Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Wystawa została przygotowana przez Instytut Pileckiego oraz Instytut Adama Mickiewicza. Można ją obejrzeć w siedzibie instytutu przy Bramie Brandenburskiej do 19 września. Fot. VOG Agency, www.vogagency.de
Wystawa została przygotowana przez Instytut Pileckiego oraz Instytut Adama Mickiewicza. Można ją obejrzeć w siedzibie instytutu przy Bramie Brandenburskiej do 19 września. Fot. VOG Agency, www.vogagency.de
Zbiór wyjątkowych fotografii ukazujących pokojowe protesty na Białorusi można obejrzeć w Berlinie. Wystawę pt.: "Niech żyje Białoruś!" przygotował Instytut Pileckiego.
Do zobaczenia są m.in. prace fotografów, którzy dokumentowali przejawy życia społecznego i politycznego na Białorusi w ekstremalnych warunkach i w większości płacąc za to cenę więzienia. Wystawa przedstawia wydarzenia od sierpnia zeszłego roku do aresztowania Andrzeja Poczobuta i Andżeliki Borys.

- O reżimie Łukaszenki mówi się, że jest to ostatni reżim dwudziestowieczny wyrastający z czasów stalinowskich, sowieckich, który istnieje na terenie naszej współczesnej Europy - zaznacza dyrektor Instytutu Pileckiego w Berlinie, Hanna Radziejowska.

- To, co się dzieje - chociaż mamy rok 2021 - jest głęboko zanurzone w doświadczeniu XX wieku. Sami Białorusini, których mieliśmy zaszczyt poznać często mówią, że to, co dzieje się teraz na Białorusi przypomina Kuropaty, czyli zbrodnię sowiecką z 1937 roku na Białorusi. Była to eksterminacje inteligencji białoruskiej - wspomina.

Oprócz fotografii odwiedzający mogą zobaczyć plakaty, rysunki i materiały wideo z wystąpień "Wolnego Chóru". Wystawa zwraca również uwagę na działania białoruskiej diaspory.

- Swoją ciężką pracą diaspora białoruska zmusza świat, by nie odwracał od nich wzroku. Nie wierzę w to, aby dało się budować dobrobyt Europy, jeżeli za naszą wschodnią granicą, w samym sercu Europy dzieją się tak straszne rzeczy. Jeżeli będziemy milczeć i nie będziemy wspierać Białorusinów to wówczas - jak nas uczy historia - to wszystko do nas wróci w jeszcze gorszy sposób - dodaje Radziejowska.

Wystawa została przygotowana przez Instytut Pileckiego oraz Instytut Adama Mickiewicza. Można ją obejrzeć w siedzibie instytutu przy Bramie Brandenburskiej do 19 września.
- O reżimie Łukaszenki mówi się, że jest to ostatni reżim dwudziestowieczny wyrastający z czasów stalinowskich, sowieckich, który istnieje na terenie naszej współczesnej Europy - zaznacza dyrektor Instytutu Pileckiego w Berlinie, Hanna Radziejowska.

Zobacz także

2021-01-27, godz. 18:53 14-letni Alexander Kalischewski najlepszy w New Jersey i w Moskwie Pierwsze nagrody na prestiżowych Międzynarodowych Konkursach Muzycznych, „Elite” w New Jersey w Stanach Zjednoczonych i „Fantasy” w Moskwie w Rosji - to najnowsze laury 14-letniego sopranisty chłopięcego Alexandra Kalischewski… » więcej 2021-01-27, godz. 06:32 Tegoroczny honorowy Złoty Glob dla Jane Fondy Jedna z najpopularniejszych amerykańskich aktorek ostatnich dekad - Jane Fonda - otrzyma prestiżowe wyróżnienie podczas tegorocznej gali Złotych Globów, drugich po Oscarach najważniejszych nagród w dziedzinie kina. Otrzyma Nagrodę… » więcej 2021-01-22, godz. 17:51 Karolina Hyla-Wybraniec poprowadzi szczecińskich symfoników [ZDJĘCIA] Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza dedykuje piątkowy koncert pamięci zmarłego w ubiegłym tygodniu dyrygenta i pedagoga Jacka Kraszewskiego. » więcej 2021-01-22, godz. 11:23 Centrum Dialogu Przełomy ma pięć lat. "Czekamy na spotkanie z publicznością" Pandemia pokrzyżowała plany świętowania urodzin Centrum Dialogu Przełomy. 24 stycznia minie pięć lat od otwarcia placówki. » więcej 2021-01-22, godz. 11:12 Setne urodziny poety i żołnierza AK Sto lat temu urodził się Krzysztof Kamil Baczyński. Poeta, żołnierz Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, przedstawiciel tragicznego pokolenia 'Kolumbów', którego jest jednym z najsłynniejszych artystów. » więcej 2021-01-22, godz. 09:14 Szczecińskie przedszkolaki na Dzień Dziadka [WIDEO, ZDJĘCIA] Od rana prześcigamy się w pomysłach na oryginalny prezent i życzenia dla dziadków, bo 22 stycznia obchodzimy ich święto. Zostało przeniesione prawdopodobnie z Ameryki w latach osiemdziesiątych XX wieku. Z okazji Dnia Dziadka dzieci… » więcej 2021-01-21, godz. 08:32 "Bez niej nie mógłbym żyć, kocham ją". Szczecińskie maluchy o swoich babciach [WIDEO, ZDJĘCIA] Dzieci w całej Polsce wręczają swoim babciom laurki z czerwonymi serduszkami, kolorowymi kwiatami, roześmianymi buźkami i promiennym słońcem. Deklamują też wierszyki i śpiewają specjalnie przygotowane piosenki. » więcej 2021-01-19, godz. 09:46 Dofinansowania dla stowarzyszeń z gminy Dębno Organizacje pożytku publicznego z gminy Dębno otrzymały dofinansowania w ramach Programu Społecznik. » więcej 2021-01-15, godz. 15:46 50-lecie pracy artystycznej perkusisty Filharmonii w Szczecinie Profesor Jorge Luis Valcarcel Gregorio obchodzi w tym roku Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. » więcej 2021-01-15, godz. 10:29 Nie żyje dyrygent Jacek Kraszewski Zmarł Jacek Kraszewski - znakomity dyrygent przez lata współpracujący z Filharmonią w Szczecinie, w której debiutował już na drugim roku studiów. » więcej
124125126127128129130