„The Penderecki Trio” powołane przez Elżbietę Penderecką dla upamiętnienia pierwszej rocznicy śmierci Maestro usłyszymy w piątek na stronie internetowej słynnego nowojorskiego Lincoln Center.
Zespół tworzą wybitni młodzi instrumentaliści, zwycięzcy międzynarodowych konkursów muzycznych na całym świecie. Trio prawykona m.in. „Chaconne in memorial del Giovani Paolo II” Krzysztofa Pendereckiego.
Wieczór otworzy słynna część „Chaconne” z „Polskiego Requiem” Mistrza w transkrypcji koreańskiego twórcy JaeJoona Ryu na fortepian, skrzypce i wiolonczelę, którą nagrano w złotej sali Filharmonii w Szczecinie z udziałem melomanów – powiedział skrzypek zespołu Mateusz Makuch.
- Trzy instrumenty muszą oddać całą orkiestrę, ponieważ ten utwór był pisany na całą orkiestrę. Także masa dźwiękowa naszych instrumentów powinna stanowić jakieś 33 procent, żeby słuchacz się nie zorientował, że to nie jest orkiestra – dodał Makuch.
To dla nas wielkie wyzwanie – uzupełnił pianista Andrzej Wierciński.
- Musimy być adwokatami tego, co napisał kompozytor i podjąć tę odpowiedzialność, aby zostać wiernymi idei dzieła – stwierdził Wierciński.
W Trio na wiolonczeli gra urodzony w Niemczech o korzeniach peruwiańsko-urugwajskich Claudio Bohórquez.
- „Trio Penderecki”. To jest honor i zaszczyt, że mogę być częścią tego projektu i grać z moimi młodymi kolegami, którzy są wspaniałymi polskimi talentami. Będziemy koncertowali na całym świecie i oczywiście w Polsce – podsumował Bohórquez.
Wydarzenie, na które złożą się również Trio fortepianowe c-moll op. 101 Johannesa Brahmsa oraz Trio fortepianowe nr 4 e-moll op. 90, B. 166, Dumki Antonina Dvořaka, rozpocznie się w piątek o godzinie 20 w serwisach Facebook i YouTube Filharmonii w Szczecinie. Będzie także transmitowany na stronie nowojorskiego Lincoln Center. Wieczór uświetni jubileusz 25-lecia Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
Koncert „The Penderecki Trio”, którego światową premierę usłyszą Państwo w piątek 26.03.2021 r. o godzinie 20 m.in. na internetowej stronie prestiżowego Lincoln Center, zarejestrowany został 12 marca 2021 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Wieczór był niezwykły, przejmujący, niezapomniany... Kolejny, który przypieczętował piękno muzyki Krzysztofa Pendereckiego w doskonały sposób przechodzącej próbę czasu. Był także wzruszający, wszak przeszyty świadomością, że kompozytor zmarł 29 marca 2020 roku.
„The Penderecki Trio” otworzyło muzyczną ucztę „Chaconną” stanowiącą nierozerwalne ogniwo monumentalnego „Polskiego Requiem” Mistrza, dedykowaną papieżowi Janowi Pawłowi II w roku Jego śmierci, 2005. Dzieło napisane na orkiestrę smyczkową doczekało się niezliczonej liczby wykonań w różnorodnych transkrypcjach. W Szczecinie zabrzmiało w wizji koreańskiego twórcy JaeJoona Ryu, którą w iście mistrzowskim stylu zinterpretowało Trio tworzone przez młodych Artystów, pianistę Andrzeja Wiercińskiego, skrzypka Mateusza Makucha i wiolonczelistę Claudio Bohórqueza. Instrumentaliści przedstawili także Trio fortepianowe c-moll op. 101 Johannesa Brahmsa oraz Trio fortepianowe nr 4 e-moll op. 90, B. 166, Dumki Antonina Dvořaka. Dobór repertuaru bezsprzecznie łączył się z fascynacją Mistrza Pendereckiego XIX-wiecznymi kompozytorami z Czech i Niemiec. Muzycy świadomi wymiaru takiego postrzegania ich twórczości przez Maestro, wiernie zagrali nuty, nie tylko zapisane, ale również nieutrwalone w partyturach. Tym samym zbudowali własną wizję utworów, co podkreśliło ich wrażliwość i dojrzałość interpretacyjną popartą techniką gry. Wieczór zamknęli wykonaną na bis „Chaconną”, nawiązującą zarówno do barokowej formy polifonicznych wariacji, jak i do ich odmiany klasyczno-romantycznej, przekształcając tematy, które zgodnie z intencją największego kompozytora naszych czasów, łączyli w grupy tworzące symetryczną formę ABA.
Pomysł Pani Elżbiety Pendereckiej utworzenia „The Penderecki Trio” w składzie tych Artystów, podkreślił wagę twórczości Krzysztofa Pendereckiego, a Trio stało się godnym interpretatorem spuścizny Maestro.
Non omnis moriar.
Zobacz także
2021-04-02, godz. 08:49
Międzynarodowy sukces prof. Burnickiej-Kalischewskiej [ZDJĘCIA]
Profesor Sylwia Burnicka-Kalischewska z Akademii Sztuki w Szczecinie uznana została za najlepszego pedagoga Międzynarodowego Konkursu Muzycznego "Moskwa", organizowanego pod auspicjami UNESCO.
» więcej
2021-04-01, godz. 16:29
Zespół Tulia ma nową wokalistkę
Szczeciński zespół Tulia ma nową wokalistkę. Do tria dołączyła Halina Mlynkova, przed laty wokalistka zespołu Brathanki.
» więcej
2021-03-31, godz. 23:57
Tymczasem na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA]
Zagrał zespół Tymczasem.
» więcej
2021-03-30, godz. 19:53
Udało się! Jest zdrowy zespół w Szczecinie! [WIDEO, ZDJĘCIA]
A to oznacza, że ostatnia środa miesiąca nie będzie pusta.
» więcej
2021-03-27, godz. 08:32
Jan Ptaszyn Wróblewski świętuje 85. urodziny
Ikona polskiego jazzu i legendarny radiowiec Jan Ptaszyn Wróblewski świętuje 85. urodziny. Od prawie pół wieku prowadzi w Programie 3 Polskiego Radia kultową audycję "Trzy Kwadranse Jazzu".
» więcej
2021-03-26, godz. 10:28
Gala Fryderyków w Filharmonii. "Szczecin tylko na tym zyska"
Gala rozdania "Fryderyków" najprawdopodobniej odbędzie się jesienią w Filharmonii w Szczecinie.
» więcej
2021-03-23, godz. 16:52
Notatnik terenowy dla spragnionych wiedzy o Stargardzie
To zachęta do spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale też okazja do bliższego poznania okolicy. "Notatnik terenowy" przygotowało Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie.
» więcej
2021-03-23, godz. 13:17
Francuskie media żegnają Adama Zagajewskiego
Największe portale informacyjne w kraju opublikowały depeszę agencji AFP, w której przypomniano życie i twórczość polskiego poety, który mieszkał przez kilka lat w Paryżu. Adam Zagajewski zmarł w niedzielę w Krakowie. Miał 75…
» więcej
2021-03-21, godz. 13:09
Premiera płyty "I żyli długo i w Szczecinie 2"
Filharmonia w Szczecinie zaprasza na długo wyczekiwaną premierę drugiej części płyty pt. "I żyli długo i w Szczecinie".
» więcej