Dwoma bisami i owacjami na stojąco zakończył się we wtorek w złotej sali Filharmonii w Szczecinie recital Jakuba Kuszlika – zdobywcy IV miejsca 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
- Z muzyką Fryderyka jestem związany od dziecka, choć uwielbiam również grać m.in. Johannesa Brahmsa, którego dwa dzieła, Rapsodię Es-dur op. 119 nr 4 oraz Intermezzo h-moll op. 119 nr 1 przedstawiłem na koniec koncertu – powiedział Jakub Kuszlik.
- To muzyka, którą zawsze bardzo kochałem, więc chciałem też zaprezentować jej więcej polskiej publiczności, bo kompozycje Johannesa Brahmsa są rzadko grane. Z drugiej strony, można zaobserwować u Brahmsa wiele inspiracji Chopinem, choćby napisał Scherzo, czy jedno z Intermezz, na przykład pierwotnie miało tytuł Nokturn, dlatego wydawało mi się, że to może być ciekawe połączenie – dodał pianista.
Do Szczecina przyjechałem po raz pierwszy i jestem bardzo podekscytowany – uzupełnił artysta.
- Jest to miasto z bogatą historią, więc chciałem jej trochę doświadczyć. Do tego jest tutaj piękna sala koncertowa, wspaniała Filharmonia i akustyka jest świetna. Chętnie wróciłbym do Szczecina, jeśli oczywiście pojawi się zaproszenie, bo była też bardzo ciepła publiczność, więc był to dla mnie absolutny zaszczyt móc tutaj zagrać – podsumował Jakub Kuszlik.
Najbliższy koncert Filharmonii odbędzie się w piątek, 12 listopada 2021 roku o godzinie 16:30 w holu budynku. Wystąpi Wolny Chór z Białorusi, który powstał w 2020 r. jako forma protestu przeciwko sfałszowanym przez Aleksandra Łukaszenkę wyborom. Wstęp jest bezpłatny.
Zobacz także
2024-06-14, godz. 09:25
Sacrum Non Profanum w Szczecinie. "Kościółek w Trzęsaczu jest zbyt mały"
To nie kwestie finansowe, a artystyczne i techniczne. Tak dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum tłumaczy jego przeniesienie do Szczecina i Świnoujścia.
» więcej
2024-06-13, godz. 22:07
Debata o kulturze w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA]
W Radiu Szczecin rozmawialiśmy o ważnych sprawach. Tym razem to była debata o kulturze.
» więcej
2024-06-13, godz. 19:27
Polsko-amerykańska współpraca przy bajkach w PRL-u
Historia filmów rysunkowych dla dzieci w PRL-u była tematem dzisiejszego spotkania w szczecińskim Przystanku Historia.
» więcej
2024-06-13, godz. 16:16
Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO]
Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez "Ogrody Śródmieście".
» więcej
2024-06-12, godz. 19:08
Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy.
» więcej
2024-06-12, godz. 18:06
Debata o kulturze na naszej antenie
W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze.
» więcej
2024-06-11, godz. 21:56
Przed Sejmem pikietowali artyści
"Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie.
» więcej
2024-06-09, godz. 10:52
Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów
Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2024-06-09, godz. 09:02
Marek Stelar z kolejną nagrodą
Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru".
» więcej
2024-06-07, godz. 10:41
Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki
Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki.
» więcej