Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Fryta 73
Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Fryta 73
Nie żyje Sylwester Chęciński, scenarzysta i reżyser filmowy, twórca kultowej trylogii, na którą złożyły się komedie: "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć". Jest także autorem głośnych filmów "Wielki Szu", "Rozmowy kontrolowane" oraz serialu "Droga". Miał 91 lat.
Nazywany "malarzem polskich charakterów", Sylwester Chęciński tworzył na ekranie postaci z krwi i kości, obdarzone różnorodnymi cechami i wiarygodne psychologicznie. Uprawiał wiele gatunków filmowych i choć sam podkreślał, że najbliższy jest mu film psychologiczny, to realizował się twórczo także w komedii czy produkcjach sensacyjno-szpiegowskich i kryminalnych.

Chęciński jest autorem dramatu obyczajowego, którego akcja dzieje się w powojennej rzeczywistości - "Agnieszka 46" oraz telewizyjnego filmu fabularnego "Przybyli ułani" z cyklu "Święta polskie", reżyserował także spektakle Teatru Telewizji, między innymi "Racja głodowa" i "Żelazna konstrukcja".

Mistrzostwo osiągnął w przedstawieniu losów zwaśnionych rodów Kargula i Pawlaka, którzy po wojnie przenoszą się z Kresów Wschodnich na Ziemie Odzyskane. Trylogia Chęcińskiego stała się klasyczną pozycją w polskiej kinematografii, aktorzy zaś grający głównych bohaterów - Władysław Hańcza i Wacław Kowalski - stworzyli ponadczasowe kreacje. Wśród wielu nagród, którymi została obsypana trylogia, jest "Złota Kaczka" 50-lecia przyznana przez pismo "Film" w 2007 roku w kategorii: Najlepsza złota myśl. Uhonorowano nią kwestię: "Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie".

W 2014 roku na Festiwalu Filmowym w Gdyni Sylwester Chęciński otrzymał Nagrodę Specjalną "Platynowe Lwy" za całokształt twórczości, w 2017 - Polską Nagrodę Filmową "Orzeł" za osiągnięcia życia.

Urodził się 21 maja 1930 roku w Suścu koło Tomaszowa Lubelskiego. W 1956 roku ukończył reżyserię w łódzkiej filmówce. Pracował przez kilka lat jako asystent reżysera przy filmie "Spotkania" i jako II reżyser obrazów: "Zimowy zmierzch", "Lotna" oraz "Powrót". Współpracował ze Stanisławem Lenartowiczem, Andrzejem Wajdą i Jerzym Passendorferem. Jego debiutem reżyserskim był film "Historia żółtej ciżemki", nagrodzony Srebrnym Medalem na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Wenecji w 1962 roku.

Choć związał się z Wrocławiem, to dwukrotnie pełnił funkcję zastępcy kierownika artystycznego w warszawskich zespołach filmowych - w latach 1976-1980 w "Iluzjonie", a od 1988 do 1991 roku - w zespole "Kadr".

W roli aktora wystąpił w dwóch filmach - "Godziny nadziei" z 1955 i "Baśń o ludziach stąd" z 2003 roku. Przez wiele lat zasiadał w jury Festiwalu Reżyserii Filmowej.

W 2005 roku Sylwester Chęciński został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2014 otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Zobacz także

2021-12-03, godz. 07:47 "Lokatorka" trafia do kin [WIDEO] Film "Lokatorka" w reżyserii Michała Otłowskiego trafia do kin. To dramat sensacyjny o mechanizmach tak zwanej dzikiej reprywatyzacji inspirowany sprawą niewyjaśnionej do dziś śmierci Jolanty Brzeskiej. Spalone ciało warszawskiej aktywistki… » więcej 2021-12-02, godz. 21:10 W czasach PRL-u ich zdjęcia oglądała cała Polska [WIDEO, ZDJĘCIA] Paweł Miedziński, szczeciński historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, w naukowej monografii opowiedział historię Centralnej Agencji Fotograficznej. W czwartek odbyła się szczecińska premiera tej bogato ilustrowanej zdjęciami pub… » więcej 2021-12-02, godz. 07:34 Chór dziecięcy "Don Diri Don" wyrusza do Berlina i Rzymu Szczeciński chór dziecięcy "Don Diri Don" wyjeżdża dziś do Rzymu na Międzynarodowy Konkurs chóralny "Chorus Inside" . W wydarzeniu weźmie udział około 20 zespołów z całego świata. » więcej 2021-12-01, godz. 09:41 Premiera płyty "Bortkiewicz Piano Music" Sławomira Wilka Rarytas na rynku płytowym. Szczecinianin Sławomir Wilk - artysta zaliczany do czołówki polskich pianistów średniego pokolenia wydał kolejny album. Na płycie znalazły się utwory Sergieja Bortkiewicza - mało znanego kompozytora o… » więcej 2021-11-29, godz. 17:58 Narodowa Orkiestra Dęta w złotej sali Filharmonii [WIDEO, ZDJĘCIA] Powstała w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Jedyna w Polsce Narodowa Orkiestra Dęta zagra w poniedziałek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2021-11-29, godz. 07:50 Sklep z Ptasimi Piórami w Starej Rzeźni. Publiczność była zachwycona [ZDJĘCIA] Sklep z Ptasimi Piórami podarował swojej publiczności nową płytę: to ósma autorska płyta w ponad 40-letniej historii zespołu. » więcej 2021-11-28, godz. 09:41 Święto autorów i czytelników w Książnicy Pomorskiej [ZDJĘCIA] W Książnicy Pomorskiej trwa Festiwal Czytania "Odkrywcy Wyobraźni". » więcej 2021-11-27, godz. 09:15 Dziewiąta edycja szczecińskiego Festiwalu Czytania. Gwiazdy zapraszają Grażyna Szapołowska, Michał Ogórek, Dominika Ostałowska czy Jerzy Bralczyk na tegorocznym Festiwalu Czytania w Szczecinie. Dziewiąta edycja imprezy rusza w sobotę w Książnicy Pomorskiej. » więcej 2021-11-27, godz. 08:05 Owacje na stojąco dla dyrygentki Mei-Ann Chen [ZDJĘCIA] Burzą braw i owacjami na stojąco zakończył się w piątek koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. W cyklu "Grandioso" zabrzmiały popularne kompozycje Astora Piazzolli, Igora Strawińskiego i Felixa Mendelssoh… » więcej 2021-11-26, godz. 20:35 W sobotę poznamy laureatów Literackich Nagród "Jantar" Otwarta księga z lipowego drewna, a na niej bursztyn - tak wygląda Nagroda Literacka "Jantar". Uroczyste ich wręczenie odbędzie się w sobotę podczas Festiwalu Czytania "Odkrywcy Wyobraźni". » więcej
111112113114115116117