Kompozycje Georga Friedricha Händla, Maurce’a Ravela i Carlosa Salzedo zabrzmią dziś w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach. Trwa Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”.
Pomysłodawcy wydarzenia próbują przywrócić świetność brzmienia zabytkowym organom. Jeden z wielu zbudowanych w 1862 roku przez Barnima Grüneberga znajduje się w świątyni w Zdrojach.
„Niebiańskie instrumenty” – pod takim tytułem będzie dzisiejszy koncert, bo zarówno organy Grüneberga, jak i harfa brzmią niczym z nieba. Na ten wieczór przyjechał z Kostaryki wirtuoz harfy, Carlos Peña Montoya – powiedział organista, prof. Tomasz Adam Nowak.
- Zagramy Maurice’a Ravela Introduction et Allegro. Utwór w oryginale został napisany na zespół kameralny i harfę, a ja zrobiłem transkrypcje na organy i harfę. Przedstawimy także trzyczęściowy Koncert B-dur op. 4 nr 6 Georga Friedricha Händla. Organy, które są w Szczecinie bardzo pięknie brzmią w tym repertuarze. To rzadkość, bo harfa będzie na dole, a ja – organista na górze. Odległość nie przeszkodzi nam, by występ był udany – uzupełnił Tomasz Adam Nowak.
Początek koncertu o godz. 19.30. Wstęp wolny.
Wydarzenie Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” współfinansowane przez Województwo Zachodniopomorskie i Gminę Miasto Szczecin, organizują Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach oraz Miejski Ośrodek Kultury Szczecin-Dąbie.
Zobacz także
2020-02-22, godz. 16:16
Twórczość Cohena w Piwnicy przy Krypcie
Na spotkanie z twórczością wybitnego kanadyjskiego pieśniarza i poety Leonarda Cohena zaprasza Piwnica przy Krypcie Zamku Książąt Pomorskich.
» więcej
2020-02-22, godz. 08:57
"To jest taki człowiek jak cukierek". Benefis Andrzeja Szpaka
Były wspomnienia, piosenki i sporo gości - w Szczecińskiej Agencji Artystycznej odbył się benefis Andrzeja Szpaka.
» więcej
2020-02-21, godz. 17:22
Prestiżowe amerykańskie wydawnictwo naukowe wydało doktorat gryfinianki [ZDJĘCIA]
Gryfinianka Agata Frymus wydała swój doktorat w prestiżowym amerykańskim wydawnictwie naukowym w New Jersey - Rutgers University Press. To rezultat jej kilkuletniej pracy na Uniwersytecie York w Anglii.
» więcej
2020-02-21, godz. 07:25
"Muzyczny Szczecin lat 60-tych". Szczecin kolebką Bigbitu
Szczecin lat 60-tych XX wieku nazywano kolebką polskiego big-bit-u. To tu swoja karierę rozwinęli Czerwono-Czarni, to stąd były Filipinki, i tu odbywał się Festiwal Młodych Talentów.
» więcej
2020-02-19, godz. 08:02
Jubileusz Czarnego Kota Rudego
Premierą "Przechowalni pod dziurawym parasolem" rozpoczęły się XXIII Urodziny Czarnego Kota Rudego, czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2020-02-18, godz. 17:52
Projekty rzeźb z przestrzeni publicznej miasta w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
18 prac z kolekcji rodziny Lewińskich trafiło do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.
» więcej
2020-02-16, godz. 15:38
"Był mistrzem telewizji". Jerzy Gruza zdaniem Wiktora Zborowskiego
Kochał aktorów i traktował ich jak partnerów - tak Jerzego Gruzę, w audycji "Trochę Kultury", wspominał Wiktor Zborowski.
» więcej
2020-02-15, godz. 20:19
Dźwiękowe obiekty w Trafostacji Sztuki w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Koncerty, dyskusje i spotkania - wszystko to na sobotnim wernisażu Zorki Wollny „Środowisko. Retrospektywa na przyszłość” w Trafostacji Sztuki w Szczecinie.
» więcej
2020-02-15, godz. 12:00
Premiera w Operze na Zamku
Historia inspirowana słynnym dramatem Szekspira "Romeo i Julia" z muzyką Charles'a Gounoda miała swoja premierę w piątek na deskach Opery na Zamku.
» więcej
2020-02-11, godz. 18:26
"Romeo i Julia" na Walentynki w Operze na Zamku
Premiera "Romea i Julii" w Operze na Zamku już w najbliższy piątek. To znana historia dwojga kochanków wprost ze słynnego dramatu Szekspira.
» więcej