"A ponad kulami latały brylanty", czyli twórczość Baczyńskiego w Starej Rzeźni. Spektakl, w reżyserii Przemysława Tejkowskiego, to opowieść o stracie bliskiej osoby oraz poszukiwaniu ukojenia we wspomnieniach.
Tekst składa się w całości z wierszy i prozy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Całość przedstawienia obsadzona jest w brutalnej, wojennej rzeczywistości.
Scenografię przygotowuje Krystyna Anna Obuszko, a muzykę - Jacek Chrobak. Spektakl został wzbogacony o utwory wokalne do muzyki Zygmunta Koniecznego i Andrzeja Zaryckiego, śpiewane niegdyś przez Ewę Demarczyk.
Spytaliśmy widzów, dlaczego wybrali ten spektakl: - Baczyński to wielki poeta, który w bardzo młodym wieku niestety zmarł. Jestem tu przede wszystkim dlatego, że jego poezja okresu wojennego, to jest coś, co lubię. Wizje katastroficzne Baczyńskiego, to jest coś rzadko spotykanego ogólnie w poezji. - Kamil Baczyński tworzył przepiękną poezję. Znam kulisy jego śmierci w Powstaniu Warszawskim. Był wybitnym poetą, a to przedstawienie poświęcono jego pamięci - mówili.
- Nigdy nie miałam okazji, żeby tutaj w Szczecinie, w tak wyjątkowym miejscu być, bo to Stara Rzeźnia. Podoba nam się tu bardzo i ciekawa jestem jaki będzie odbiór publiczności - powiedziała Adrianna Kieś, aktorka.
Prócz niej wystąpił Przemysław Tejkowski.
Prócz niej wystąpił Przemysław Tejkowski.
- Szczecin dlatego, że jest od dawna umiłowanym miastem, pomimo, że jest bardzo daleko od Rzeszowa, to mam tu wielu przyjaciół, między innymi kolegę, radnego Roberta Stankiewicza; łączy nas niejedna pasja, w tym: poezja. Baczyński dlatego, że jest to jeden z najwybitniejszych i najbardziej przemawiających do moich uczuć, do mojego umysłu, poeta. Człowiek, który w dwadzieścia kilka lat przeżył to, na co my mamy swoje - niejednokrotnie dłuższe - życie - dodał Tejkowski.
Zaprezentowano takie utwory jak: "Wyroki", "Pokolenie" czy "Elegia o chłopcu polskim". Za inscenizację odpowiedzialny jest duet: Szczęsny i Terlikowski.
Scenografię przygotowuje Krystyna Anna Obuszko, a muzykę - Jacek Chrobak. Spektakl został wzbogacony o utwory wokalne do muzyki Zygmunta Koniecznego i Andrzeja Zaryckiego, śpiewane niegdyś przez Ewę Demarczyk.
Zobacz także
2023-11-11, godz. 21:31
31. międzynarodowy festiwal filmowy Energa Camerimage
W Toruniu rozpoczął się 31. międzynarodowy festiwal filmowy Energa Camerimage.
» więcej
2023-11-11, godz. 14:50
Szczecin owacyjnie przyjął "Requiem dla mojego przyjaciela" Zbigniewa Preisnera [ZDJĘCIA]
Nieskończenie długie owacje na stojąco: wrażenie przejmującej muzyki wzmocnione wyjątkową oprawą świetlną - w piątek w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza wybrzmiało "Requiem dla mojego przyjaciela" Zbigniewa…
» więcej
2023-11-10, godz. 15:09
"Requiem dla mojego przyjaciela" Zbigniewa Preisnera zabrzmi w Złotej Sali Filharmonii Szczecinie
Około 200 wykonawców na jednej scenie: w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zabrzmi monumentalne "Requiem dla mojego przyjaciela" Zbigniewa Preisnera.
» więcej
2023-11-09, godz. 19:46
Niezwykła wyobraźnia ukraińskiej malarki w Galerii "Zapach sztuki" [ZDJĘCIA]
Anastasiya Markovych - ukraińska malarka, od ponad 20 lat mieszkająca i pracująca w Polsce, reprezentująca styl surrealistyczny pokazuje swoje prace w Galerii "Zapach sztuki" w Szczecinie.
» więcej
2023-11-09, godz. 10:51
Premiera filmu animowanego o Wojtku, misiu-żołnierzu
"Niedźwiedź zwany Wojtkiem" - to tytuł animowanego filmu o misiu - żołnierzu, którego podczas II wojny przygarnęli polscy żołnierze. Dziś brytyjska premiera.
» więcej
2023-11-08, godz. 18:53
Festiwal Czytania już niedługo w Szczecinie. Znamy jego gości
Znamy program XI edycji Festiwalu Czytania "Odkrywcy Wyobraźni". Odbędzie się 24 - 26 listopada 2023 w Książnicy Pomorskiej.
» więcej
2023-11-08, godz. 10:56
Wystawa w Przełomach kończy 5-letnie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości [ZDJĘCIA]
"Finał stulecia - depozyty pamięci" - to tytuł wystawy, która kończy ogólnopolskie, pięcioletnie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
» więcej
2023-11-06, godz. 20:44
Profesor Szymon Wyrzykowski nowym dyrygentem „Collegium Maiorum”
Działa w Szczecinie od 1973 roku. Założył go profesor Jan Szyrocki. Na przestrzeni 50. lat „Colegium Maiorum” prowadziło pięcioro chórmistrzów.
» więcej
2023-11-06, godz. 12:13
Anita Lipnicka w Radiu Szczecin
Naszą aktualną "Płytą tygodnia" jest nowe wydawnictwo Anity Lipnickiej "Śnienie" - z tej okazji gościliśmy artystkę w audycji "Aktywna sobota".
» więcej
2023-11-04, godz. 17:33
Owacyjne przyjęcie Chóru im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie na Międzynarodowym Festiwalu w Grecji [ZDJĘCIA]
Koncertuje od 1952 roku. Pod batutą Jana Szyrockiego - założyciela Chóru Politechniki Szczecińskiej zespół zdobył niepoliczalną liczbę nagród na międzynarodowych konkursach i festiwalach.
» więcej