Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Książnica Pomorska w Szczecinie. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Książnica Pomorska w Szczecinie. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
W piątek w Szczecinie pierwsze w historii spotkanie największych badaczy rodziny Kossaków.
Ten artystyczny ród wydał wielu artystów - głównie malarzy i literatów. Podczas debaty w Książnicy Pomorskiej zostaną zaprezentowane cztery Kossakówny. Postaci Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej "bronić" będzie prof. Elżbieta Hurnik.

- Polska Safona. Ona tworzyła nowy model liryki miłosnej. A jednocześnie dostrzega cierpienie przypisane do istnienia. Do każdego, nie tylko ludzkiego, do każdej istniejącej drobiny - mówi Hurnik.

O Zofii Kossak-Szczuckiej opowiadać będzie jej biografka, dr Joanna Jurgała-Jureczka, dla której to ktoś więcej niż pisarka.

- Ona się cały czas ocierała o śmierć. Jakby cudem ocalała z różnych sytuacji, od pożogi bolszewickiej. Potem czasy II wojny światowej. Ale jednak ona ocaliła pewne podstawowe wartości, wierzyła w niebo - do końca - mówi Jurgała-Jureczka.

Postać Jadwigi Witkiewiczowej, żony genialnego malarza, filozofa i dramaturga, przybliży Kapsyda Kobro-Okołowicz, która przypomni, że tylko dzięki niej twórczość męża ocalała.

- Skandalem i niedopatrzeniem jest to, że kobieta, której zawdzięczamy, że właśnie ta twórczość w zasadniczej mierze ocalała, przez ponad 50 lat nie jest doceniona - mówi Kobro-Okołowicz.

Czwartym ekspertem, który zajmie się pisarką satyryczną Magdaleną Samozwaniec, jest szczecinianin Rafał Podraza.

Spotkanie "Kossakówny" rozpocznie się o godzinie 17.30 w Książnicy Pomorskiej.
Postaci Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej "bronić" będzie prof. Elżbieta Hurnik.
O Zofii Kossak-Szczuckiej opowiadać będzie jej biografka, dr Joanna Jurgała-Jureczka, dla której to ktoś więcej niż pisarka.
Postać Jadwigi Witkiewiczowej, żony genialnego malarza, filozofa i dramaturga, przybliży Kapsyda Kobro-Okołowicz, która przypomni, że tylko dzięki niej twórczość męża ocalała.

Zobacz także

2022-11-29, godz. 12:37 Chór ze Szczecina wyróżniony [ZDJĘCIA] Zespół Politechniki Morskiej otrzymał wyróżnienie na Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu. » więcej 2022-11-28, godz. 20:00 Prof. Jarosław Kozłowski doktorem honoris causa Akademii Sztuki w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Senat Akademii Sztuki w Szczecinie 17 listopada 2022 roku jednogłośnie podjął decyzję o nadaniu dwóch tytułów doktora honoris causa. Uczelnia przyznała po raz pierwszy w swojej 12-letniej historii te zaszczytne tytuły. » więcej 2022-11-28, godz. 16:12 Adam Makowicz doktorem honoris causa Akademii Sztuki w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Akademia Sztuki w Szczecinie przyznała po raz pierwszy w swojej historii tytuły nadawane osobom o szczególnym dorobku naukowym i artystycznym. » więcej 2022-11-28, godz. 07:44 Niedźwiedź w ogrodzie Willi Lentza [ZDJĘCIA] Ma około 6 metrów wysokości, 12 długości i 6 szerokości. W ogrodzie szczecińskiej Willi Lentza stanął olbrzymi „Niedźwiedź”. Autorami instalacji są absolwenci m.in. wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Piotr Wesołowski… » więcej 2022-11-27, godz. 13:17 Kuba Stankiewicz Trio z przedwojennymi szlagierami filmowymi w Willi Lentza Muzyka Henryka Warsa, Bronisława Kapera, Viktora Younga i wielu przedwojennych kompozytorów zabrzmiała Szczecinie. W sobotę w ramach popularnego cyklu „Jazz w Willi” Lentza wystąpił światowej sławy pianista Kuba Stankiewicz. » więcej 2022-11-27, godz. 09:55 "Jantar" dla Piotra Oleksego Piotr Oleksy za książkę "Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag" otrzymał Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego "Jantar". » więcej 2022-11-27, godz. 09:23 Najlepsze filmy o tematyce morskiej w Szczecinie To już 11. edycja JachtFilmu w Szczecinie. Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej z całego świata. » więcej 2022-11-26, godz. 21:11 Szczeciński JachtFilm rozpoczęty To już 11. edycja JachtFilmu w Szczecinie. W tym roku zaprezentowanych zostanie osiem filmów dokumentalnych. » więcej 2022-11-26, godz. 13:20 "Między życiem a śmiercią. Historie pomocy w czasie Zagłady" [ZDJĘCIA] To pierwsza tego typu wystawa w Szczecinie. » więcej 2022-11-26, godz. 09:07 „Jazz w Willi” z Kubą Stankiewiczem i ekspozycją „Niedźwiedzia” Przedwojenne szlagiery m.in. Henryka Warsa, Bronisława Kapera i Viktora Younga zabrzmią dziś w Szczecinie. Doskonale znane piosenki, wśród których znajdzie się choćby słynna „Miłość Ci wszystko wybaczy” z repertuaru Hanki Ordonówny… » więcej
77787980818283