Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

90 lat temu urodził się Sylwester Chęciński, twórca komedii "Sami swoi". źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sylwester_Ch%C4%99ci%C5%84ski
90 lat temu urodził się Sylwester Chęciński, twórca komedii "Sami swoi". źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sylwester_Ch%C4%99ci%C5%84ski
90 lat temu, 21 maja 1930 roku, urodził się Sylwester Chęciński, scenarzysta i reżyser filmowy, twórca kultowej trylogii, na którą złożyły się komedie: "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć".
Jest także autorem głośnych filmów "Wielki Szu", "Rozmowy kontrolowane" oraz serialu "Droga".

Sylwester Chęciński reżyserował spektakle Teatru Telewizji, między innymi "Racja głodowa" i "Żelazna konstrukcja", nakręcił dramat obyczajowy "Agnieszka 46" oraz telewizyjny film fabularny "Przybyli ułani" z cyklu "Święta polskie",

Nazywany "malarzem polskich charakterów", reżyser tworzy na ekranie ciekawe postaci, z krwi i kości, obdarzone różnorodnymi cechami. To powoduje, że nie pozostają obojętne widzowi. W rozmowie w 2014 roku Sylwester Chęciński podkreślił, że z wielu gatunków, najbliższy jest mu film psychologiczny.

- Mogę przejść od dramatu do komedii, ale wydaje mi się, że ważniejsza jest w tego typu sprawach psychologia; to wszystko, co w środku, to, czego nie mówimy wprost, a wynika z sytuacji, zachowania, ze słowa niedopowiedzianego - mówił.

Reżyser osiągnął mistrzostwo w przedstawieniu losów zwaśnionych rodów Kargula i Pawlaka, którzy po wojnie przenoszą się z Kresów Wschodnich na Ziemie Odzyskane. Trylogia Chęcińskiego stała się klasyczną pozycją w polskiej kinematografii, została obsypana wieloma nagrodami, aktorzy zaś grający głównych bohaterów - Władysław Hańcza i Wacław Kowalski stworzyli ponadczasowe kreacje.

- Hańcza nie miał tego dialektu, nie miał tych przyrządów. Miał swój wzrost, ruchy, dynamikę wewnętrzną... Ale Wacław Kowalski miał przewagę jak zaczął mówić dialektem, pięknie z zaśpiewem, sama prawda z tego płynęła, z wdziękiem, z muzyką... A Hańcza dukał, bo usiłował mu dorównać, ale nie był w tym za mocny - wspominał reżyser.

Sylwester Chęciński pracował jako asystent reżysera przy filmie "Spotkania" i jako II reżyser obrazów "Zimowy zmierzch", "Lotna" oraz "Powrót". Współpracował ze Stanisławem Lenartowiczem, Andrzejem Wajdą i Jerzym Passendorferem.

Jego debiutem reżyserskim był film "Historia żółtej ciżemki", nagrodzony Srebrnym Medalem na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Wenecji w 1962 roku.

Za całokształt twórczości, w 2014 roku Sylwester Chęciński otrzymał Nagrodę Specjalną "Platynowe Lwy" na Festiwalu Filmowym w Gdyni, a w 2017-tym - Polską Nagrodę Filmową "Orzeł" za osiągnięcia życia.

Reżyser został też uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
- Mogę przejść od dramatu do komedii, ale wydaje mi się, że ważniejsza jest w tego typu sprawach psychologia; to wszystko, co w środku, to, czego nie mówimy wprost, a wynika z sytuacji, zachowania, ze słowa niedopowiedzianego - mówił.
Trylogia Chęcińskiego stała się klasyczną pozycją w polskiej kinematografii, została obsypana wieloma nagrodami, aktorzy zaś grający głównych bohaterów - Władysław Hańcza i Wacław Kowalski stworzyli ponadczasowe kreacje.

Zobacz także

2023-10-18, godz. 12:01 Muzyczna wizytówka polsko-węgierskiej więzi To jeden z wyrazów polsko-węgierskiej więzi. Tak o koncercie w studiu S1 Radia Szczecin mówi Konsul Generalny Węgier dr Pál Attila Illés. » więcej 2023-10-15, godz. 10:52 Cienie zapomnianych kultur w Kołbaczu Gryfińska kolej powiatowa, istniejąca niemal 100 lat, była tematem przewodnim kolejnej edycji „Cieni zapomnianych kultur". » więcej 2023-10-14, godz. 18:17 Premiera "Cabaretu" w Teatrze Polskim Akcja opowieści rozgrywa się w Berlinie lat 30. ubiegłego wieku. W mieście, z jednej strony - gwiazd kina, filmu i rewii oraz "gorączki jazzu" i mody na taniec, a z drugiej - rodzącego się faszyzmu. » więcej 2023-10-14, godz. 14:45 Maestro Andrzej Boreyko z Orkiestrą Filharmonii Narodowej owacyjnie przyjęty w Szczecinie [ZDJĘCIA] Pierwszy koncert, jeszcze jako Filharmonia Warszawska, orkiestra zagrała przed 122 laty, bardzo szybko osiągając wybitny poziom artystyczny. » więcej 2023-10-07, godz. 09:50 Światowa prapremiera „Helix Nebula” Andrzeja Szachowskiego w Filharmonii w Szczecinie Artysta regularnie współpracuje z laureatem Oscara - polskim kompozytorem Janem A.P. Kaczmarkiem. W piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie odbyła się światowa prapremiera utworu „Helix Nebula” Andrzeja Sz… » więcej 2023-10-06, godz. 14:52 Pianohooligan zagra w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie Zmierzy się z wyjątkowymi dziełami. Znany pod pseudonimem Pianohooligan, od lat podbija serca publiczności na całym świecie - zarówno miłośników jazzu, jak i twardej klasyki. W piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w… » więcej 2023-10-02, godz. 09:13 Finałowy koncert festiwalu "Mniejszości Pod Polską Flagą" [WIDEO] To było wielkie podsumowanie wydarzeń dla mniejszości. Uroczysty koncert zwieńczył festiwal Mniejszości pod Polską Flagą. » więcej 2023-09-30, godz. 16:31 Michał Zaborski i Jakub Kotynia zagrają w cyklu „Jazz w Willi” Oryginalne zestawienie gitary i altówki oraz poszukiwanie nowych brzmień instrumentów odmienne od dotychczas ogólnie przyjętych. Dziś w rezydencji Augusta Lentza w Szczecinie kolejny koncert znanego cyklu „Jazz w Wilii”. » więcej 2023-09-30, godz. 13:35 Orkiestra Filharmonii w Szczecinie ze Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” [ZDJĘCIA] Najwyższe odznaczenie państwowe za zasługi w dziedzinie kultury. Złoty Medal Gloria Artis przyznał Orkiestrze Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Glińsk… » więcej 2023-09-29, godz. 20:56 "Dobry Wieczór Azja" w Studiu S1 Radia Szczecin [WIDEO] Azjatycka energia zagościła w Studiu S1 Radia Szczecin. » więcej
54555657585960