Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. pl.wikipedia.org, Kogo.
Fot. pl.wikipedia.org, Kogo.
Film "Broad Peak" - o legendzie polskiego himalaizmu Macieju Berbece w reżyserii Leszka Dawida - w czwartek na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
To obraz inspirowany historią legendarnego polskiego himalaisty, należącego do grupy słynnych "Lodowych Wojowników", który pragnął zdobyć szczyt jednej z najniebezpieczniejszych gór świata.

Film ukazuje nie do końca udaną próbę wejścia Berbeki na Broad Peak w 1988 roku oraz jego tragiczny powrót na górę w 2013 roku.

Leszek Dawid zaznacza, że opowiedział historię człowieka, który nie ze swojej winy musiał żyć z piętnem oszusta. Berbeka - wchodząc na Broad Peak w 1988 roku - myślał, że dotarł do szczytu, tymczasem do zdobycia góry zabrakło mu 17 metrów, o czym przez kilka miesięcy nikt mu nie powiedział. "Przyjaciele nie powiedzieli mu prawdy, w związku z tym poczuł się oszustem. Nie miał do tego żadnych podstaw, natomiast czuł się tak, ponieważ opinia publiczna tak go mogła traktować. Było mu szalenie niewygodnie żyć z piętnem oszusta, o czym w końcówce filmu zdecydował się powiedzieć. Wyprawa w 2013 roku otworzyła ten temat i wszyscy mogli się przekonać, jak bardzo było to dla niego ważne, głęboko w nim to siedziało i musiał to załatwić" - powiedział reżyser.

W rolę himalaisty wcielił się Ireneusz Czop. Aktor zaznaczył, że jego bohater był człowiekiem niezwykle silnym, odważnym i bezkompromisowym. 'Wolno chodził, ale dzięki temu miał takie wychodzenie, które mu pozwalało dojść dalej i wyżej. Jest też coś w człowieku - jak zaczyna myśleć o jakimś celu, to budzi się w nim niezwykła odwaga, upór albo rodzaj obsesji" - dodał. Ireneusz Czop powiedział, że przygotowania do roli były niezwykle wymagające. "Najpierw trzeba było się przygotować teoretycznie, trzeba było się zbudować mięśniowo. Później zaczęliśmy chodzić trekingowo, potem zacząłem zakładać plecak, który najpierw ważył 10, później 20, a w końcu 30 kilogramów. Później poszliśmy w mniejsze góry, następnie były Alpy - tam poczułem wysokość, a potem Karakorum i wspinaczka lodowa" - opowiedział.

Film był złożonym przedsięwzięciem logistycznym, ponieważ zdjęcia były realizowane w wysokich górach: Alpach i Karakorum, na wysokości ponad trzech tysięcy metrów, dokąd musiała dotrzeć ekipa filmowa i gdzie trzeba było dostarczyć kilka ton sprzętu.

"Broad Peak" był pokazywany na gdyńskim festiwalu w ramach Konkursu Głównego, wraz z 19 innymi tytułami walczy o Nagrodę Główną - Złote Lwy. Laureatów festiwalu poznamy w sobotę.
Relacja Witolda Banacha (IAR).

Zobacz także

2021-12-16, godz. 19:58 Opera przygotowuje się do jubileuszu 65-lecia Opera na Zamku przygotowuje się do swojego jubileuszu. W styczniu 1957 roku odbyła się pierwsza premiera sceny muzycznej Szczecina. Była to "Kraina uśmiechu" Franciszka Lehara. » więcej 2021-12-14, godz. 17:39 Owacje na stojąco dla znakomitego TRIA Kulka, Strahl, Wierciński [ZDJĘCIA] W poniedziałek, 13 grudnia 2021 roku, w Willi Lentza odbył się koncert TRIA Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl i Andrzej Wierciński. Muzycy przedstawili między innymi jedyny utwór Fryderyka Chopina napisany na skrzypce, wiolonczelę… » więcej 2021-12-14, godz. 16:59 Tadeusz Ross nie żyje Zmarł Tadeusz Ross - były aktor i polityk. W przeszłości był związany z Polskim Radiem. » więcej 2021-12-13, godz. 17:44 TRIO Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl, Andrzej Wierciński – jedyny koncert w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Znakomici artyści Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl i Andrzej Wierciński przedstawią w Szczecinie jedyny utwór Fryderyka Chopina napisany na skrzypce, wiolonczelę i fortepian dedykowany księciu generałowi lejtnantowi Antoniemu… » więcej 2021-12-13, godz. 10:04 "Dziwny jest ten świat" w interpretacji Chóru Akademii Morskiej [WIDEO] Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce przygotował własną interpretację kultowego utworu Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat". » więcej 2021-12-12, godz. 13:58 Nagroda Literacka dla Autorki Gryfia przyznana Laureatką Nagrody Literackiej dla Autorki "Gryfia" '21 została Zyta Rudzka za książkę "Tkanki miękkie". W sobotę wieczorem w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się gala wręczenia nagrody organizowanej przez "Kurier Szcz… » więcej 2021-12-12, godz. 13:25 Koncert Grünebergowski dedykowany kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu W 40. rocznicę śmierci, a także 120. rocznicę urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego, niedzielny koncert Grünebergowski będzie dedykowany Prymasowi Tysiąclecia w roku Jego Beatyfikacji. » więcej 2021-12-11, godz. 15:44 Koncert Adwentowy w kościele Garnizonowym w Szczecinie Na tradycyjny Koncert Adwentowy - w sobotę wieczorem - zaprasza do kościoła Garnizonowego, Fundacja Akademia Muzyki Dawnej. » więcej 2021-12-10, godz. 10:37 Willa Lentza rozpoczyna świętowanie Najmłodsza instytucja kultury Szczecina przygotowała wiele atrakcyjnych wydarzeń z okazji półrocznej działalności. » więcej 2021-12-09, godz. 15:05 „Polska muzyką malowana”. Światowa prapremiera w Filharmonii Ballady i romanse Adama Mickiewicza do muzyki Beniamina Baczewskiego usłyszymy w czwartek w sali kameralnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Wieczór zatytułowano „Polska muzyką malowana”. » więcej
103104105106107108109