Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Andrzej Wierciński – pianista. Fot. [Archiwum Artysty]
Andrzej Wierciński – pianista. Fot. [Archiwum Artysty]
Wnętrze Willi Lentza w Szczecinie. Fot. [Materiały prasowe]
Wnętrze Willi Lentza w Szczecinie. Fot. [Materiały prasowe]
Wnętrze Willi Lentza w Szczecinie. Fot. [Materiały prasowe]
Wnętrze Willi Lentza w Szczecinie. Fot. [Materiały prasowe]
Wnętrze Willi Lentza w Szczecinie. Fot. Materiały prasowe
Wnętrze Willi Lentza w Szczecinie. Fot. Materiały prasowe
Willa Lentza w Szczecinie. Fot. [Materiały prasowe]
Willa Lentza w Szczecinie. Fot. [Materiały prasowe]
Pod koniec lipca zakończyły się w Warszawie eliminacje do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Wśród 96. uczestników tego prestiżowego wydarzenia, Polskę reprezentować będzie m.in. Andrzej Wierciński.

Wirtuoz przyjmując zaproszenie Willi Lentza zgodził się przedstawić recital chopinowski – powiedziała pełniąca obowiązki dyrektora placówki Jadwiga Kimber.

- Wobec Konkursu Chopinowskiego, Willa Lentza nie może pozostać z boku, wręcz przeciwnie, chcemy go troszeczkę wyprzedzić i prezentować publiczności szczecińskiej najważniejsze wydarzenia i najlepszych wykonawców – dodała Kimber.

Andrzej Wierciński jest wielokrotnym stypendystą m.in. Krystiana Zimermana, Yamahy i Fundacji „Sinfonia Varsovia”. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach odbył też studia podyplomowe na Universität Mozarteum Salzburg, w klasie prof. Pavla Gililova.

- Ostatnio grałem na zaproszenie m.in. Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i Profesora Piotra Palecznego na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju – powiedział Andrzej Wierciński.

- Odkrywanie tej muzyki tak naprawdę kończy się śmiercią, bo nigdy nie odkryjemy do końca, o co chodziło Chopinowi w niektórych fragmentach utworów. To bardzo kolorowa podróż – podsumował pianista.

Recital Andrzeja Wiercińskiego w Willi Lentza odbędzie się 16 sierpnia 2021 roku o godzinie 18.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2023-04-18, godz. 14:35 Ania Karwan w Radiu Szczecin "Swobodnie" to drugi i bardzo ważny album w dyskografii Ani Karwan, a do tego aktualna "Płyta tygodnia" Radia Szczecin. » więcej 2023-04-18, godz. 09:07 Zespół Pieśni i Tańca PUM poszukuje tancerzy To najmłodszy taki zespół w regionie i choć działa prężnie, to poszukuje nowych członków. » więcej 2023-04-15, godz. 14:01 Wspomnienie o Arkadiuszu Gacparskim. Minęła 10. rocznica śmierci artysty [WIDEO, ZDJĘCIA] Karykatury i portrety Maryli Rodowicz, Artura Barcisia, Jana Borysewicza, Krzysztofa Cugowskiego, Gustawa Holoubka, Krzysztofa Krawczyka, Stanisława Soyki i wielu innych. W piątek w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, w 10. rocznicę śmierci… » więcej 2023-04-15, godz. 10:45 Orkiestracje Piotra Mossa pieśni Carla Loewego i Emilie Mayer. Światowe prawykonanie w Filharmonii w Szczecinie [ZDJĘCIA] Dwoje największych XIX wiecznych kompozytorów szczecińskich na jednej scenie w tym samym czasie. Utwory mistrza Carla Loewego (1796-1869) i jego niezwykle zdolnej uczennicy Emilie Mayer (1812-1883) zabrzmiały w piątek w Filharmonii im… » więcej 2023-04-14, godz. 13:05 Czesław Niemen „Pamiętam ten dzień”. Premiera streamingowa dwupłytowego albumu Po raz pierwszy w serwisach streamingowych pojawia się kilkadziesiąt nagrań Czesława Niemena z podwójnego album CD „Pamiętam ten dzień”. Wydawnictwo, które po premierze pokryło się platyną, Agencja Muzyczna Polskiego Radia wznawia… » więcej 2023-04-14, godz. 12:40 Wystawa Arkadiusza Gacparskiego w 10. rocznicę śmierci artysty Teatr i plastyka były w jego twórczości nierozłączne. Zafascynowany kabaretem współpracował z krakowską Piwnicą pod Baranami. W Szczecinie współtworzył m.in. festiwal "Dymny żongler dwusturęki" i słynne "Dymnalia" poświęcone… » więcej 2023-04-12, godz. 15:10 Zbrodnia katyńska na specjalnej ekspozycji w kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego [WIDEO, ZDJĘCIA] Nową ekspozycję poświęconą zbrodni katyńskiej opracowało Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wystawa jest już dostępna dla zwiedzających. » więcej 2023-04-07, godz. 12:00 Dziś mija 20. rocznica śmierci profesora Jana Szyrockiego. Wspomnienie o chórmistrzu Do Szczecina przyjechał w 1951 roku. Tu założył Chóry: Chłopięcy „Słowiki”, słynny Akademicki Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcy Zespół Wokalny „Berżeretki”. Rozsławił nasze miasto na całym… » więcej 2023-04-06, godz. 15:10 „Non Omnis Moriar”. Modlitwa za Mistrza Jana Szyrockiego [WIDEO, ZDJĘCIA] Monumentalne Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiało w Wielką Środę w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Dzieło wypełniło mszę celebrowaną przez księdza Zbigniewa Woźniaka - rektora Arcybiskupiego… » więcej 2023-04-05, godz. 10:07 „Nie wszystek umrę”. Modlitwa za profesora Szyrockiego Założyciel Chórów: Chłopięcego „Słowiki”, Akademickiego Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcego Zespołu Wokalnego „Berżeretki”. » więcej
59606162636465