„The Penderecki Trio” powołane przez Elżbietę Penderecką dla upamiętnienia pierwszej rocznicy śmierci Maestro usłyszymy w piątek na stronie internetowej słynnego nowojorskiego Lincoln Center.
Zespół tworzą wybitni młodzi instrumentaliści, zwycięzcy międzynarodowych konkursów muzycznych na całym świecie. Trio prawykona m.in. „Chaconne in memorial del Giovani Paolo II” Krzysztofa Pendereckiego.
Wieczór otworzy słynna część „Chaconne” z „Polskiego Requiem” Mistrza w transkrypcji koreańskiego twórcy JaeJoona Ryu na fortepian, skrzypce i wiolonczelę, którą nagrano w złotej sali Filharmonii w Szczecinie z udziałem melomanów – powiedział skrzypek zespołu Mateusz Makuch.
- Trzy instrumenty muszą oddać całą orkiestrę, ponieważ ten utwór był pisany na całą orkiestrę. Także masa dźwiękowa naszych instrumentów powinna stanowić jakieś 33 procent, żeby słuchacz się nie zorientował, że to nie jest orkiestra – dodał Makuch.
To dla nas wielkie wyzwanie – uzupełnił pianista Andrzej Wierciński.
- Musimy być adwokatami tego, co napisał kompozytor i podjąć tę odpowiedzialność, aby zostać wiernymi idei dzieła – stwierdził Wierciński.
W Trio na wiolonczeli gra urodzony w Niemczech o korzeniach peruwiańsko-urugwajskich Claudio Bohórquez.
- „Trio Penderecki”. To jest honor i zaszczyt, że mogę być częścią tego projektu i grać z moimi młodymi kolegami, którzy są wspaniałymi polskimi talentami. Będziemy koncertowali na całym świecie i oczywiście w Polsce – podsumował Bohórquez.
Wydarzenie, na które złożą się również Trio fortepianowe c-moll op. 101 Johannesa Brahmsa oraz Trio fortepianowe nr 4 e-moll op. 90, B. 166, Dumki Antonina Dvořaka, rozpocznie się w piątek o godzinie 20 w serwisach Facebook i YouTube Filharmonii w Szczecinie. Będzie także transmitowany na stronie nowojorskiego Lincoln Center. Wieczór uświetni jubileusz 25-lecia Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
Koncert „The Penderecki Trio”, którego światową premierę usłyszą Państwo w piątek 26.03.2021 r. o godzinie 20 m.in. na internetowej stronie prestiżowego Lincoln Center, zarejestrowany został 12 marca 2021 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Wieczór był niezwykły, przejmujący, niezapomniany... Kolejny, który przypieczętował piękno muzyki Krzysztofa Pendereckiego w doskonały sposób przechodzącej próbę czasu. Był także wzruszający, wszak przeszyty świadomością, że kompozytor zmarł 29 marca 2020 roku.
„The Penderecki Trio” otworzyło muzyczną ucztę „Chaconną” stanowiącą nierozerwalne ogniwo monumentalnego „Polskiego Requiem” Mistrza, dedykowaną papieżowi Janowi Pawłowi II w roku Jego śmierci, 2005. Dzieło napisane na orkiestrę smyczkową doczekało się niezliczonej liczby wykonań w różnorodnych transkrypcjach. W Szczecinie zabrzmiało w wizji koreańskiego twórcy JaeJoona Ryu, którą w iście mistrzowskim stylu zinterpretowało Trio tworzone przez młodych Artystów, pianistę Andrzeja Wiercińskiego, skrzypka Mateusza Makucha i wiolonczelistę Claudio Bohórqueza. Instrumentaliści przedstawili także Trio fortepianowe c-moll op. 101 Johannesa Brahmsa oraz Trio fortepianowe nr 4 e-moll op. 90, B. 166, Dumki Antonina Dvořaka. Dobór repertuaru bezsprzecznie łączył się z fascynacją Mistrza Pendereckiego XIX-wiecznymi kompozytorami z Czech i Niemiec. Muzycy świadomi wymiaru takiego postrzegania ich twórczości przez Maestro, wiernie zagrali nuty, nie tylko zapisane, ale również nieutrwalone w partyturach. Tym samym zbudowali własną wizję utworów, co podkreśliło ich wrażliwość i dojrzałość interpretacyjną popartą techniką gry. Wieczór zamknęli wykonaną na bis „Chaconną”, nawiązującą zarówno do barokowej formy polifonicznych wariacji, jak i do ich odmiany klasyczno-romantycznej, przekształcając tematy, które zgodnie z intencją największego kompozytora naszych czasów, łączyli w grupy tworzące symetryczną formę ABA.
Pomysł Pani Elżbiety Pendereckiej utworzenia „The Penderecki Trio” w składzie tych Artystów, podkreślił wagę twórczości Krzysztofa Pendereckiego, a Trio stało się godnym interpretatorem spuścizny Maestro.
Non omnis moriar.
Zobacz także
2021-12-30, godz. 00:05
Zespół Mysen zagrał w Radiu Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA]
Koncert odbył się w ramach cyklu [3x1].
» więcej
2021-12-28, godz. 16:52
Inauguracja działalności Klubu Dyskusyjnego FILMIA
Projekcje filmów kina niemego, pierwszych polskich obrazów z końca XIX i XX wieku oraz współczesne produkcje - to tylko niektóre atrakcje, jakie zapowiada Klub dyskusyjny FILMIA.
» więcej
2021-12-28, godz. 15:57
To nie będzie sen. To będzie Mysen [WIDEO, ZDJĘCIA]
Ostatni w tym roku minikoncert [3x1] już w najbliższą środę.
» więcej
2021-12-21, godz. 15:22
Grand Prix SAWP dla profesora Dariusza Dyczewskiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Wspólne wykonanie przez publiczność i artystów kolędy „Bóg się rodzi” zakończyło ostatni w tym roku wieczór Festiwalu Muzycznego "Koncerty Grünebergowskie".
» więcej
2021-12-19, godz. 19:10
Polka druga w konkursie Eurowizja Junior
Polka, Sara James zajęła drugie miejsce w konkursie piosenki Eurowizji Junior w Paryżu.
» więcej
2021-12-18, godz. 13:29
Filharmonia w Szczecinie w hołdzie ofiarom Grudnia’70 [ZDJĘCIA]
Dwoma bisami i owacjami na stojąco zakończył się wczoraj w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie koncert piosenek o wolności Jacka Kaczmarskiego. Wieczór zorganizowano z okazji 51. rocznicy wydarzeń Grudnia’70.
» więcej
2021-12-18, godz. 11:37
Muzyka cerkiewna w Pleciudze
Muzyka cerkiewna zabrzmi w sobotę w Teatrze Lalek "Pleciuga" podczas bożonarodzeniowego koncertu.
» więcej
2021-12-18, godz. 08:46
Odnajduje zaskakujące historie piosenek. Otrzymał "kryształowe pióro"
Rafał Podraza odebrał w piątek wieczorem z rąk Mieczysława Jureckiego Kryształowe pióro, nagrodę Związku Autorów i Kompozytorów ZAKR.
» więcej
2021-12-17, godz. 15:10
Piosenki Jacka Kaczmarskiego o wolności w złotej sali Filharmonii
„Mury”, „Bajka”, „Pochodnie” i „Nasza klasa" - to tylko niektóre piosenki Jacka Kaczmarskiego, które zabrzmią dziś w złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
» więcej
2021-12-16, godz. 19:58
Opera przygotowuje się do jubileuszu 65-lecia
Opera na Zamku przygotowuje się do swojego jubileuszu. W styczniu 1957 roku odbyła się pierwsza premiera sceny muzycznej Szczecina. Była to "Kraina uśmiechu" Franciszka Lehara.
» więcej