Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ewa_Demarczyk
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ewa_Demarczyk
Zmarła Ewa Demarczyk, piosenkarka, aktorka i pianistka, wybitna wykonawczyni poezji śpiewanej, gwiazda "Piwnicy pod Baranami". Miała 79 lat.
Nazywana "Czarnym Aniołem Piosenki", była jedną z największych osobowości polskiej estrady. Zasłynęła z interpretacji wierszy wybitnych poetów: Leśmiana, Tuwima, Baczyńskiego, Goethego i Mandelsztama.

Wykonywane przez nią utwory, jak: "Czarne anioły", "Karuzela z madonnami", "Grande Valse Brillante", "Tomaszów", czy "Groszki i róże" od lat fascynują publiczność w kraju i za granicą.

Koncertowała na scenach całego świata, w Europie, obu Amerykach, Australii i Japonii. Występowała w paryskiej Olimpii, nowojorskiej Carnegie Hall, Chicago Theatre, londyńskim Variety Arts Center.

W 1965 roku śpiewała w Genewie na koncercie z okazji 20-lecia Organizacji Narodów Zjednoczonych. W dorobku artystycznym miała nagrania telewizyjne i fonograficzne, w tym dla Polskiego Radia i rozgłośni zagranicznych.

Zdobyła wiele nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach, między innymi w Opolu i Sopocie, a także na Światowym Festiwalu Teatralnym w Arezzo, w Varadero na Kubie, Festiwalu Muzyki i Teatru w Helsinkach i na Festiwal Mondial du Theatre w Nancy.

Została wyróżniona Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2010 roku otrzymała Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych. Rok później była laureatką Nagrody Specjalnej Programu 1 Telewizji Polskiej dla wybitnej postaci polskiej kultury. W r. 2012 - za całokształt twórczości uhonorowana Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po 2000 roku piosenkarka wycofała się z życia publicznego. W 2015 roku ukazała się książka "Czarny anioł" pióra Angeliki Kuźniak i Eweliny Karpacz-Oboładze. O Ewie Demarczyk opowiadali współpracujący z nią w przeszłości, kompozytorzy - Zygmunt Konieczny i Andrzej Zarycki oraz przyjaciele z Piwnicy pod Baranami.

W 2017 roku artystka została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Ewa Maria Demarczyk urodziła się 16 stycznia 1941 roku w Krakowie. Ukończyła tamtejszą Średnią Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu oraz Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Współpracowała z krakowskim kabaretem studenckim "Cyrulik".

Debiutowała w 1962 roku w kabarecie Piwnica pod Baranami, wykonując utwór "Karuzela z Madonnami". Rok później zdobyła wszystkie nagrody na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Z Piwnicą rozstała się w 1972 roku.

W 1966 roku wystąpiła z pierwszym samodzielnym spektaklem w Teatrze Kameralnym w Krakowie. W drugiej połowie lat 60. udzieliła się wokalnie w dwóch filmach: "Bariera" Jerzego Skolimowskiego i produkcji "Zbyszek" Jana Laskowskiego, poświęconej tragicznie zmarłemu Zbigniewowi Cybulskiemu. W 1970 roku powstał film muzyczny zatytułowany "Ewa Demarczyk", nakręcony przez Laskowskiego, w formie półgodzinnej rejestracji recitalu artystki.

Artystka współpracowała z kompozytorami, którzy pisali dla niej muzykę do tekstów poetyckich: z Zygmuntem Koniecznym w latach 1962-1966 i Andrzejem Zaryckim - od 1966 do 1985 roku. W latach 1986 -2000 prowadziła Państwowy Teatr Muzyki i Poezji" Teatr Ewy Demarczyk" w Krakowie. W 2001 roku utworzyła też fundację o tej samej nazwie.

Ewa Demarczyk została odznaczona między innymi, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oficerskim Legii Francuskiej. W 2011 roku otrzymała Nagrodę Specjalną Programu 1 Telewizji Polskiej dla wybitnej postaci polskiej kultury, a rok później - Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości.

Zobacz także

2020-01-26, godz. 15:11 Owacyjne przyjęcie Misterium kolędowego CHAPS [ZDJĘCIA] W wypełnionej po brzegi Bazylice Archikatedralnej pw. Świętego Jakuba w Szczecinie zabrzmiały w sobotę najpiękniejsze kolędy i pastorałki. » więcej 2020-01-26, godz. 08:56 Portret wybitnej pieśniarki w premierze Teatru Polskiego Sylwia Różycka wcieliła się w Edith Piaf w najnowszej realizacji Teatru Polskiego w Szczecinie. W sobotę wieczorem na scenie na Łasztowni odbyła się premiera sztuki zatytułowanej "Piaf" autorstwa Pam Gems. » więcej 2020-01-25, godz. 18:19 38. Misterium kolędowe CHAPS w szczecińskiej katedrze Ponad stu artystów wystąpi w sobotę w Bazylice Archikatedralnej pw. Świętego Jakuba Apostoła. » więcej 2020-01-24, godz. 20:13 Ziemia obiecana sybiraków w Przełomach. "Zdjęcia pokazane są po raz pierwszy" [ZDJĘCIA] Wystawa "Sybiraków Ziemia Obiecana" oficjalnie otwarta w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. » więcej 2020-01-24, godz. 17:35 Życie w obecnej przyszłości w Muzeum Sztuki Współczesnej [ZDJĘCIA] Artyści z Polski i Danii prezentują swoje najnowsze prace w Muzeum Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Szczecinie.u » więcej 2020-01-22, godz. 20:01 Nie żyje członek grupy Monty Python Nie żyje Terry Jones - członek grupy Monty Python. » więcej 2020-01-21, godz. 10:34 Bardzo ważne rocznice dla Polski. "Przełomy" przygotują coś dla mieszkańców W tym roku będziemy obchodzić okrągłe rocznice bardzo ważnych wydarzeń dla Polski, w których brali też udział mieszkańcy Pomorza Zachodniego. » więcej 2020-01-20, godz. 16:12 Przełomy podsumowały czwarty rok swojej działalności Cztery lata temu rozpoczęło działalność Centrum Dialogu Przełomy. Tę najnowszą w Szczecinie placówkę muzealną w ubiegłym roku odwiedziło 40 tysięcy osób. » więcej 2020-01-20, godz. 06:48 Sto lat temu urodził się Federico Fellini Dokładnie sto lat temu we włoskim Rimini urodził się Federico Fellini. To jeden z najważniejszych reżyserów w historii kina, twórca niezapomnianych i wielokrotnie nagradzanych: "Słodkiego życia", "8 i pół", "La strady" czy "Am… » więcej 2020-01-19, godz. 13:58 Sukces szczecińskich symfoników we Wrocławiu [ZDJĘCIA] Sobotni występ szczecińskich symfoników w prestiżowej sali koncertowej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu spotkał się z gorącym przyjęciem licznie zgromadzonej, wytrawnej publiczności. Były bisy, standing ovation i kwiaty. » więcej
181182183184185186187