Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

90 lat temu urodził się Sylwester Chęciński, twórca komedii "Sami swoi". źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sylwester_Ch%C4%99ci%C5%84ski
90 lat temu urodził się Sylwester Chęciński, twórca komedii "Sami swoi". źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sylwester_Ch%C4%99ci%C5%84ski
90 lat temu, 21 maja 1930 roku, urodził się Sylwester Chęciński, scenarzysta i reżyser filmowy, twórca kultowej trylogii, na którą złożyły się komedie: "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć".
Jest także autorem głośnych filmów "Wielki Szu", "Rozmowy kontrolowane" oraz serialu "Droga".

Sylwester Chęciński reżyserował spektakle Teatru Telewizji, między innymi "Racja głodowa" i "Żelazna konstrukcja", nakręcił dramat obyczajowy "Agnieszka 46" oraz telewizyjny film fabularny "Przybyli ułani" z cyklu "Święta polskie",

Nazywany "malarzem polskich charakterów", reżyser tworzy na ekranie ciekawe postaci, z krwi i kości, obdarzone różnorodnymi cechami. To powoduje, że nie pozostają obojętne widzowi. W rozmowie w 2014 roku Sylwester Chęciński podkreślił, że z wielu gatunków, najbliższy jest mu film psychologiczny.

- Mogę przejść od dramatu do komedii, ale wydaje mi się, że ważniejsza jest w tego typu sprawach psychologia; to wszystko, co w środku, to, czego nie mówimy wprost, a wynika z sytuacji, zachowania, ze słowa niedopowiedzianego - mówił.

Reżyser osiągnął mistrzostwo w przedstawieniu losów zwaśnionych rodów Kargula i Pawlaka, którzy po wojnie przenoszą się z Kresów Wschodnich na Ziemie Odzyskane. Trylogia Chęcińskiego stała się klasyczną pozycją w polskiej kinematografii, została obsypana wieloma nagrodami, aktorzy zaś grający głównych bohaterów - Władysław Hańcza i Wacław Kowalski stworzyli ponadczasowe kreacje.

- Hańcza nie miał tego dialektu, nie miał tych przyrządów. Miał swój wzrost, ruchy, dynamikę wewnętrzną... Ale Wacław Kowalski miał przewagę jak zaczął mówić dialektem, pięknie z zaśpiewem, sama prawda z tego płynęła, z wdziękiem, z muzyką... A Hańcza dukał, bo usiłował mu dorównać, ale nie był w tym za mocny - wspominał reżyser.

Sylwester Chęciński pracował jako asystent reżysera przy filmie "Spotkania" i jako II reżyser obrazów "Zimowy zmierzch", "Lotna" oraz "Powrót". Współpracował ze Stanisławem Lenartowiczem, Andrzejem Wajdą i Jerzym Passendorferem.

Jego debiutem reżyserskim był film "Historia żółtej ciżemki", nagrodzony Srebrnym Medalem na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Wenecji w 1962 roku.

Za całokształt twórczości, w 2014 roku Sylwester Chęciński otrzymał Nagrodę Specjalną "Platynowe Lwy" na Festiwalu Filmowym w Gdyni, a w 2017-tym - Polską Nagrodę Filmową "Orzeł" za osiągnięcia życia.

Reżyser został też uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
- Mogę przejść od dramatu do komedii, ale wydaje mi się, że ważniejsza jest w tego typu sprawach psychologia; to wszystko, co w środku, to, czego nie mówimy wprost, a wynika z sytuacji, zachowania, ze słowa niedopowiedzianego - mówił.
Trylogia Chęcińskiego stała się klasyczną pozycją w polskiej kinematografii, została obsypana wieloma nagrodami, aktorzy zaś grający głównych bohaterów - Władysław Hańcza i Wacław Kowalski stworzyli ponadczasowe kreacje.

Zobacz także

2020-08-06, godz. 11:13 Brawurowy koncert na "Sacrum Non Profanum" [ZDJĘCIA] Muzyka z popularnych filmów, m.in. "Forest Gump", "Hary Potter", "James Bond" i "Polskie drogi" oraz z gier komputerowych "Wiedźmin" i "Gra o tron" zabrzmiała w Trzęsaczu na Międzynarodowym Festiwalu "Sacrum Non Profanum”. » więcej 2020-08-06, godz. 07:29 Czarownica Sydonia, a współczesne problemy kobiet Nowa wystawa na Zamku Książąt Pomorskich: Sydonia von Borck została oskarżona o czary i skazana na śmierć w XVII w. W tym roku mija 400 lat od tych wydarzeń. » więcej 2020-08-05, godz. 12:55 Słynne tanga Piazzolli na Sacrum Non Profanum [ZDJĘCIA] „Koncert w rytmie słynnych tańców” w interpretacji doskonałego „Accord-Strings Ensemble” zachwycił publiczność w Trzęsaczu. » więcej 2020-08-04, godz. 16:36 XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Sacrum Non Profanum" [ZDJĘCIA] Przy Bałtyckim Krzyżu Nadziei w Pustkowie zainaugurowano XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Sacrum Non Profanum". Gościem honorowym wydarzenia był arcybiskup Andrzej Dzięga. » więcej 2020-08-03, godz. 13:00 Rusza kolejna edycja "Sacrum Non Profanum" Około 150 wykonawców, w tym dwie orkiestry, chór, trzy zespoły kameralne, a także znakomici soliści wystąpią podczas rozpoczynającego się w poniedziałek 10-dniowego XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Sacrum Non Profanu… » więcej 2020-08-01, godz. 12:56 Zachwycający koncert na zakończenie VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Koncertem z udziałem Coven Garden Solistis i liderów Baltic Neopolis Orchestry zakończył się w piątek wieczorem w kościele Jana Ewangelisty w Szczecinie VI Międzynarodowy Festiwal Muzyki. » więcej 2020-07-31, godz. 12:03 RCK Pro Jazz Festival po raz 11. w Kołobrzegu Fani jazzu powinni w ten weekend odwiedzić Kołobrzeg. W piątek rozpoczyna się 11. edycja RCK Pro Jazz Festival. » więcej 2020-07-29, godz. 16:26 Poszukują grobu budowniczego Szczecina. "Natrafiliśmy na cenne odkrycia" [ZDJĘCIA] Stowarzyszenie Denkmal Pomorze ze Szczecina od kilkunastu miesięcy intensywnie poszukuje miejsca pochówku Johannesa Quistorpa - jednego z budowniczych XIX-wiecznego Szczecina. » więcej 2020-07-25, godz. 20:06 Nowe gwiazdy w alei w Sorrento [ZDJĘCIA] Halina Frąckowiak, Mira Kubasińska, Karin Stanek, Tadeusz Nalepa, Wojciech Gąssowski i Andrzej Dzikowski od soboty mają swoje gwiazdy w szczecińskiej Alei Gwiazd. Znajduje się ona przy Muzeum Muzyki Polskiej przy willi "Sorrento". » więcej 2020-07-25, godz. 14:41 Wirtuoz organów zagra w szczecińskiej katedrze Filip Presseisen, jeden z najbardziej utalentowanych w Europie organistów oraz improwizatorów młodego pokolenia zagra w sobotę w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w… » więcej
162163164165166167168