Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Po dziewięciu latach zakończył się remont w Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Ksi%C4%85%C5%BC%C4%85t_Czartoryskich_w_Krakowie/Cezary p
Po dziewięciu latach zakończył się remont w Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Ksi%C4%85%C5%BC%C4%85t_Czartoryskich_w_Krakowie/Cezary p
Po dziewięciu latach zakończył się remont w Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie. Muzeum Narodowe zakończyło prace budowlane i ma już dokumenty od poszczególnych urzędów potrzebne do uzyskania zgody na użytkowanie.
W Pałacu trwają ostatnie poprawki i sprzątanie.

- Tu trzeba coś domalować, tu trzeba coś dopracować... Na dwóch piętrach budowane są
gabloty, które są częściowo nowoczesne, prawdopodobnie w najbliższym tygodniu będą dowożone gabloty zabytkowe, które przeszły konserwację i unowocześnienie do celów ekspozycyjnych - mówi Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Nową ramę zyska najcenniejszy w polskich zbiorach obraz „Dama z Gronostajem” Leonarda da Vinci. To jedna z najnowocześniejszych konstrukcji na świecie.

- Nie będę zdradzał szczegółów, ale ta gablota jest jedną z najbardziej skomplikowanych konstrukcji, która ma gwarantować kompletne bezpieczeństwo obrazu w przypadku - odpukać w niemalowane - jakiegokolwiek wydarzenia losowego. Jak to Anglicy mówią, ochrona tego miejsca - zresztą dotyczy to całego Muzeum Książąt Czartoryskich - jest jedną z najbardziej "sophisticated" - dodaje Andrzej Betlej.

Po remoncie znacznie powiększyła się przestrzeń wystawiennicza w Pałacu Czartoryskich. W sumie to 12 nowych sal. Otwarcie Pałacu Czartoryskich zaplanowane jest na 19 grudnia.

Remont w Pałacu Książąt Czartoryskich trwał od 2010 roku. Pierwszy etap prac finansowany był przez Fundację Czartoryskich, między innymi z grantów norweskich oraz z opłat za prezentowanie obrazu Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem" za granicą. W grudniu 2016 roku, zarząd fundacji sprzedał Skarbowi Państwa kolekcję Książąt Czartoryskich oraz budynki muzeum za 100 milionów euro.

W związku z sytuacją na rynku budowlanym koszty remontu wzrosły o blisko 6 milionów złotych. Przebudowa Arsenału i dokończenie prac w Pałacu Książąt Czartoryskich będą kosztować ponad 60 milionów złotych. Niezbędną dotację przekazało ministerstwo kultury.
- Na dwóch piętrach budowane są gabloty, które są częściowo nowoczesne, prawdopodobnie w najbliższym tygodniu będą dowożone gabloty zabytkowe, które przeszły konserwację i unowocześnienie do celów ekspozycyjnych - mówi Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Naro
Jak to Anglicy mówią, ochrona tego miejsca - zresztą dotyczy to całego Muzeum Książąt Czartoryskich - jest jedną z najbardziej "sophisticated" - dodaje Andrzej Betlej.

Zobacz także

2020-12-24, godz. 15:12 Sekret sukcesu kultowego filmu Święta nie mogłyby się odbyć bez choinki, karpia i prezentów, ale również bez... filmu "Kevin sam w domu". To kultowy, 30-letni już film, który rok w rok gromadzi przed ekranami miliony widzów. » więcej 2020-12-24, godz. 06:50 Świąteczny koncert młodych szczecinian [ZDJĘCIA] "Cicha noc", "Lulajże Jezuniu", "W żłobie leży" i wiele znanych kolęd oraz pastorałek złożyło się na świąteczne przedstawienie zorganizowane przez Pomorskie Towarzystwo Oświatowo-Kulturalne. » więcej 2020-12-19, godz. 19:30 Goleniowskie Spotkania Teatralne przeniosły się do internetu XXI Goleniowskie Spotkania Teatralne BRAMAT 2020 w tym roku przebiegają pod hasłem "Cyfrowe Spotkania Teatralne", bowiem wszystkie wydarzenia przeniesiono do sieci. » więcej 2020-12-18, godz. 09:41 Zespół namówił założycielkę Chóru Akademii Morskiej do nagrania utworu z serialu "Wiedźmin" [WIDEO] Powstał "Wiedźmin" na chór i instrumenty, czyli utwór inspirowany czołówką serialu na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego. Jesteśmy bardzo dumni z naszej nowej produkcji - mówiła w "Rozmowie pod Krawatem" założycielka i kierownik… » więcej 2020-12-17, godz. 21:32 "Grosza daj Wiedźminowi" chóralnie w Akademii Morskiej [ZDJĘCIA] Chór Akademii Morskiej w Szczecinie wciąż zaskakuje. W ubiegłym roku, co chwilę informowali nas o swoich zwycięstwach na kolejnych festiwalach i nowych projektach. W tym roku postanowili zaśpiewać, w aranżacji na chór i instrumenty… » więcej 2020-12-17, godz. 12:30 Wirtualny wernisaż wystawy "1970. Zło/Przypadek" W czwartek na szczecińskim placu Solidarności zostanie udostępniona wystawa poświęcona wydarzeniom grudniowym 1970 roku. Ekspozycja nosi tytuł "1970. Zło/Przypadek". » więcej 2020-12-15, godz. 14:20 Niech głos się rozchodzi poprzez wirtualny chór Dom Kultury Krzemień zaprasza do stworzenia wirtualnego chóru. » więcej 2020-12-14, godz. 09:20 Bohaterom Grudnia '70 - koncert w Szczecinie-Zdrojach [WIDEO, ZDJĘCIA] Z okazji 50. rocznicy Grudnia '70, w Kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach odbył się w niedzielę uroczysty koncert Grünebergowski. » więcej 2020-12-13, godz. 07:48 Koncert Grünebergowski dedykowany Bohaterom Grudnia 1970 W kościele pw. św. Ducha w Szczecinie Zdrojach, odbędzie się ostatni w tym roku "Koncert Grünebergowski” zatytułowany "Perły muzyki kościelnej". » więcej 2020-12-12, godz. 21:17 Złote Lwy przyznane. Pierwszy taki werdykt w historii Złote Lwy" na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymali reżyser Mariusz Wilczyński oraz producenci Agnieszka Ścibor i Ewa Puszczyńska za film "Zabij to i wyjedź z tego miasta". » więcej
141142143144145146147