Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Kino Pionier 1907. Fot. Sławomir Orlik [Radio Szczecin/Archiwum]
Kino Pionier 1907. Fot. Sławomir Orlik [Radio Szczecin/Archiwum]
Projekcje filmów kina niemego, pierwszych polskich obrazów z końca XIX i XX wieku oraz współczesne produkcje - to tylko niektóre atrakcje, jakie zapowiada Klub dyskusyjny FILMIA.
We wtorek, w najstarszym na świecie działającym bez przerwy kinie „Pionier”, młodzież IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Szczecinie zainauguruje cykliczne spotkania.

Działania naszych uczniów na pewno przyciągną do „Pioniera” większą rzeszę miłośników filmu. To pozwoli nie tylko na podreperowanie budżetu „upadającego” kina, ale także na zapoznanie się z historią kinematografii polskiej i zagranicznej - powiedział Hubert Możdżeń, nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego nr 4 w Szczecinie.

- Chodzi nam o to, żeby młodzież zrozumiała, że nie chodzi się do kina tylko po to, żeby zjeść popcorn, napić się czegoś i po prostu z niego wyjść. Chodzi o to, żeby pójść do kina i żeby coś uczniów poruszyło - dodał Możdżeń.

Działalność Klubu będzie sprzyjała wyrobieniu właściwych kryteriów oceny dzieł sztuki - uzupełnił Janusz Olczak, dyrektor LO IV w Szczecinie.

- Będziemy zapraszać reżyserów, kompozytorów, montażystów, scenarzystów, no i oczywiście aktorów. Po prostu wszystkich, którzy to kino budują - posumował Olczak.

Cykl spotkań zainauguruje o godz. 17.15 w kinie „Pionier” projekcja filmu „Brzdąc” z 1921 roku z Charlie Chaplinem w roli głównej. Taperką będzie Liliana Kostrzewa.

Działalność klubu dyskusyjnego „FILMIA” zainicjowało Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw w ramach projektu dotacyjnego „Szczecin tworzyMY”.
Relacja Doroty Zamolskiej.

Zobacz także

2020-06-17, godz. 07:34 Na co dzień ratuje ludzi, a w wolnych chwilach pisze piosenki [WIDEO] Piotr Kowacz, ratownik medyczny z filii w Białogardzie Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, właśnie nagrał swój pierwszy klip do utworu "Być wspomnieniem", którego jest autorem. » więcej 2020-06-16, godz. 16:48 Polskie plakaty międzywojenne w Zamku Książąt Pomorskich [ZDJĘCIA] Plakat wydany z okazji X rocznicy odparcia najazdu Rosji Sowieckiej czy nawołujący do uzyskania przez Polskę kolonii - można je od wtorku oglądać na wystawie w Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2020-06-15, godz. 18:17 Stypendia artystyczne przyznane. "Serce bije mocniej, a ręce rwą się do pracy" [ZDJĘCIA] Sześcioro młodych ludzi z regionu otrzymało artystyczne stypendia marszałka województwa. » więcej 2020-06-15, godz. 16:19 Kultura wraca na Zamek Po prawie trzymiesięcznej przerwie Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie wznawia działalność kulturalną. » więcej 2020-06-15, godz. 09:31 Zaśpiewaj o Szczecinie, jest dobry pretekst To ostatni moment, żeby zaproponować swoją piosenkę o Szczecinie - w poniedziałek mija termin wysłania utworów poświęconych miastu w ramach konkursu z okazji 75-tej rocznicy przekazania go w ręce polskiej administracji. » więcej 2020-06-13, godz. 17:59 Koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza" Opery na Zamku w Szczecinie Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza w sobotę o godz. 22.00 na koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza". Wydarzenie na Cmentarzu Centralnym odbędzie się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią koronaw… » więcej 2020-06-13, godz. 15:17 50-lecia Festiwalu Fama w Świnoujściu nie będzie Festiwal Fama w tym roku nie odbędzie się w Świnoujściu. Taką decyzję podjęli organizatorzy w związku z sytuacją epidemiczną w kraju. » więcej 2020-06-10, godz. 17:49 Pleciuga ze wsparciem marszałka 400 tysięcy złotych wsparcia od Marszałka Zachodniopomorskiego otrzyma Teatr Lalek Pleciuga - miejsca jednostka kultury. Marszałek Olgierd Geblewicz wraz z wiceprezydentem Szczecina Krzysztofem Soską podpisali w środę odpowiednie d… » więcej 2020-06-10, godz. 17:40 Szczecin i Pomorze Zachodnie, a polska racja stanu Osadnictwo na Pomorzu Zachodnim było bardzo trudne, zniszczona infrastruktura, grabieże Armii Czerwonej to powodowało, że wielu osadników opuszczało te ziemie - mówił doktor Kacper Pencarski z Akademii Pomorskiej w Słupsku. » więcej 2020-06-09, godz. 20:34 Kwaski wędrują po Jasnych Błoniach [ZDJĘCIA] Rzeźby z Galerii Pod Sukniami szczecińskiego Nikifora, czyli Konrada Kwaska "wędrują" po alejach Jasnych Błoni. » więcej
163164165166167168169