatru z Theater Vorpommern z Greifswaldu. » więcej
346347348349350351352