Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Oficjalna Gala Otwarcia XI Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. źródło: https://festiwalnnw.pl/oficjalna-gala-otwarcia-xi-festiwalu-filmowego-nnw-w-gdyni/
Oficjalna Gala Otwarcia XI Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. źródło: https://festiwalnnw.pl/oficjalna-gala-otwarcia-xi-festiwalu-filmowego-nnw-w-gdyni/
https://festiwalnnw.pl/festiwal-2019/
https://festiwalnnw.pl/festiwal-2019/
W ramach XI Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni odbędzie się w sobotę finał projektu "Młodzi dla Historii". Celem inicjatywy jest zachęcenie młodzieży do poznawania historii związanych z latami wojennymi lub powojennymi, poszukiwania lokalnych bohaterów i opowiadania ich historii za pomocą artystycznych środków wyrazu.
Młodzież prezentuje prace w trzech kategoriach konkursowych: filmowej, teatralnej i stylizacji modowych - powiedział dyrektor Festiwalu Arkadiusz Gołębiewski. Przypomniał, że projekt odbywa się po raz dziewiąty.

- Inspirujemy młode pokolenie, żeby wyciągało stare fotografie i rozmawiało na ten temat, po to, żebyśmy nie byli zdziwieni, że żyliśmy z jakimś bohaterem w jednej kamienicy, bloku, pokoju może nawet, a o nim nie wiedzieliśmy. W tym roku około 200 osób przyjechało z całej Polski ze swoimi filmami, stylizacjami modowymi i teatralnymi spektaklami. Mamy za sobą już pokazy filmów, teatry były, a dzisiaj jest finał wielki, pokaz mody - zapowiedział.

Młodzi artyści wzięli też udział w wydarzeniach festiwalowych i warsztatach oraz spotkali się z doświadczonymi twórcami. Finał projektu "Młodzi dla Historii" zakończy Gala Zamknięcia na Placu Grunwaldzkim. Początek o godzinie 17:30.

Trzeci dzień festiwalu to także kolejne debaty. Jedną z nich będzie spotkanie z twórczością Juliena Bryana, amerykańskiego fotografa i dokumentalisty, który ukazywał na zdjęciach tragiczne ludzkie losy podczas oblężenia Warszawy w 1939 roku.

- Kiedy rozpoczęła się wojna, większość zagranicznych korespondentów wyjechała z Warszawy - mówił Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej. - Julien Bryan postanowił przerwać swoją pracę filmową w Holandii i przyjechał do Warszawy - dodał Adam Hlebowicz.

- Julien Bryan ze swoim niezwykłym zmysłem ujęcia chwili, kadru, on nie idzie na front, on nie robi zdjęć walkom. On pokazuje ludzi dotkniętych najpotworniejszą wojną. To jest dopiero początek wojny, ale Julien Bryan ze swoim zmysłem dziennikarskim natychmiast wyczuwa, że dzieje się coś nowego, że ta wojna jest inna, że samoloty strzelające do bezbronnej ludności, no, tego nie było do tej pory - powiedział.

Do udziału w spotkaniu zaproszono syna fotografa, profesora Sama Bryana. W sobotę odbędzie się też wernisaż wystawy najsłynniejszych prac Juliena Bryana.

W sobotę odbędą się też kolejne pokazy filmowe w ramach Konkursu Głównego oraz Konkursu Międzynarodowego, który odbywa się po raz pierwszy. Biorą w nim udział filmy między innymi z Czech, Węgier i Słowacji. Ponadto w sobotnim programie festiwalu projekcje specjalne i pozakonkursowe.

Do konkursu głównego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" zakwalifikowano "Milczące Pokolenie". Reżyserem filmu jest nasz redakcyjny kolega Paweł Domański, a operatorem i producentem - Marcin Majerski.

Ideą festiwalu jest prezentacja dorobku artystycznego twórców zajmujących się tematem walki o niepodległość w latach 1939-89. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Polskie Radio.

Zobacz także

2019-11-30, godz. 11:26 Kabaretowo w Starej Rzeźni. Pierwsi laureaci SZPAK-a Znamy pierwszych laureatów w konkursie stand-up, który zainaugurował kolejną edycję Festiwalu Komedii SZPAK. » więcej 2019-11-29, godz. 07:33 Nadlatuje SZPAK! 13. edycja święta komedii w Szczecinie Największe święto komedii w regionie rusza w Szczecinie. Abelard Giza, poligon kabaretowy, stand-up i improwizacja - to wszystko podczas 13. edycji SZPAK-a. » więcej 2019-11-28, godz. 08:50 Czy "Jarmark am Boden" wróci do Kamienia Pomorskiego? Fundatora obrazu szuka Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Chodzi o obraz Hansa Hartiga przedstawiający port rybacki w Kamieniu Pomorskim. Płótno pochodzi z początku XX wieku. Jak powiedział dyr. MKZH, Grzegorz Kurka dzieło nosi tytuł… » więcej 2019-11-27, godz. 23:54 Chicken Legs zagrał w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół wystąpił na naszej scenie w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2019-11-26, godz. 21:56 Przywracanie pamięci o dawnych żydowskich mieszkańcach Pomorza Premiera filmu "Przywracanie pamięci - cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim" autorstwa Pawła i Michała Kulików odbyła się we wtorek w Kinie Zamek Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2019-11-26, godz. 19:35 Młode dziady w starych skórach... [WIDEO, ZDJĘCIA] W ramach cyklu [3x1]. » więcej 2019-11-24, godz. 09:15 Gala z okazji 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski i USA W Nowym Jorku odbyła się wielka gala z okazji stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski i Stanów Zjednoczonych. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i Przyjaciele". » więcej 2019-11-24, godz. 08:42 Finał Eurowizji Junior w Gliwicach W niedzielę w Arenie Gliwice finał Eurowizji Junior 2019. Konkurs jest po raz pierwszy organizowany w Polsce. » więcej 2019-11-24, godz. 08:34 Wręczono nagrody 31. Festiwalu Filmów Polskich w Ameryce W Chicago ogłoszono zwycięskie obrazy 31. Festiwalu Filmów Polskich w Ameryce. To największy pokaz polskiego kina nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie. » więcej 2019-11-23, godz. 15:26 W hołdzie ofiarom Wielkiego Głodu na Ukrainie W wielu domach Ukrainy, ale także w Szczecinie i na całym świecie w oknach staną w sobotę zapalone świece. Po godz. 16 zostaną one zapalone także w szczecińskim Ośrodku Kultury Ukraińskiej. » więcej
193194195196197198199