Audiowizualna instalacja modułowa duetu ELEKTRO MOON VISION, wernisaż wystawy fotografii Marcina Kydryńskiego oraz Zuzy Krajewskiej z kolekcją Basi Baczyńskiej – to tylko niektóre atrakcje zainaugurowanego w środę Festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM. W Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie wystąpił także Radzimir JIMEK Dębski.
- Historycznym utworem był ten, który zagraliśmy jako pierwszy, czyli kompozycja zagrana podczas otwarcia nowego budynku Filharmonii w Szczecinie osiem lat temu. Właśnie we wrześniu minęła okrągła rocznica i moje dzieło znów zabrzmiało w Złotej Sali – uzupełnił Dębski.
Jestem szczęśliwy, że premierowo wykonane moje nowe dzieło zechciał współtworzyć i wykonać genialny Jacek Hałas. Świetnie czuliśmy się na scenie ze szczecińskimi symfonikami oraz m.in. z Kapelą Dudziarską „Manugi” i Zespołem Śpiewaczym z Kawęczyna. W tym utworze polska muzyka ludowa odegrała istotną rolę – dodał Dębski.
- To co dla mnie było najważniejsze, jeśli chodzi o jakby wyciągnięcie z niej, to przede wszystkim nie próbowanie udawania jej. Tu jest ważna transowość, szczerość oczywiście i prostota, która wcale nie jest taka prosta – zakręca nam nieźle w głowie, tak jak i wspaniała harmonia. Również rytm był dla mnie ciekawym aspektem, stąd głównie nim się zająłem – stwierdził Radzimir Dębski.
Dziś o godzinie 18 w ramach Festiwalu odbędzie się panel dyskusyjny prowadzony przez Jacka Hałasa na temat szeroko pojętej harmonii. Interlokutorami będą Radzimir Dębski, Andrzej Dragan, Mikołaj Rykowski, Zuzanna Skalska i Jolanta Starzak. Natomiast o godzinie 21 koncert muzyki relaksacyjnej. Na scenie Sali Kameralnej Filharmonii wystąpią Tomek Torres (handpan, misy, gongi, muzyka), Paulina Łaba-Torres (słowa, wokal) i Ałła Raginis (medytacja).
Wykonawcy koncertu JIMEK & HAŁAS | Ballady i Romanse
• Orkiestra Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Radzimira JIMKA Dębskiego
• Kapela Dudziarska „Manugi”
• Zespół Śpiewaczy z Kawęczyna
• Jacek Hałas – koncepcja, reżyseria, lira korbowa
• Marta Maślanka – cymbały
• Kacper Malisz – skrzypce
• Joanna Gostkowska – śpiew
• Maciej Żurek – skrzypce
• Antek Hasso-Agopsowicz – bęben obręczowy, baraban
Spotkanie z Radzimirem JIMKIEM Dębskim w niedzielnym magazynie „Trochę kultury” Radia Szczecin.
Zobacz także
2023-04-18, godz. 14:35
Ania Karwan w Radiu Szczecin
"Swobodnie" to drugi i bardzo ważny album w dyskografii Ani Karwan, a do tego aktualna "Płyta tygodnia" Radia Szczecin.
» więcej
2023-04-18, godz. 09:07
Zespół Pieśni i Tańca PUM poszukuje tancerzy
To najmłodszy taki zespół w regionie i choć działa prężnie, to poszukuje nowych członków.
» więcej
2023-04-15, godz. 14:01
Wspomnienie o Arkadiuszu Gacparskim. Minęła 10. rocznica śmierci artysty [WIDEO, ZDJĘCIA]
Karykatury i portrety Maryli Rodowicz, Artura Barcisia, Jana Borysewicza, Krzysztofa Cugowskiego, Gustawa Holoubka, Krzysztofa Krawczyka, Stanisława Soyki i wielu innych. W piątek w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, w 10. rocznicę śmierci…
» więcej
2023-04-15, godz. 10:45
Orkiestracje Piotra Mossa pieśni Carla Loewego i Emilie Mayer. Światowe prawykonanie w Filharmonii w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Dwoje największych XIX wiecznych kompozytorów szczecińskich na jednej scenie w tym samym czasie. Utwory mistrza Carla Loewego (1796-1869) i jego niezwykle zdolnej uczennicy Emilie Mayer (1812-1883) zabrzmiały w piątek w Filharmonii im…
» więcej
2023-04-14, godz. 13:05
Czesław Niemen „Pamiętam ten dzień”. Premiera streamingowa dwupłytowego albumu
Po raz pierwszy w serwisach streamingowych pojawia się kilkadziesiąt nagrań Czesława Niemena z podwójnego album CD „Pamiętam ten dzień”. Wydawnictwo, które po premierze pokryło się platyną, Agencja Muzyczna Polskiego Radia wznawia…
» więcej
2023-04-14, godz. 12:40
Wystawa Arkadiusza Gacparskiego w 10. rocznicę śmierci artysty
Teatr i plastyka były w jego twórczości nierozłączne. Zafascynowany kabaretem współpracował z krakowską Piwnicą pod Baranami. W Szczecinie współtworzył m.in. festiwal "Dymny żongler dwusturęki" i słynne "Dymnalia" poświęcone…
» więcej
2023-04-12, godz. 15:10
Zbrodnia katyńska na specjalnej ekspozycji w kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Nową ekspozycję poświęconą zbrodni katyńskiej opracowało Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wystawa jest już dostępna dla zwiedzających.
» więcej
2023-04-07, godz. 12:00
Dziś mija 20. rocznica śmierci profesora Jana Szyrockiego. Wspomnienie o chórmistrzu
Do Szczecina przyjechał w 1951 roku. Tu założył Chóry: Chłopięcy „Słowiki”, słynny Akademicki Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcy Zespół Wokalny „Berżeretki”. Rozsławił nasze miasto na całym…
» więcej
2023-04-06, godz. 15:10
„Non Omnis Moriar”. Modlitwa za Mistrza Jana Szyrockiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Monumentalne Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiało w Wielką Środę w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Dzieło wypełniło mszę celebrowaną przez księdza Zbigniewa Woźniaka - rektora Arcybiskupiego…
» więcej
2023-04-05, godz. 10:07
„Nie wszystek umrę”. Modlitwa za profesora Szyrockiego
Założyciel Chórów: Chłopięcego „Słowiki”, Akademickiego Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcego Zespołu Wokalnego „Berżeretki”.
» więcej