„Poemat Apollinaire’a”, „Terra Incognita” oraz „Copernicus – Our Planet” zabrzmiały w piątek, 11 lutego 2022 roku w złotej sali Filharmonii w Szczecinie. Dzieła napisał Zygmunt Krauze – jeden z najważniejszych polskich kompozytorów naszych czasów. Artysta obchodzi jubileusz 60-lecia pracy twórczej.
- W 1962 roku zagrałem w Filharmonii w Szczecinie koncert dyplomowy wieńczący moje studia muzyczne. Wykonałem wówczas dzieło na fortepian i orkiestrę dętą Igora Strawińskiego. Dziś jestem tu ze swoimi utworami, które niosą ważny przekaz – powiedział Zygmunt Krauze.
- W utworze o Mikołaju Koperniku zawarłem słowa, które były powiedziane w Deklaracji Paryskiej Konwencji Klimatycznej, która dotyczy Ziemi, tak jak dzieło Kopernika „O obrotach ciał niebieskich”. To deklaracja złożona przez wszystkie kraje świata jest o tym, że będziemy dbać o naszą planetę, bo innej nie mamy. I o tym był ten utwór – uzupełnił kompozytor.
W moich dziełach wokalno-instrumentalnych nie bez znaczenia jest tekst. Również w kompozycji „Copernicus – Our Planet” – dodał artysta.
- Gdyby utwór miał być wykonany na przykład we Francji, byłby śpiewany po francusku, a w Niemczech po niemiecku. Zawsze dbam o to, żeby przekaz, który się znajduje wewnątrz utworu dochodził do słuchacza. Dlatego nie używam łaciny, której praktycznie nikt nie zna. Kiedy piszę utwór wokalny, zwracam baczną uwagę, by tekst był ważny i żeby był zrozumiany przez słuchacza – podsumował Zygmunt Krauze.
Dzieła Zygmunta Krauze owacyjnie przyjęte przez publiczność brawurowo wykonali: kompozytor na fortepianie i pianinie oraz Oder Art Orchestra i Sekstet wokalny proMODERN pod dyrekcją Szymona Morusa.
Spotkanie z prof. Zygmuntem Krauze w magazynie „Trochę kultury”.
Spotkanie z prof. Zygmuntem Krauze w magazynie „Trochę kultury”.
Zobacz także
2023-09-09, godz. 14:44
Popularny pianista powrócił do grania w Szczecinie
Zaczynał w kultowej szczecińskiej knajpie Ryska, później był wyjazd za granicę za lepszym pieniądzem, gdzie grał w największych hotelach świata. Teraz na emeryturze znów usłyszeć go można w szczecińskich restauracjach na deptaku…
» więcej
2023-09-08, godz. 19:55
W Stargardzie rozpoczyna się festiwal "Soni Spatium"
Odnowione, gotyckie wnętrza Kolegiaty Najświętszej Marii Panny Królowej Świata w Stargardzie będą miejscem koncertów, w ramach rozpoczynającej się trzeciej edycji Międzynarodowego Festiwalu im. prof. Marka Jasińskiego „Soni …
» więcej
2023-09-03, godz. 08:29
Śpiewak z Chin zwycięzcą 23 Wielkiego Turnieju Tenorów [ZDJĘCIA]
Śpiewak z Chin został zwycięzcą 23 Wielkiego Turnieju Tenorów, który odbył się w sobotę wieczorem w Teatrze Letnim w Szczecinie.
» więcej
2023-09-02, godz. 11:38
Na ryby? Na lwy by?... Na grzyby!
Ale jakie i jak?
» więcej
2023-08-31, godz. 19:03
W sobotę w Szczecinie startuje Wielki Turniej Tenorów
Po raz 23. w Szczecinie odbędzie się Wielki Turniej Tenorów.
» więcej
2023-08-29, godz. 16:39
Teatr Współczesny ujawnia plany na nadchodzący sezon [ZDJĘCIA]
Siedem premier zaplanowanych na najbliższy sezon - to informacje z dzisiejszej konferencji prasowej w szczecińskim Teatrze Współczesnym.
» więcej
2023-08-29, godz. 07:10
Połączenie dwóch instytucji stworzy przystań dla kultury
Zrodził się pomysł, aby na prawobrzeżu Szczecina działała "Przystań Kultura".
» więcej
2023-08-27, godz. 10:08
Premiera w Teatrze Polskim i nowy patron dawnej sceny głównej
Dawna scena główna Teatru Polskiego w Szczecinie od sobotniego wieczoru nosi imię Jana Banuchy.
» więcej
2023-08-26, godz. 14:40
45 lat "Sklepu z Ptasimi Piórami". Zagrali urodzinowy koncert
Zespół Sklep z Ptasimi Piórami obchodzi w tym roku jubileusz 45-lecia. W piątkowy wieczór zagrali urodzinowy koncert w Ogrodach Śródmieście.
» więcej
2023-08-26, godz. 07:42
Baśniowe śniadanie na trawie w Willi Lentza
Prezentacja witrażu „Czeszącej się syreny” z Gocławia, wykład Michała Dębowskiego, Miejskiego Konserwatora Zabytków na temat historii oraz ikonografii witrażu i spotkanie z Robertem Rodeckim, autorem prac konserwatorskich przy…
» więcej